Wady postawy u dzieci

Wady postawy ciała u dziecka od 7 roku życia

Oto sygnały ostrzegawcze

Kształtowanie narząd ruchu każdego dziecka przebiega etapami. W każdym z nich zachodzą zmiany kluczowe dla rozwoju prawidłowej sylwetki ciała. Wiek wczesnoszkolny jest okresem bardzo dużych zmian w życiu dziecka:

 • rozpoczęcie nauki w szkole,
 • przejście w bardziej siedzący tryb życia,
 • noszenie nierzadko zbyt ciężkiego plecaka,
 • skok wzrostowy

Dozwolone w pierwszych latach życia (czyli od urodzenia do około 5-6 roku) odchylenia od normy takie jak płaskostopie, koślawość czy szpotawość, w wieku 7-8 lat mogą być sygnałem świadczącym o istnieniu wady postawy u dzieci i wymagają konsultacji.

Dzielny pacjent - Ortomedicum

Wady postawy u dzieci- kiedy należy interweniować?

Do 2 roku życia dziecka kończyny dolne ustawione są szeroko, z kolanami na zewnątrz (przedstawiając obrazowo- przypominają literkę „O”). Stopy są fizjologicznie płaskie (za sprawą poduszeczki tłuszczowej oraz niewydolnego jeszcze aparatu więzadłowo – mięśniowego).

Pierwsze kroki stawiane są na szerokiej podstawie, która pomaga w utrzymaniu równowagi.

W wieku 3-4 lat kiedy chód jest już opanowany, kończyny dolne zmieniają swoje ustawienie- kolana zbliżają się do siebie i przypominają literkę „X”. Zaczynają pojawiać się łuki podłużne stóp, choć często widoczne i dozwolone jest jeszcze fizjologiczne płaskostopie.

Po 5 roku życia fizjologiczna koślawość kolan, mierzona na podstawie odstępu między kostkami, nie powinna przekraczać 5 cm. Stopy powinny być już prawidłowo wysklepione (u dzieci z nadwagą bądź wiotkim aparatem więzadłowym ten etap może się przesunąć).

Wiek 7 lat to moment kiedy postawa ciała oraz kończyny dolne powinny być już prawidłowo ukształtowane, a chód stabilny.

Dlatego jeśli w tym okresie pojawiają się takie niepokojące objawy jak płaskostopie, koślawienie stóp, kolan, odstające łopatki czy wypięty brzuch, należy zgłosić się na dokładną diagnostykę postawy ciała oraz narządu ruchu, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i rozpocząć indywidualnie dopasowaną rehabilitację.

Wady postawy u dzieci są zazwyczaj problemami złożonymi, wynikającymi z kilku czynników. Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej, specjalista jest w stanie określić co może być przyczyną nieprawidłowo rozwijającego się narządu ruchu.

Postawa ciała dziecka, która zmienia się bardzo dynamicznie, powinna być na bieżąco kontrolowana. Im wcześniej zareagujemy, tym większe szanse, że uda się skorygować nieprawidłowości nawet w 100%. Dlatego jeśli jesteś rodzicem, to poprzez codzienną możliwość obserwowania swojej pociechy możesz nie tylko wychwycić pierwsze niepokojące sygnały ale przede wszystkim zadziałać. Zgłosić się do specjalisty, aby zdiagnozować i skorygować ewentualne wady postawy u dzieci.  

Odstające łopatki, wypięty brzuch, koślawe kolana oraz płaskie stopy to 4 najbardziej widoczne i możliwe do rozpoznania przez Ciebie odstępstwa od normy.

Poznaj 4 sygnały ostrzegawcze wady postawy u dziecka

odstające łopatki

Odstające łopatki

to jeden z objawów, który wskazuje na zaburzenie prawidłowej postawy. U bardzo szczupłych dzieci niestety często uznawane przez rodziców za normę i bagatelizowane. Jest to problem złożony, zazwyczaj spowodowany niewydolnością (osłabieniem) mięśni, które ‘przyklejają’ łopatki do klatki piersiowej. Bardzo często towarzyszy temu również nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, klatki piersiowej, głowy i ramion – gdy dziecko stoi bokiem można zaobserwować głowę i barki wysunięte do przodu oraz spłaszczoną klatkę piersiową.

