Wady postawy u dzieci stanowią istotny i powszechny problem zdrowotny, który wymaga szczególnej uwagi ze strony rodziców. Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole, dziecko zaczyna nieść na swoich barkach ciężar podręczników i zeszytów, których waga może budzić poważne obawy. Jak wybrać plecak szkolny odpowiedni dla Twojego dziecka? Odpowiedni dobór plecaka dla dziecka odgrywa kluczową rolę w profilaktyce i zapobieganiu powstawania potencjalnych wad postawy. Więcej o wadach postawy u dzieci znajdziesz tutaj.

Jak wybrać plecak szkolny odpowiedni dla dziecka? Istotne kryteria wyboru 

ROZMIAR I POJEMNOŚĆ

Plecak szkolny powinien być dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Jego długość powinna być tak dopasowana, aby górna krawędź nie przekraczała linii ramion, a dolna nie opadała poniżej talii. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wagę plecaka i wybrać lżejszy model, by nie obciążać nadmiernie pleców dziecka.

MATERIAŁ

Plecak powinien być wykonany z wytrzymałego i wodoodpornego materiału, aby zapewnić ochronę przed deszczem i ewentualnymi uszkodzeniami. Ponadto, lekkie materiały będą korzystne dla dziecka, aby uniknąć nadmiernego obciążenia.

BUDOWA śCIANY TYLNEJ PLECAKA

Konstrukcja plecaka szkolnego powinna posiadać usztywnione plecy oraz wybrzuszenie dla podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zapewniając odpowiednie dopasowanie do krzywizn kręgosłupa, plecak wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy u dziecka i gwarantuje wygodę oraz komfort podczas noszenia.

SZELKI

Wygoda i komfort noszenia plecaka zależą także w dużej mierze od starannie dobranych szelek. Rekomenduje się, aby szelki były miękkie i szerokie (co najmniej 4 cm), aby zapewnić odpowiednie wsparcie plecom dziecka. Ponadto, podczas wyboru plecaka należy zwrócić szczególną uwagę, czy szelki mają możliwość regulacji. Dzięki niej można dopasować plecak do wzrostu dziecka, co przyczyni się do zachowania prawidłowej postawy ciała.

PAS PIERSIOWY

Jest to element, z którego powinien składać się każdy plecak szkolny. Poprawnie wyregulowany i zapięty pas piersiowy przyczynia się do polepszenia stabilności postawy oraz zapewnia nieruchomość plecaka w czasie wykonywania podstawowych ruchów ciała.

PRZEGRÓDKI I KIESZONKI

Dobrze zaprojektowane przegródki i kieszenie pomagają w utrzymaniu porządku wewnątrz plecaka i ułatwiają organizację przedmiotów szkolnych. Warto wybrać plecak, który ma różne rozmiary i rodzaje przegródek, aby umożliwić dziecku łatwe odnalezienie potrzebnych materiałów.

Skutki nieodpowiedniego doboru plecaka dla dziecka 

Zadając pytanie, jak wybrać plecak szkolny, należy również znać możliwe skutki złego wyboru. Nieodpowiedni dobór plecaka szkolnego może mieć poważne konsekwencje dla kondycji kręgosłupa. Niewłaściwie zaprojektowany plecak, zbyt ciężki (przekraczający 10%-15% wagi dziecka) lub niewłaściwie noszony, spowoduje nadmierne obciążenie pleców i kręgosłupa, prowadząc do bólu, napięcia mięśniowego i zniekształceń postawy (m.in. skoliozy, kifozy). 

Dodatkowo należy przypomnieć, że kręgosłupy dzieci są w trakcie rozwoju, w związku z tym kluczowy jest wybór plecaka gwarantującego komfort i zachowanie poprawnej postawy. Pamiętajmy o szelkach oraz odpowiedniej pojemności plecaka, a także o przestrzeganiu zasad jego użytkowania. Dzięki takim działaniom możliwe jest uniknięcie potencjalnych problemów zdrowotnych u dziecka, wspierając równocześnie jego zdrową postawę i harmonijny rozwój.

Warto pamiętać o zasadzie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Sprawdza się ona znakomicie w kontekście wyboru plecaka szkolnego dla dziecka. Odpowiednio dobrany plecak, spełniający wcześniej wymienione kryteria, przyczyni się do komfortu, bezpieczeństwa i odpowiedniego rozwoju najmłodszych. Postawmy na właściwy plecak, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki podczas codziennego uczęszczania do szkoły.

Drodzy Rodzice! Zachęcajcie swoje dzieci do noszenia plecaka na obu ramionach. Dzieci mają tendencję do noszenia plecaka tylko na jednym ramieniu, co prowadzi do nierównomiernego rozłożenia wagi. Warto zachęcić dziecko do noszenia plecaka na obu ramionach, aby równomiernie rozłożyć ciężar na plecach i zminimalizować obciążenie kręgosłupa. Pamiętajcie, że wybór odpowiedniego plecaka to inwestycja w zdrowie i komfort Waszego dziecka. Dlatego warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na znalezienie plecaka, który spełnia wszystkie wymagania fizjoterapeutyczne. Powodzenia!

Jeśli macie jakieś wątpliwości, jak wybrać plecak szkolny, to napiszcie do nas.

Aleksandra Sz.

Fizjoterapeuta, Ortomedicum

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu