Ostroga piętowa powoduje dolegliwości bólowe guza piętowego w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Zwykle dokuczliwy ból jest usytuowany w przyśrodkowej części kości piętowej. Chroniczny proces zapalny doprowadza do tworzenia się we wrażliwym miejscu nadprogramowej tkanki kostnej. Jest to niezwykle uciążliwe, dlatego wielu z Was chciałoby zaradzić temu problemowi w sposób bezinwazyjny, ale i skuteczny zarazem.Czy wkładki na ostrogę piętową rzeczywiście działają? Sprawdź, jak w prosty sposób przywrócić sobie radość życia, korzystając z indywidualnych wkładek ortopedycznych?

 

Ostroga piętowa – przeszywający ból w pięcie

Osoby dotknięte tą przypadłością doskonale znają ten nawracający, przeszywający ból w pięcie. Ostroga piętowa nie daje o sobie zapomnieć już od samego rana, tuż po tym, jak wstaniemy z łóżka. Ból nieco łagodnieje po rozruszaniu stopy, jednak nie można mówić o prawdziwej uldze.

Oglądając ostrogę piętową na zdjęciu rentgenowskim widać ostrą narośl kostną, biegnącą od guza piętowego ku przodowi. Przypomina to kilkumilimetrowe zwapnienie, haczyk czy raczej kieł z ostrym końcem skierowanym w stronę palców. Jednak to nie narośl kostna odpowiadają za uporczywy ból. Sprawcą dolegliwości jest stan zapalny o charakterze przewlekłym. Stąd poprawna nazwa schorzenie – zapalenie rozcięgna podeszwowego.

 

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

5

nadmierna otyłość (BMI>27)

5

płaskostopie

5

długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej

5

długotrwałe chodzenie lub bieganie po twardej nawierzchni

5

ograniczone zgięcie grzbietowe stopy (wyprost) spowodowane np. skróceniem ścięgna Achillesa lub brakiem elastyczności mięśni łydki

5

większe obciążenie przedniej części stopy i większe napięcie rozcięgna podeszwowego na skutek braku pełnego wyprostu w stawie kolanowym

5

niewłaściwy dobór obuwia (za twarde, za duże, płaska podeszwa, duży rozmiar)

5

ciąża i zawiązana z tym większa masa ciała powodująca zwiększenie obciążenia stóp

Leczenie ostrogi piętowej

Mamy też dobrą wiadomość dla osób dotkniętych tą przypadłością. Co prawda konieczna jest czasowa rezygnacja z uprawiania sportu, jednak w większości przypadków wystarczy zakup specjalnych wkładek ortopedycznych zaprojektowanych indywidualnie z uwzględnieniem ostrogi piętowej specjalnie dla Twoich stóp.

Podczas leczenia za pomocą wkładki na ostrogę piętową, nasi fizjoterapeuci najczęściej zalecają noszenie ich przez większość czasu, szczególnie podczas chodzenia oraz wykonywania codziennych czynności. Wkładki te mają za zadanie rozkładać równomiernie ciężar ciała na stopę oraz poprawiać biomechanikę stopy, co może przyczynia się do zmniejszenia bólu i poprawy funkcjonowania.

Skupiając się na poprawnej biomechanice stóp, jesteśmy w stanie zmodyfikować wkładkę dla Ciebie w ten sposób, by nawet wielogodzinne spacery dawały Ci oczekiwaną satysfakcję i radość.

Wkładki na ostrogę piętową mogą być stosowane zarówno jako metoda leczenia, jak i profilaktyki w przypadku osób narażonych na rozwój tego schorzenia. W razie potrzeby z pomocą przyjdzie doświadczony fizjoterapeuta, proponując proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie stopy i rozciągające przeciążone rozcięgno podeszwowe.

Zarówno wkładki na ostrogę piętową, jak i pozostałe rodzaje wkładek ortopedycznych, wymagają odpowiedniego obuwia. Kupując obuwie pamiętaj, żeby zawsze wkładki mieć przy sobie i przymierzać buty ze swoimi wkładkami. W butach musi być wygodnie, wkładka dobrze dopasowana, palce swobodnie mogą się poruszać, nie czujesz ucisku. Możesz również wypróbować obuwie zdrowotne, które przystosowane jest do wkładek ortopedycznych. O butach zdrowotnych dowiesz się więcej na stronie naszego sklepu RotulaMed.pl

Jak powstają indywidualne wkładki na ostrogę piętową?

Indywidualne wkładki ortopedyczne wykonywane są na podstawie wyników badań diagnostycznych, zwykle w tym samym gabinecie. Oprócz spersonalizowanej korekty wkładki dopasowywane są do typu aktywności życiowej pacjenta. Ponad 85 rodzajów baz wkładek ułatwia idealne dobranie wkładki właśnie dla Ciebie.

Co istotne, badanie komputerowe stóp, diagnostyka fizjoterapeutyczna, a także wykonanie wkładek na miejscu wraz z dopasowaniem zajmuje zwykle tylko 2 godziny! Jak widać, nie ma mowy o kolejkach znanych nam wszystkim z placówek ochrony zdrowia.

Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych można podzielić na następujące etapy:

  1. Wywiad medyczny
  2. Badanie na podoskopie
  3. Badanie na macie tensometrycznej
  4. Sporządzenie odbitki na plantografie
  5. Badanie manualne
  6. Pobranie odcisku stopy w pozycji skorygowanej
  7. Formowanie wkładki na ciepło
  8. Indywidualne korekta wkładek
  9. Wydanie gotowych wkładek pacjentowi

To wszystko!

Od tej pory możesz znowu cieszyć się pełnią życia, czerpiąc z niego wszystko, co najlepsze. Wystarczy jedna wizyta i wkładki na ostrogę piętową będą Twoje. Sprawdź, jak wiele zyskasz. Czekamy na Ciebie.

Wizyta wkładkowa w Ortomedicum Gliwice

Wkładki w Ortomedicum Wrocław