Jak zlikwidować brzydki zapach stóp i nadpotliwość?

Czy masz wrażenie, że Twoje stopy są cały czas wilgotne, wręcz pływają w butach? A gdy ściągasz obuwie, to skarpetki są mokre? Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny, a nawet krępujący zapach?

Wytwarzanie potu jest naturalnym, fizjologicznym procesem. Pot to bezzapachowy płyn wydzielany przez gruczoły potowe, które znajdują się na całym ciele i występuje ich aż 2–3 milionów na całym, ludzkim ciele. 

nadpotliwosc

Nadpotliwość stóp jest jedną z najbardziej uciążliwych i wstydliwych przypadłości. Osoby borykające się z nią unikają letniego obuwia (np. sandałów), obawiają się sytuacji towarzyskich, gdy konieczne jest ściąganie obuwia. Zastanawiasz się, jak zlikwidować brzydki zapach stóp, najpierw poznaj przyczyny, które mogą powodować takie schorzenie. Nie można bowiem lekceważyć źródła problemu.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

  • choroby ogólnoustrojowe
  • schorzenia o podłożu autoimmunologicznym
  • schorzenia o podłożu hormonalnym
  • schorzenia o podłożu metabolicznym
  • okresowe zaburzenia hormonalne np. dojrzewanie u nastolatków, przekwitanie u osób dorosłych
  • stres, napięcie nerwowe

Jeśli wykluczymy czynniki o podłożu chorobowym, możemy mówić o nadpotliwości pierwotnej, gdzie aktywność nerwów odpowiadających za proces pocenia się jest nawet stukrotnie większy niż fizjologicznie. Występująca nadpotliwość sprzyja rozwojowi keratolizy dziobatej, czyli choroby bakteryjnej wywołanej między innymi przez Corynobakterie produkujące enzymy keratolityczne rozkładające rogową warstwę naskórka, co daje specyficzny obraz podziurkowanej rozmiękczonej skóry oraz bardzo nieprzyjemny zapach.

 

Gwarantujemy bezpieczeństwo zabiegów:

Stosujemy tylko sterylne narzędzia oraz materiały jednorazowego użytku.

Korzystamy z certyfikowanych preparatów gwarantujących odkażanie pomieszczeń oraz urządzeń.

sterylne narzedzia

W czym może pomóc podolog?

W gabinecie Ortomedicum proponujemy kompleksową terapię zwalczania nadpotliwości, składającą się z kilku elelementów:

Wywiad medyczny

  • Przede wszystkim przeprowadzamy dokładny wywiad, aby skupić się na przyczynie problemu, a nie działać jedynie objawowo.
  • Sprawdzamy także w jakim stanie jest skóra stóp i paznokcie , często pomimo uczucia wilgotności skóra staje się przesuszona, a paznokcie cienkie i łamliwe, zdarza się także zmacerowanie czyli rozmiękczenie i pękanie skóry głównie w obrębie przestrzeni między palcami.
  • Na początku zalecamy opracowanie stóp – usunięcie martwego naskórka, oczyszczenie paznokci, wałów około paznokciowych.

Jonoforeza

  • Jeżeli nie ma przeciwskazań, proponujemy zabieg jonoforezy.
  • Jonoforeza – zabieg polegający na przepływie prądu galwanicznego o różnym potencjale.
  • Na czym polega zabieg? – Stopy wkłada się do misek z wodą gdzie znajdują się elektrody, przepływ prądu sprawia, że stymulowane są synaptyczne przejścia nerwów, a gruczoły potowe stają się mniej aktywne.
  • Najlepsze efekty daje seria około 10 zabiegów, ale rezultaty są zauważalne już po po pierwszych 5 sesjach. Terapia jest bezbolesna, nie ma skutków ubocznych i jest stosunkowo niedroga. Jeden zabieg trwa 20-30 minut, natężenie prądu dostosowuje się indywidualnie –przepływ zwiększany jest do momentu uczucia mrowienia w skórze.

Dezynfekcja obuwia i skarpet

Większość ludzi nosi buty przez większą część dnia. Podczas chodzenia i poruszania się w trakcie codziennych czynności, ludzkie stopy wydzielają do 250 ml potu każdego dnia. Ciepło i wilgoć, która gromadzi się w butach jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów oraz bakterii, które są odpowiedzialne za grzybice skóry oraz paznokci jak i brzydki zapach obuwia. Dlatego regularne czyszczenie oraz sanityzacja obuwia jest tak istotna. Producenci większości butów nie zalecają a wręcz zabraniają klasycznego mokrego prania obuwia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie metody suchego czyszczenia i dezynfekcji obuwia, tak aby buty były czyste, świeże oraz przede wszystkim pozbawione chorobotwórczej mikroflory (grzyby, pleśnie, bakterii, wirusy ). Cały proces trwa ok. 50-60 minut i wykonujemy go w gabinecie za pomocą urządzenia marki KLENZ.

Zalecana pielęgnacja w domu:

  • Stosuj tylko odpowiednie preparaty (składniki ograniczające wydzielanie potu to m.in. sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol)
  • Zadbaj o regularne kąpiele (sprawdzone działanie mają wyciągi ziołowe, np. szałwia, kora dębu, rozmaryn). Stopy należy moczyć nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła/zimna kończąc zawsze na wodzie zimnej.
  • Pamiętaj o noszeniu skarpet i obuwia z materiałów naturalnych.

Dezynfekcja obuwia

Suche czyszczenie i dezynfekcja obuwia.
Czyste świeże buty, przede wszystkim pozbawione chorobotwórczej mikroflory (grzyby, pleśnie, bakterii, wirusy).
Cały proces trwa ok. 50-60 minut i wykonujemy go w gabinecie za pomocą urządzenia marki KLENZ.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu