Płaskostopie u dzieci – przyczyny, objawy

Rodzice obserwując na kafelkach w łazience całkowicie płaski, mokry ślad stóp swojej pociechy często wpadają w popłoch. Czy płaskostopie u dzieci to poważne schorzenie i czy warto się stresować? Kiedy należy się tym martwić? Co należy robić, aby stopa dziecka prawidłowo się rozwijała? Poniższy tekst poruszy powyższe kwestie.

stopy na trawie 1600x600 1

Czym jest płaskostopie?

Zacznijmy od tego czym jest płaskostopie. Ogólnie przez ten zwrot rozumiemy obniżenie łuku podłużnego stopy. Fizjologicznie zarówno w odciążeniu, jak i w obciążeniu łuk przyśrodkowego brzegu stopy powinien być wyraźnie widoczny. Jeżeli stopa całkowicie przylega do podłoża, mówimy wtedy o płaskostopiu.

Przyczyny rozwoju płaskostopia u dzieci

Wiele jest przyczyn powstawania tej wady. Może być skutkiem koślawego ustawienia kości piętowej. Wtedy, na zasadzie domina, kolejne kości ustawiają się w wymuszonej, nieprawidłowej pozycji obniżając łuk stopy.

Osłabienie siły mięśni lub zwiększona elastyczność więzadeł również przyczyniają się do powstania płaskostopia, ponieważ struktury te nie są wystarczająco wydolne, by podtrzymać w odpowiednim ustawieniu szkielet stopy. Płaskostopie może również być wadą wrodzoną.

Płaskostopie fizjologiczne u dzieci do 5 roku życia

Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze brak łuku podłużnego jest problemem. Stopa małego dziecka nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu kostnego, mięśnie i układ więzadłowy również się rozwijają, za to poduszka tłuszczowa na podeszwie stopy zabezpieczająca wszystkie struktury jest mocno rozbudowana. Dlatego w pierwszych latach życia u dziecka występuje płaskostopie FIZJOLOGICZNE. Zanika ono około 5 roku życia. Wtedy należy już baczniej przyglądać się ustawieniu stóp dziecka. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój lub niepewność, dobrze jest zgłosić się do specjalisty, który oceni, czy ustawienie stóp dziecka jest prawidłowe.

Jak zapewnić prawidłowy rozwój stóp dzieci?

Aby zapewnić stopom dziecka prawidłowy rozwój, należy zadbać o nie w zasadzie od pierwszych miesięcy życia. Leżąc na pleckach dziecko powinno mieć możliwość dotykać swoich gołych stópek, poznawać je początkowo rączkami, następnie wkładać je sobie do ust – przy wykonywaniu tych czynności zaczynają wzmacniać się mięśnie odpowiadające za wysklepienie stopy. Nie pomagajmy dziecku w zdobywaniu coraz wyższych pozycji poprzez sadzanie czy prowadzanie za rączki – usiądzie, wstanie i pójdzie samo dokładnie wtedy, kiedy będzie na to gotowy jego układ kostno-mięśniowy. Maluch potrzebuje czasu i tysiąca powtórzeń danej czynności, żeby móc zrobić kolejny krok do przodu w swoim rozwoju. Zanim zacznie samodzielnie chodzić wiele razy upadnie i zrobi setki kroczków odstawno-dostawnych przy meblach.

Bardzo ważnym pytaniem, od lat zadawanym przez rodziców, jest czy dziecko powinno nosić kapcie w domu? Odpowiadamy więc. Dziecko powinno jak najwięcej chodzić boso. Jednak ważne, nie mogą to być kafelki czy panele. Twarde powierzchnie szkodzą małym stopom i ich stawom, które jeszcze nie amortyzują chodu w odpowiednim stopniu. 

Zadbajcie również od odpowiedni rozwój receptorów czuciowych, poprzez stymulacje dotykiem podłoża o różnej strukturze. Dziecko może zgadywać czego dotyka. Czy są to kamyki, piasek, a może delikatne piórka? Z doświadczenia wiemy, że takie proste ćwiczenia są źródłem wielkiej radości i świetnej zabawy.  

 

Dobierz właściwe obuwie dla dziecka

Gdy dziecko nabierze już pewności w samodzielnym poruszaniu się, trzeba wyposażyć je w odpowiednio dobrane obuwie.

  • Zapiętek powinien być sztywny, by odpowiednio stabilizować piętę.
  • Przód buta powinien ugiąć się pod naciskiem 3 palców, aby stopa mogła się zginać podczas chodu.
  • Czubki obuwia muszą być na tyle szerokie, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami.
  • Należy też zadbać o prawidłowe dobranie rozmiaru butów – do długości stopy należy dodać 0,5 -1 cm, wtedy uzyskuje się odpowiednią długość wkładki obuwia.
dobor obuwia dla dziecka

Jak leczyć zdiagnozowane płaskostopie u dzieci?

Jeśli płaskostopie zostanie stwierdzone, wskazane jest wdrożenie odpowiedniej terapii, aby wada nie dawała w przyszłości dolegliwości bólowych stóp lub stawów wyżej położonych oraz nie powodowała dalszych zniekształceń, np. płaskostopia poprzecznego, palucha koślawego i innych.

Korygować płaskostopie u dzieci można za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmacniających mięśnie wspierające łuk podłużny. Warto również rozważyć wsparcie terapii zastosowaniem indywidualnych wkładek ortopedycznych do obuwia, dzięki którym możliwa jest praca mięśni w prawidłowym wzorcu ruchu.

Jeśli Twoje dziecko ma zdiagnozowane płaskostopie i zastanawiasz się czy płaskostopie u dzieci da się skutecznie wyleczyć, to zapraszamy na blog Ortomedicum, gdzie znajdziesz sporo informacji na ten temat. Opowiadamy również historię naszego 13- letniego pacjenta z płaskostopiem. Sprawdź, co zalecił nasz specjalista.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu