Stosowanie kinesiotapingu (inaczej plastrowanie dynamiczne) może uśmierzać ból, poprawiać krążenie krwi oraz napięcie mięśniowe czy wspomagać funkcjonowanie stawów. Warto wiedzieć, jak przyklejać taśmy kinezjologiczne. Sposób naklejania tejpów ma wpływ na ich działanie. Oto praktyczne porady o tym, jak stosować tejpy.

 

Cechy taśm do kinesiotapingu

Wyróżniamy 2 rodzaje tejpów. Rozciągliwe taśmy służące do dynamicznej aplikacji, częściowo stabilizujące, działające przeciwobrzękowo oraz tejpy sztywne, stworzone po to, by stabilizować stawy podczas leczenia zwichnięć lub skręceń.

=

Wśród cech taśm do plastrowania dynamicznego zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich strukturę, która jest bardzo podobna do struktury ludzkiej skóry. Dzięki temu idealnie z nią współgrają, przez co ich noszenie jest naprawdę komfortowe.

=

Tejpy rozciągają się tylko w jednym kierunku. Nie bez powodu. Otóż sprawia to, że możemy precyzyjnie ukierunkować działanie plastra.

=

Taśmy do kinesiotapingu mają porowatą budowę przepuszczającą wodę i tlen. Wobec tego wspomagają odżywianie oklejonych tkanek. Jednocześnie ich dłuższe stosowanie nie powoduje odparzeń.

Te kilka cech taśm do kinesiotapingu świadczy o tym, że warto z nich korzystać. Pora więc poznać praktyczne porady, jak stosować tejpy.

Praktyczne porady jak stosować tejpy

W naszych gabinetach fizjoterapeuci często słyszą pytanie, czy można samemu naklejać tejpy? Odpowiadamy- oczywiście. Jednak zawsze kinesiotaping powinno się poprzedzić konsultacją ze specjalistą. Pomoże dobrać właściwe taśmy oraz pokaże, dokładne miejsca wymagające wsparcia plastrami dynamicznymi.

Taśmy to kinesiotapingu mogą odciążać mięśnie lub wspomagać ich pracę. Można je naklejać zarówno wtedy, gdy mięsień jest w skurczu, jak i wtedy, gdy jest naciągnięty. Podczas klejenia nie naciągamy końców tejpa.

Najpierw naklejamy bazę, później rozciągamy środkową część taśmy. Końcowy odcinek – tak jak bazę – naklejamy bez rozciągnięcia.

Jeżeli naklejamy tejpy na stawy, robimy to w stronę osłabionych więzadeł, by taśmy zastąpiły ich funkcje. Robimy tak, ponieważ sztywne taśmy mają za zadanie ustabilizować uszkodzone stawy.

Właściwie naklejone taśmy do kinesiotapingu wytrzymują na skórze nawet przez 2 tygodnie bez ponownego naklejania. O ile osuszymy je po kontakcie z wodą. Oczywiście kinesiotaping nie przeszkadza w uprawianiu aktywności fizycznej. Może nawet pomagać w treningu.

tasma do kinesiotapingu kolorowa 1

Masz pytania do naszych fizjoterapeutów, jak stosować tejpy? Doradzimy, jak najlepiej możesz wykorzystac potencjał plastrowania dynamicznego. Pokażemy, jak przyklejać tejpy. Zapraszamy na konsultacje fizjoterapeutyczną.

Jak naklejać tejpy

Objaśnijmy teraz krok po kroku to, jak stosować tejpy. O czym trzeba pamiętać? Oto praktyczne wskazówki.

 

1.    Przygotowanie skóry

Skóra musi być czysta i sucha. Warto przyciąć włosy w obszarze, w którym chcemy przykleić taśmę. Nie należy używać kremów, olejków ani innych substancji mogących spowodować zmniejszenie przyczepności tejpa.

 

2.    Ułożenie ciała

Przed nałożeniem taśmy do kinesiotapingu ułóżmy ciało w odpowiedniej pozycji. Chcąc wesprzeć pracę mięśni, ustaw mięsień tak, by był rozciągnięty, lecz nie przeciążony. Jeśli nie wiemy, jaką pozycję przyjąć, warto zapytać o to fizjoterapeutę.

 

3.    Naklejenie tejpa

Unikamy zbyt mocnego naciągania taśmy. Mogłoby to ograniczać nam ruchy, a pamiętajmy o tym, że tejpy stworzono po to, żeby je wspomagać. Warto wygładzić taśmę, by nie powstały fałdy.

Kinesiotaping, jak stosować tejpy

4.    Kierunek naciągnięcia tejpa

Kierunek naciągnięcia taśmy wpływa na to, jak oddziałuje on na nasze tkanki. Wyróżniamy trzy kierunki naciągnięcia:

  • naciągnięcie mięśniowe,
  • naciągnięcie limfatyczne,
  • naciągnięcie dla poprawy krążenia krwi.

     

5.    Długość i cięcie taśmy

Długość tejpa jest zależna od obszaru, który chcemy nim pokryć. Zanim nałożymy taśmę, możemy ją pociąć na mniejsze kawałki. Zaokrąglone narożniki pomogą uniknąć odwarstwienia tejpa.

 

6.    Ile powinno się nosić tejpy

Systematycznie sprawdzajmy stan zarówno taśmy, jak i naszej skóry. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub jakiegokolwiek podrażnienia zalecamy zdjąć taśmę.

7.    Zdejmowanie taśmy do kinesiotapingu

Chcąc usunąć tejp, należy ostrożnie złapać taśmę na końcu, a później powoli odrywać ją w kierunku przeciwnym do włosów. Nie wolno go gwałtownie szarpać! Próba szybkiego oderwania taśmy podrażni skórę. Osobom mającym skłonności do reakcji alergicznych lub skóry wrażliwej radzimy najpierw spróbować zastosować tejp na niewielkiej powierzchni ciała. Więcej informacji, jak stosować tejpy, znajdziesz również na instrukcji obsługi każdego tejpa. 

Kinesiotaping w Ortomedicum Gliwice

Kinesiotaping w Ortomedicum Wrocław

Poprawnie stosowane taśmy do kinesiotapingu są świetnym narzędziem służącym wspomaganiu procesu rehabilitacji. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą skutecznie go używać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania taśm radzimy udać się do fizjoterapeuty. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w dopasowaniu rodzaju tejpów do indywidualnych potrzeb. Różne rodzaje tejpów możecie zakupić w naszych gabinetach Ortomedicum Wrocław i Ortomedicum Gliwice, a także w naszym sklepie internetowym RotulaMed. W sklepie odwiedź również wirtualne półki z Akcesoriami do ćwiczeń i masażu, na pewno się przydadzą.