Wystający / wypięty brzuch

problem często bagatelizowany (szczególnie u dzieci pulchniejszych) również wskazujący na wadę postawy, której towarzyszy między innymi znacznie pogłębiona krzywizna kręgosłupa zwana lordozą oraz odstające pośladki.

Do 3 roku życia wypukły brzuszek u dziecka nie jest powodem do niepokoju. Dopiero w późniejszym wieku, może świadczyć o problemie w obrębie narządu ruchu (najczęściej jest to wynik obniżonego napięcia w obrębie mięśni brzucha, grzbietu, pośladków). Do odstawania brzucha  mogą przyczynić się również wrodzone wady klatki piersiowej, niedobór witaminy D3 (krzywica), bądź problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, biegunki, zaparcia).

wypięty brzuch u dzieci
koślawość kolan u dzieci

Koślawość kolan

charakterystyczne dla tej wady są kolana skierowane do wewnątrz. Oglądając postawę ciała dziecka w pozycji stojącej, można zaobserwować, że kolana stykają się ze sobą, natomiast między kostkami stóp jest odstęp. Jeśli odległość ta nie przekracza 4-5 cm, nie ma powodów do obaw, ponieważ do 10 roku życia koślawość najczęściej ulega zredukowaniu. Przy większym odstępie wskazana jest dokładna diagnostyka u specjalisty (fizjoterapeuta, ortopeda) oraz podjęcie działań korygujących wadę (ćwiczenia, wkładki ortopedyczne, terapia manualna).

Więcej o koślawości kolan znajdziesz tutaj.

Wady stóp np. płaskostopie

wynika najczęściej z niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego (płaskostopie czynnościowe). Jest to wada, którą bardzo łatwo możemy zdiagnozować u dziecka, na przykład po wyjściu z wanny kiedy mokrą stopą odciśnie ono ślad na podłodze lub podczas wakacji nad morzem, kiedy porusza się po piasku. Wówczas w odcisku stopy brakuje charakterystycznego wcięcia po wewnętrznej stronie (łuku podłużnego).

Łuki stóp zazwyczaj osiągają swoją pełną wydolność między 5-6 rokiem życia. Jeżeli w późniejszym wieku nadal zauważamy płaskostopie, powinniśmy jak najszybciej działać. W młodym wieku wada ta nie powoduje żadnych dolegliwości, ale nieleczona może być przyczyną zniekształceń stóp oraz zaburzenia ich funkcji.

Bardzo często stopie płaskiej towarzyszy koślawość tyłostopia (skręcenie pięty na zewnątrz).

Potrzebujesz więcej informacji o płaskostopiu u dziecka? Skorzystaj z wiedzy specjalistów Ortomedicum i czytaj tutaj

Płaskostopie u dzieci, płaskie stopy

Diagnostyka wady postawy u dzieci

Profilaktyczne badanie diagnostyczne stóp i postawy ciała, zalecamy szczególnie jeśli w trakcie rozwoju dziecka pojawiło się:

 • stwierdzone w badaniu przez lekarza bądź fizjoterapeutę obniżone napięcie mięśniowe,
 • ominięcie fazy raczkowania,
 • zbyt wczesne opanowanie nauki chodu (9-10 miesiąc),
 • stosowanie chodzika,
 • chodzenie na palcach,
 • niska aktywność fizyczna i częste przebywanie w pozycjach pasywnych (siedzących),
 • częste siadanie dziecka z nogami ułożonymi w kształt literki W,
 • wrodzona wiotkość tkanki łącznej tzw. hipermobilność (zbyt duża ruchomość stawów),
 • utrwalanie błędnych wzorców prawidłowej postawy- dzieci zazwyczaj korygują ustawienie postawy utrwalając nieprawidłowy wzorzec – zbliżają (ściągają) łopatki do siebie i nadmiernie prostują kręgosłup (takie działanie nie tylko nie skoryguje problemu, ale może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji w późniejszym wieku),
 • okresy tzw. skoku wzrostowego, kiedy to kości wydłużają się znacznie szybciej niż rozwija masa i siła mięśniowa; zazwyczaj wtedy pojawiają się pierwsze widoczne sygnały, mogące wskazywać na wady postawy u dzieci.

