Rehabilitacja skolioz

Czym jest skolioza?

Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. O skoliozie mówimy,  jeżeli kąt Cobba na zdjęciu rtg wynosi ponad 10 stopni.

Podział skolioz ze względu na ilość stopni:
I – 10-24
II – 25-50
III – powyżej 50

Skoliozy powyżej 50 stopni z reguły kwalifikują się do operacji.

W tym wypadku rehabilitacja polega na przygotowaniu dziecka do operacji, w wyniku czego po hospitalizacji pacjent szybciej dochodzi do pełni sił.

Powstawanie skoliozy

Przyczyny powstawania skolioz nie są do końca poznane. Można domniemać, że wpływ na powstanie wad postawy ma m.in. niedobór witaminy D, zmiany genetyczne, wady wrodzone, problemy z napięciem mięśniowo-więzadłowym, nabyte nawyki dziecka, wady ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.

Pierwsze potencjalne objawy skoliozy

$

asymetryczne ułożenie łopatek

$

wypłaszczenie fizjologicznych płaszczyzn kręgosłupa (kifozy i lordozy)

$

skłon boczny głowy w lewo lub prawo

$

asymetria wklęsłości talii

$

garb żebrowy

$

wał lędźwiowy

Rehabilitacja skolioz

Każdy pacjent ze zdiagnozowaną skoliozą powinien poświęcać dużo czasu na ćwiczenia, które są dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju i wielkości skrzywienia.

W rehabilitacji skolioz skupić należy się na korekcji deformacji, stabilizacji postawy skorygowanej oraz utrzymaniu jej w dynamice na co dzień.

Nieodłącznym elementem rehabilitacji jest terapia manualna, terapia wisceralna (praca z narządami jamy brzusznej), terapia powięziowa, czasami wykorzystanie metod neurofizjologicznych.

Często dla pacjentów ze skrzywieniem powyżej 20-25 stopni Cobba zalecane są gorsety, które mają za zadanie zatrzymanie progresji skrzywienia oraz korekcję zdeformowanych elementów klatki piersiowej i tułowia.

Gorsety są dobierane indywidualnie, zlecenie na gorset wystawia lekarz i to on decyduje, jak długo w ciągu doby pacjent ma go nosić.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu