FAQ

1. W jaki sposób przygotować się do komputerowego badania stóp (tzw. badania ortopodologicznego)?

Należy zabrać ze sobą wygodny strój, który umożliwi fizjoterapeucie ocenę postawy ciała. Zabrać ze sobą zakryte obuwie.
Jeśli pacjent doznał jakiegoś urazu lub miał wykonywane badania obrazowe, np.: RTG, USG, TK itp., należy je zabrać na wizytę.

2. Jak wygląda komputerowe badanie stóp (tzw. badanie ortopodologiczne)?

Badanie stóp w Ortomedicum to tak naprawdę także badanie całego układu ruchu oraz postawy ciała. Składa się ono z kilku stałych elementów, tj.:

  • założenie karty Pacjenta
  • wywiad na temat historii choroby oraz ewentualnych dolegliwości (ich umiejscowienia, natężenia oraz czasu trwania)
  • badanie manualne mające na celu ocenę stanu stawów, skóry (umiejscowienie modzeli/odcisków), ocenę długości i siły mięśni, ocenę stopnia deformacji stóp
  • analiza chodu i postawy ciała
  • badania funkcjonalnego Pacjenta na podoskopie, macie tensometrycznej i plantokonturografie
3. Czy komputerowa diagnostyka stóp wykonywana w Ortomedicum jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Tak, jest bezpieczna. Badanie nie jest inwazyjne i polega na ocenie narządu ruchu przez fizjoterapeutę z użyciem specjalistycznych przyrządów, takich jak podoskop, mata tensometryczna, które nie mają szkodliwego wpływu na organizm.
Ciąża również nie stanowi przeciwskazania do badania manualnego stóp.

4. Kto przeprowadza badanie stóp i narządu ruchu?

W Ortomediucum zatrudniamy tylko wysokiej klasy specjalistów oraz osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Komputerowe badanie stóp i narządu ruchu wykonują w naszych gabinetach fizjoterapeuci z nadanymi numerami prawa do wykonywania zawodu.

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. 2015 poz. 1994 z dnia 25 września 2015 r.) zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym.

5. W jaki sposób przygotować się na wizytę w gabinecie podologicznym?

Wizyta podologiczna nie wymaga żadnych większych przygotowań. Stopy powinny być czyste a paznokcie niepokryte lakierem, aby możliwa była ocena ich stanu zdrowia. Warto także przypomnieć sobie historię chorobową. Nie trzeba skracać paznokci, usuwać odcisków itp. wszystkim zajmie się podolog podczas zabiegu.

6. Jak wygląda badanie w gabinecie podologicznym?

Badanie przeprowadza się w warunkach gabinetowych z użyciem sterylnych lub jednorazowych narzędzi. Na badanie składa się:

  • założenie karty Pacjenta
  • wywiad dotyczący historii choroby, aktualnie przyjmowanych leków oraz ewentualnych chorób współistniejących
  • wzrokowa ocena stanu skóry stóp i paznokci
  • zaplanowanie i wykonanie indywidualnie dobranych zabiegów
  • dobranie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry stóp wspierających terapię gabinetową w warunkach domowych
  • w zależności od potrzeb lub w celu uzupełnienia procesu leczenia zalecenie konsultacji z lekarzem, dietetykiem lub fizjoterapeutą
7. Czy wizyta u podologa jest bezpieczna? Czy narzędzia są sterylne?

Tak. Wszystkie narzędzia są wysterylizowane w profesjonalnym autoklawie. Można to sprawdzić podczas każdej wizyty. Podolog w Ortomedicum wysterylizowane narzędzia rozpakowuje zawsze w obecności Pacjenta, można wtedy poprosić o pokazanie testu sterylizacji (tzw. paska kontroli sterylizacji).

8. Jak wygląda leczenie wrastających paznokci?

W gabinecie podologicznym leczenie wrastających paznokci polega na odpowiednim ich opracowaniu, przycięciu oraz założeniu tzw. tamponady. Czasami podolog zakłada klamrę, by paznokieć wyprostować i przywrócić mu właściwy tor wzrastania. W takiej terapii ważna jest sumienna współpraca z podologiem, stosowanie się do zaleceń oraz regularne wizyty w gabinecie do całkowitego wyleczenia dolegliwości.
Zadaniem podologa jest leczenie nieinwazyjne, zachowawcze. W gabinecie podologicznym nie zrywamy paznokci, ponieważ po takim zabiegu najczęściej odrastają one nieprawidłowe, a co najgorsze takie działanie nie eliminuje przyczyny problemu.

9. Czy usuwanie odcisków boli?

Podczas zabiegu może być odczuwalny lekki dyskomfort, ale nie jest to silny ból. Znieczulenie nie jest konieczne. Podolog może schłodzić opracowywane miejsce dla poprawy samopoczucia Pacjenta. Po zabiegu można normalnie funkcjonować, nie potrzebne jest zwolnienie z pracy.

10. Jak długo trwa leczenie brodawek?

Zależy od organizmu Pacjenta. Brodawki są wywołane przez wirus HPV. Usuwając brodawki w tradycyjny sposób, czyli przez oczyszczenie mechaniczne i stosowanie preparatu z kwasem salicylowym, leczenie może trwać od jednego do kilkunastu miesięcy, w zależności od stanu zaawansowania dolegliwości oraz od odporności Pacjenta.

12. Czy można malować paznokcie podczas leczenia grzybicy paznokci?

Ze względu na zmianę zabarwienia płytki paznokciowej w przebiegu grzybicy i jej nieestetycznego wyglądu, pacjenci często chcą mieć pomalowane paznokcie. Jednak w okresie leczenia odradzamy malowanie płytki czymkolwiek z powodu możliwości zmniejszenia efektywności terapii.

13. Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokci?

Czas terapii grzybicy paznokci zależy od wielu czynników. Między innymi od stopnia zaawansowania choroby oraz sposobu leczenia. Metody tradycyjne z reguły zajmują kilkanaście miesięcy.

W Ortomedicum dysponujemy jedną z najnowocześniejszych metod leczenia jaką jest terapia zimnym laserem. W przypadku leczenia grzybicy paznokci przy zastosowaniu Lasera Lunula czas leczenia można skrócić do 6 lub 8 tygodni.

Terapia laserem umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci. Należy jednak pamiętać, że odrost zdrowego paznokcia trwa. Paznokcie u rąk odrastają 5 do 6 miesięcy, a u stóp 12 do 18 miesięcy.

14. Ortopeda zalecił mi wykonanie wkładek, w jakim celu wykonuje się ponowne badanie stóp?

W Ortomediucm przeprowadzamy ponowne badanie w celu dokładnego zlokalizowania dysfunkcji wywołującej dolegliwości, z którymi zgłasza się Pacjent. Dopiero na podstawie szczegółowego badania komputerowego stóp oraz diagnostyki funkcjonalnej narządu ruchu, możliwe jest precyzyjne zaprojektowanie indywidualnych wkładek dla konkretnego Pacjenta, a nawet dla każdej jego stopy oddzielnie.

15. Czy potrzebuję skierowania, żeby nosić wkładki ortopedyczne?

Skierowanie nie jest potrzebne, ponieważ wkładki w Ortomedicum wykonujemy na podstawie pełnej diagnostyki wykonywanej przez fizjoterapeutę z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać wkładkę do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta.

16. Czy wkładki są refundowane przez NFZ?

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wkładek ortopedycznych.

17. Od którego roku życia stosuje się wkładki ortopedyczne?

Dobieranie wkładek ortopedycznych jest zawsze indywidualną kwestią i powinno być poprzedzone dokładną diagnostyką narządu ruchu, dlatego niemożliwe jest dokładne ustalenie dolnej granicy wiekowej, odnośnie której należy korygować stopy dziecka.

Zanim przyprowadzimy dziecko na badanie stóp należy pamiętać, że powinno ono samodzielnie chodzić i być odpieluchowane, aby możliwa była dokładna ocena chodu malucha.

Pierwsza wizyta diagnostyczna w celu profilaktyki wad stóp i postawy ciała powinna mieć miejsce około 4 r.ż.

18. Czy nie jest za późno na korygowanie stóp przy pomocy wkładek?

Nie istnieje górna granica wiekowa zaopatrywania pacjentów we wkładki. Nawet w przypadku dużych deformacji stóp możliwe jest poprawienie komfortu funkcjonowania Pacjenta oraz wspomaganie pracy stóp.

19. W jakim celu przeprowadza się wizytę kontrolną z wkładkami?

Wizyta kontrolna przeprowadzana jest w celu zweryfikowania działania wkładki oraz ewentualnego odświeżenia materiału pokryciowego lub wymiany elementów korygujących. W Ortomedicum nazywamy to serwisowaniem wkładek.

20. Jaką wytrzymałość mają indywidualne wkładki wykonane w Ortomedicum?

Nasze wkładki wytrzymują do 2 lat. Należy jednak pamiętać, że szybkość zużywania się wkładek zależy od intensywności użytkowania, wagi pacjenta, odpowiedniej konserwacji.

Elementy korekcyjne oraz materiał pokryciowy można wymienić podczas wizyty kontrolnej czy usługi serwisowania wkładki.

21. Czy wkładki mogę przekładać do innych butów?

Wkładki, które wykonujemy w naszych gabinetach, są formowane bezpośrednio na stopie pacjenta, a materiały, z których są wykonane, są odpowiednio cienkie, więc nie zabierają dużej przestrzeni w obuwiu.

Przed umieszczeniem indywidualnej wkładki ortopedycznej w bucie należy wyciągnąć wkładkę oryginalną z obuwia. Należy jednak pamiętać, że nie każda z wykonywanych przez nas wkładek będzie pasowała, np.: do obuwia wizytowego, obuwia roboczego czy sportowego.

22. Czy wkładka do obuwia codziennego użytku nadaje się też do uprawiania sportu?

Ze względu na różnicę między materiałami, z których są wykonane wkładki, np.: właściwości aktywnie wspierające czy amortyzacja, do intensywnego uprawiania sportu należy zaopatrzyć się w sportowe modele wkładek.

23. Czy w Ortomedicum wykonujecie wkładki dla sportowców?

Tak, wykonujemy wkładki specjalnie zaprojektowane do uprawiania sportu, uwzględniające specyficzne ruchy oraz rodzaj obciążenia narządu ruchu w danej dyscyplinie. Oferujemy wkładki do biegania, kolarstwa, narciarstwa, trekkingu, golfa i wielu innych dyscyplin. Więcej informacji w zakładce wkładki.

24. Czy wkładki wpływają na poprawę wyników sportowych?

Wkładki mają za zadania poprawić biomechanikę stopy, dzięki czemu ruch staje się bardziej ergonomiczny, co zmniejsza ryzyko występowania przeciążeń narządu ruchu i występowania kontuzji.

25. Dlaczego w Ortomedicum nie stosujemy skóry do pokrywania wkładek?

Nie stosujemy skórzanych pokryć wkładek dlatego, że skóra pod wpływem działania potu usztywnia się i traci swoje właściwości.

W Ortomedicum dysponujemy ponad 20. rodzajami materiałów pokryciowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby i estetykę praktycznie każdego Pacjenta.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu