Komputerowe badanie stóp
Komputerowe badanie stóp w gabinetach Ortomedicum ma duże znaczenie. Uważamy, że tylko wnikliwe badanie i zdiagnozowanie prawdziwych przyczyn wszelkich dolegliwości bólowych daje szansę na wdrożenie skutecznej terapii. Dlatego diagnostyka w naszych gabinetach jest połączeniem badania na przyrządach (podoskopie i macie tensometrycznej) z profesjonalną oceną postawy ciała, a także badaniem funkcjonalnym wykonywanym przez fizjoterapeutę.
Dolegliwości, z jakimi najczęściej zwracają się do nas pacjenci:
- ból i pieczenie podeszwy stopy
- bóle pięt
- stany zapalne ścięgien
- niestabilność stawów skokowych (częste skręcenia kostek)
- ból podudzi (uczucie napięcia łydek, ból kości piszczelowej)
- bóle kolan
- bóle bioder i pachwin
- bóle w okolicy pośladków
- bóle kręgosłupa
Kto szczególnie powinien wykonać diagnostykę i komputerowe badanie stóp?
Dzieci
Pierwsza wizyta jest zalecana w wieku ok 4 r. ż. lub wcześniej, jeśli zauważymy, że dziecko często się potyka, przewraca lub mocno krzywi buty. Dodatkowo jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, które regularnie uprawiają sport. Konsultacja może zapobiec nawracającym urazom oraz patologiom związanym z okresem wzrostowym.
Sportowcy
Dolegliwości i wady stóp mogą mieć poważne skutki dla wszystkich partii narządu ruchu: kolan, bioder oraz kręgosłupa. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się bieganiem, kolarstwem, piłką nożną czy innymi sportami, zapisz się na diagnostykę i komputerowe badanie stóp już dziś i dobierz indywidualne wkładki ortopedyczne. Zapobiegną powstawaniu wad, niektórych kontuzji i pomogą w usunięciu obecnych już dolegliwości! Dobieramy specjalistyczne wkładki ortopedyczne indywidualnie dopasowane dla każdej dyscypliny sportu! Po badaniu otrzymasz również zestaw ćwiczeń mający na celu poprawę kondycji układu ruchu, oraz zalecenia co do dalszej terapii – byś mógł cieszyć się sprawnością fizyczną jak najdłużej!
Osoby pracujące w pozycji stojącej
Sztywne noski i podeszwy butów zaburzają biomechanikę stopy. Wykonywanie powtarzalnych ruchów w pozycji stojącej może przyczyniać się do bólów kręgosłupa oraz powstawania żylaków. Nie pozwól, by lata pracy wpłynęły na jakość Twojego życia – poważne uszkodzenia stóp mogą przyczyniać się do chronicznego bólu kręgosłupa, który może w ostateczności prowadzić do konieczności rezygnacji z pracy stojącej. Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne do butów i terapia pomogą złagodzić objawy i zapobiec dalszym schorzeniom!
Osoby starsze
Zaburzenia chodu i równowagi wraz z wiekiem nasilają się. Dolegliwości takie jak: bóle kręgosłupa, artretyzm, zaburzenia krążenia – powodują ból i uczucie ciężkości stóp. Brak prawidłowej profilaktyki i leczenia może znacznie obniżyć jakość życia. Nie musi tak być! Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże Ci dobrać odpowiednią terapię i wkładki ortopedyczne – byś mógł dłużej cieszyć się aktywnym życiem bez bólu!
Jak wygląda komputerowe badanie stóp i narządu ruchu?
Wywiad medyczny
szczegółowo przeprowadzony wywiad bardzo często stanowi wskazówkę w odnajdowaniu przyczyn wszelkich dolegliwości.
Podoskop
Podczas tego etapu badania sprawdzamy:
- postawę ciała (ewentualne nieprawidłowości)
- ustawienie miednicy (przodo i tyłopochylenie)
- ustawienie kolan (koślawość, szpotawość)
- ustawienie stawów skokowych (koślawość, szpotawość)
- wydolność łuków stopy (czy występuje płaskostopie podłużne i poprzeczne)
- ewentualne wady genetyczne stóp (palec i stopa Mortona & inne wady stóp)
Mata tesometryczna
Badanie na macie tensometrycznej pozwala na przeprowadzenie:
- analizy obciążenia stóp oraz postawy ciała na specjalistycznym sprzęcie (oceniamy symetrię obciążenia kończyn, wydrążenia łuków stóp oraz stref maksymalnego nacisku na poszczególne części stopy)
- analizy w pozycjach statycznych
- analizy w trakcie chodu (dynamicznej)
Plantograf
Wykonujemy odbitkę powierzchni stóp na plantografie, co uzupełnia diagnostykę.
Badanie manualne
badanie manualne, czyli sprawdzenie ruchomości stawów stóp oraz ocena elastyczności struktur mięśniowych
Co dalej po badaniu?
Jeżeli badanie wykaże wady w biomechanice czy budowie stóp lub też nierównomierne obciążenie ciała, to fizjoterapeuta proponuje indywidualny plan ćwiczeń terapeutycznych oraz w niektórych przypadkach wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych lub obuwia ortopedycznego jako uzupełnienie terapii. W czasie takiej wizyty przekazujemy też informacje dotyczące zakupu właściwego obuwia, które ma duży wpływ na kondycję naszych stóp, a niewłaściwie dobrane może pogłębiać wady.
Najczęstsze nieprawidłowości w strukturze i biomechanice kończyn dolnych, które zaburzają ich pracę i mogą prowadzić do kontuzji, dolegliwości bólowych i stanów zapalnych (wymagają zaopatrzenia we wkładki ortopedyczne)
1. Płaskostopie poprzeczne
2. Płaskostopie podłużne
3. Paluchy koślawe tzw. halluksy
4. Przykurcze mięśni
5. Szpotawość stóp i kolan
6. Koślawość stóp i kolan
7. Asymetrie długości kończyn dolnych