 

W gabinetach Ortomedicum Gliwice oraz Ortomedicum Wrocław nasi doświadczeni fizjoterapeuci od lat diagnozują wszystkie wady postawy u dzieci. Korzystając z naszej konsultacji fizjoterapeutycznej otrzymasz kompleksową diagnostykę oraz pełną dokumentację z przeprowadzonych badań. Specjaliści przygotują również ewentualne zalecenia z przykładowymi ćwiczeniami, jeśli oczywiście mały pacjent będzie tego wymagał. 

Poznaj opinie naszych pacjentów, którzy zaufali fizjoterapeutom Ortomedicum.   

Wady postawy u dzieci

Pierwszym krokiem do podjęcia jakichkolwiek działań jest wnikliwe zbadanie postawy ciała dziecka przez specjalistę.

Diagnostyka wady postawy ciała dziecka

W czasie naszej diagnostyki oceniamy całą postawę ciała dziecka począwszy od oceny stóp, poprzez ustawienie kolan, miednicy, kręgosłupa, ramion oraz głowy. Manualnie badamy m.in. ruchomość stawów, napięcie mięśni, ruchomość klatki piersiowej. Przy użyciu skoliometru oraz inklinometru mierzymy wartości kątowe skrzywień w obrębie kręgosłupa. Za pomocą maty tensometrycznej sprawdzamy rozkład ciężaru ciała na podłoże, analizujemy chód. Wykonujemy również odbitki stóp na plantografie oraz odczytujemy wyniki badań obrazowych (USG, MRI, RTG).

 

Leczenie i plan rehabilitacji – Co dalej?

Na podstawie dokładnej diagnostyki układamy plan rehabilitacji. W zależności od wady, z którą dziecko się zgłasza dobieramy najlepsze rozwiązania. Do każdego problemu podchodzimy kompleksowo – takie podejście gwarantuje najlepsze wyniki i szybkie rezultaty.

Każdy pacjent otrzymuje od nas zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń, których kluczowym elementem jest przywrócenie poprawnych wzorców ruchowych oraz prawidłowego balansu mięśniowego. Praca nad zmianą nieprawidłowych nawyków jest bardzo precyzyjna i wymaga wielu powtórzeń, nierzadko też wiąże się z zastosowaniem przez fizjoterapeutę technik rozluźniających bądź rozciągających z zakresu terapii manualnej. Bardzo ważnym elementem uzupełniającym jest zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które wspomagają i stymulują pracę stóp i pozostałych części ciała i dzięki którym zachowana jest ciągłość rehabilitacji w czasie, kiedy dziecko nie ćwiczy.

Dlaczego warto umówić się do naszych specjalistów fizjoterapii?

P

Dzięki wizycie u fizjoterapeuty możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych wad postawy u dziecka, co pozwoli na szybsze podjęcie odpowiednich działań korygujących.

P

Poprawa postawy dziecka może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstawania dolegliwości kręgosłupa oraz innych problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłową postawą.

P

Fizjoterapeuta pomoże ustalić indywidualny plan terapeutyczny dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka, co przyspieszy efektywność leczenia.

P

Regularne wizyty u fizjoterapeuty mogą zapobiec dalszemu pogłębianiu się wad postawy, co przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej, sprawności dziecka i jego samopoczucia.

P

Profesjonalna ocena fizjoterapeuty pozwoli na skuteczne działanie w kierunku eliminacji problemów z postawą i umożliwi odpowiednie wsparcie rozwoju fizycznego dziecka.

Umów wizytę w Gliwicach

Umów wizytę we Wrocławiu