Nie od dzisiaj wiadomo, że z oczu można wyczytać stan organizmu w kontekście schorzeń ogólnoustrojowych, jednak wymaga to wiedzy specjalistycznej z zakresu okulistyki. O wiele prościej jest obserwować swoje stopy, tym bardziej że mamy z nimi do czynienia codziennie w trakcie zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Problemy ze stopami pojawiają się częściej niż myślisz. Wygląd stóp oraz ich stan może być nośnikiem niezwykle ważnych informacji o Twoim organizmie, nie lekceważ tego. Sprawdź, co o Tobie mówią Twoje stopy, zanim spróbujesz ukryć niedoskonałości pod perfekcyjnym pedicure.
Choroby, które widać na stopach

Na początek warto wyjaśnić, że celem publikacji nie jest przemożna chęć wprowadzenia kogokolwiek w stan niepotrzebnego niepokoju. Poniższe wskazówki mają raczej charakter poradnikowy. Mamy nadzieję, że dzięki nim będziesz w stanie zwrócić uwagę na niepokojące zjawiska, z którymi odpowiednio wcześnie zgłosisz się do specjalisty. Sprawdzisz problemy ze stopami i zyskasz pewność, choć mamy nadzieję, że Twój organizm funkcjonuje bez zarzutu.

Fenomen stóp doceniony został już w starożytności, czego dowodem są malowidła odkryte w egipskim grobowcu lekarza w Sakkarze. Z podobnym szacunkiem do stóp odnosili się Chińczycy, znajdując w nich mapę całego ciała oraz miejsce zakończeń wszystkich meridianów (kanałów oplatających całe ciało, którymi krąży energia- wg medycyny chińskiej). Tak czy inaczej, stan stóp w sposób wyjątkowo wyraźny sugeruje możliwość występowania wielu dolegliwości.

 

Schorzenia widoczne na stopach:

  • Dna moczanowa

  • Cukrzyca

  • Niedoczynność tarczycy

  • Toczeń lub stan zapalny mięśnia sercowego

  • Niedożywienie

  • Anemia

  • PAD – choroba tętnic obwodowych

  • Rak płuc i żołądka

  • Problemy z kręgosłupem

W niektórych przypadkach występujące anomalie spowodowane są zmianą postawy, w innych dochodzi do zaburzeń w gospodarce mikroelementów budujących paznokcie.

 

Jak identyfikować schorzenia mając problemy ze stopami?

Pojawiające się problemy ze stopami niemal zawsze są sygnałem jakichś nieprawidłowości. To proste, poprawnie funkcjonująca stopa będąca częścią zdrowego i silnego organizmu nie ma powodów by – nazwijmy to – wykazywać oznaki buntu, chyba że mamy do czynienia z wadami wrodzonymi lub… posiadacz stóp nosi nieprawidłowe obuwie. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę i co one mogą oznaczać? Sprawdźmy.

=

Dna moczanowa

Inne określenia – podagra, artretyzm.

Sygnałem zwiastującym kłopoty zdrowotne jest zwykle opuchlizna palucha połączona z silnym bólem. W skrajnych przypadkach ból uniemożliwia samodzielne poruszanie się.

=

Cukrzyca

Cukrzyca powoduje powstawanie wrzodów oraz zakłóca procesy gojenia się nawet drobnych ran. Symptomy te określane są jako zespół stopy cukrzycowej. Wynikają one z zakłóceń krążenia krwi, a także zaburzeń pracy niektórych nerwów obwodowych. Wypada podkreślić, że wspomniane rany nie powodują silnego bólu, przez co są lekceważone, prowadząc do znaczących powikłań.

=

Niedoczynność tarczycy

Jednym z pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych spowodowanych chorobami tarczycy są suche i łuszczące się stopy oraz widoczne zgrubienia naskórka.

=

Toczeń lub stan zapalny mięśnia sercowego

Sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się czerwonych, wzdłużnych linii pod paznokciami stóp. Objawy są na tyle niedotkliwe, że wiele osób nie zwraca na nie uwagi.

=

Niedożywienie i anemia

Dolegliwości manifestują swoją obecność poprzez białą, równoległą do palca linią biegnącą przez paznokieć. Dodatkowo może on być wygięty ku górze, przypominając kształtem niewielką łyżeczkę.

=

PAD – choroba tętnic obwodowych

W tym przypadku sygnałem ostrzegawczym jest brak owłosienia na wierzchu palców i grzbiecie stopy. Przypomnijmy, że niezależnie od preferencji estetycznych delikatne włoski na tych częściach stóp są naturalne i ich występowanie nie powinno budzić zdziwienia, w odróżnieniu od ich braku.

=

Rak płuc i żołądka

Symptomy w każdym wypadku należy potraktować bardzo poważnie. Są nimi nienaturalnie wypukłe i kształtem przypominają kulę paznokcie (clubbing). W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest przesadzić z ostrożnością, aniżeli czegokolwiek zaniedbać.

=

Problemy z kręgosłupem

Naszą uwagę powinny zwrócić modzele, powstałe w wyniku nadmiernego zrogowacenia naskórka. Dzieje się tak na skutek nierównomiernego obciążenie stóp będącego pochodną problemów z układem kostnym, niewłaściwej postawy, czy skrzywienia kręgosłupa.

Zanim wpadniesz w panikę

Wiele z wymienionych objawów i problemy ze stopami mogą być skutkiem zaniedbań wynikających ze stosowania niewłaściwego obuwia lub urazów. Obserwując stopy, dobrze jest przypomnieć sobie, czy przypadkiem nie doszło do otarć lub zranienia. Warto skonsultować stan skóry, paznokci z doświadczonym podologiem, który doradzi jak dbać o stopy. Współnie omówicie problemy ze stopami. Dowiesz się również jakich kosmetyków do pielęgnacji skóry stóp i paznokci używać, dostępnych w naszym sklepie internetowym RotulaMed. Nie zmienia to faktu, że warto obserwować i dbać o swoje stopy, w zamian zapewnią Ci dłuższe i bardziej aktywne życie.

Wizyta u podologa w Ortomedicum Gliwice

Wizyta u podologa w Ortomedicum Wrocław