Rozmaryn to wiecznie zielone, aromatyczne zioło, które dodaje się do różnych potraw, zwłaszcza do tych należących do kuchni śródziemnomorskiej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozmaryn dobroczynnie działa na organizm ludzki, w tym niszczy bakterie i redukuje ból. Napar z rozmarynu ma właściwości, które od dawna wykorzystuje się w medycynie ludowej, można jednak stosować także olejek eteryczny z rozmarynu. Sprawdź, dlaczego warto go mieć w domu!

 

Naturalny olejek eteryczny z rozmarynu – czym jest i jakie substancje aktywne zawiera?

Chyba każdy zna świeży i nieco medyczny zapach rozmarynu oraz jego specyficzny, lekko korzenny smak, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak cenna dla zdrowia i urody jest ta niepozorna roślina. Naturalny olejek rozmarynowy otrzymuje się przez destylację z parą wodną świeżego kwitnącego ziela rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis). Głównymi związkami chemicznymi obecnymi w olejku rozmarynowym są eukaliptol, kamfora i borneol. W składzie tego olejku znajdują się ponadto kwas karnozowy i karnozol oraz kwas rozmarynowy i związki trójterpenowe, w tym kwas ursolowy.

 

Właściwości naturalnego olejku rozmarynowego, o których dobrze jest pamiętać

Naturalny olejek z rozmarynu znajduje zastosowanie między innymi w produkcji kosmetyków do cery trądzikowej oraz szamponów do przetłuszczających się i wypadających włosów. Olejek ten ma właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze oraz daje uczucie świeżości, dlatego stosuje się go również w kosmetykach do stóp. Działa także ściągająco i niszczy wolne rodniki. Mało tego, redukuje wydzielanie sebum, pomaga pozbyć się łupieżu i nawilża.

Po olejek rozmarynowy warto sięgnąć także wtedy, gdy dokuczają nam bóle mięśni i stawów. Olejek rozmarynowy ma działanie przeciwbólowe i, jak już wiesz, przeciwzapalne. Właśnie dlatego nie tylko redukuje ból, lecz także pomaga pozbyć się stanów zapalnych będących źródłem dyskomfortu. Warto też wiedzieć, że olejek rozmarynowy pobudza krążenie i redukuje obrzęki oraz łagodzi stres i napięcie. Jeśli często odczuwasz stres i spięcie mięśni oraz masz obniżenie nastroju, przyda Ci się również olejek pomarańczowy.

 

Jak stosować olejek rozmarynowy?

Zastosowanie tego olejku jest bardzo szerokie. Zrobisz z niego rozmaite kosmetyki, ale sięga się po niego także doraźnie. Olejek rozmarynowy wykorzystasz w bardzo łatwy sposób, np. poprzez dodanie go do kąpieli. Produkt ten można dodać także do oleju roślinnego, np. ze słodkich migdałów i stosować do masażu. Naturalnego eterycznego olejku rozmarynowego warto też użyć do kominka zapachowego.

Aby pozbyć się bólu i obrzęku zmęczonych stóp, przygotuj im kąpiel. Dodaj kilka kropli olejku rozmarynowego do wody z solą. Moczenie stóp w wodzie z takimi dodatkami pomoże Ci też pozbyć się ze skóry bakterii i grzybów chorobotwórczych. Nie należy stosować eterycznego olejku rozmarynowego bezpośrednio na skórę. Olejek ma ograniczenie do maksymalnego stężenia 1% w kosmetykach przeznaczonych do twarzy oraz płukanek do jamy ustnej i w kosmetykach do mycia oraz 0,4% w preparatach do ust i dezodorantach. 

 

Maść do popękanej skóry stóp z mocznikiem 25% PODOFLEX PODOPHARM

Maść do popękanej skóry stóp z mocznikiem 25% PODOFLEX PODOPHARM z dodatkiem rozmarynu

Tinktura na grzybicę paznokci PODOFLEX PODOPHARM

Tinktura na grzybicę paznokci PODOFLEX PODOPHARM z ekstraktem z rozmarynu

Maść na spękane stopy GEHWOL Schrunden z dadatkiem olejku z rozmarynu

Maść na spękane stopy GEHWOL Schrunden z dadatkiem olejku z rozmarynu