Czy wkładki supinujące do biegania pomagają?

Dokucza Ci ból stopy podczas aktywności fizycznej? Gdzie jest jego przyczyna? Skoro „sport to zdrowie”, dlaczego problem bólu stóp dotyka właśnie aktywnie uprawiających np. bieganie? Zwykle jest to wynik przeciążenia spowodowanego wysiłkiem fizycznym ponad miarę lub konsekwencja używania niewłaściwego obuwia sportowego. Niezależnie od przyczyny dolegliwości, nie wolno jej bagatelizować! Choć na początku ból może wydawać się niegroźny, nieleczony z czasem przeradza się w przewlekłe problemy ze stawami czy nawet kręgosłupem. A wystarczy pomyśleć o nabyciu wkładek supinujących do butów. Czy wkładki supinujące do biegania pomagają? Są one dostępne dla dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, kiedy wkładki supinujące sprawdzają się najlepiej?

Nadmierna pronacja – co to takiego? 

Być może zetknąłeś się z diagnozą, że masz nadmierną pronację. To właśnie ona jest przyczyną Twoich dolegliwości. Twoje stopy w trakcie poruszania się mają tendencję do „uciekania” do wewnątrz, co zakłóca proces rozkładu nacisku na podłoże. A powinno być inaczej.

Ciężar ciała powinien się rozkładać w stopie na I i V głowie kości śródstopia, a także na pięcie. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z zaburzeniami biomechaniki chodu. Stąd już niewielki kroczek do dolegliwości bólowych nie tylko stóp, lecz też kolan, stawów skokowych, oraz bioder.

W efekcie nogi szybciej ulegają zmęczeniu, stopniowo zanika ochota na codzienną aktywność fizyczną, wzrasta masa ciała i koło się zamyka. Więcej kilogramów, to większe obciążenie stóp.

Zatem ze zjawiskiem nadmiernej pronacji mamy do czynienia wtedy, kiedy nacisk w trakcie aktywności ruchowej rozkłada się na wewnętrzną krawędź stopy. Widać to po stanie krawędzi zewnętrznych butów, pościeranych i zniszczonych znacznie bardziej, aniżeli krawędzie zewnętrzne. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:

  1. kupić gotowe wkładki supinujące do biegania
  2. wykonać indywidualne wkładki supinujące dopasowane do Twoich stóp

Wkładki supinujące do biegania to rodzaj wkładek ortopedycznych, których przeznaczeniem jest korekcja deformacji stóp, a w przypadku osób dorosłych powstrzymanie jej rozwoju. Co ważne, im wcześniej zaczniemy troszczyć się o swoje stopy, tym lepiej. Jeśli odczuwasz ból stóp nie tylko podczas biegania, skorzystaj z diagnostyki stóp i narządu ruchu. Do codziennego chodzenia nie są używane wkładki supinujące do biagania, lecz stosujemy wkładki miejskie, które odpowiednio ukształtowane korygują wady stóp i zapewniają im odpowiednie podparcie. Więcej o rodzajach wkładek ortopedycznych w Ortomedicum znajdziesz tutaj.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach, by wykonać indywidualne wkładki supinujące

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu, by wykonać indywidualne wkładki supinujące

Wkładki supinujące – leczenie objawów nadmiernej pronacji 

Nadmierna pronacja prowadzi do przeciążeń oraz stanów zapalnych ścięgna Achillesa lub rozcięgna podeszwowego. Na skutek niedostatecznej amortyzacji cierpią też kolana i stawy skokowe. Dzieje się tak, ponieważ oparcie ciała tylko na wewnętrznej krawędzi stopy nie zapewnia odpowiedniej absorpcji wstrząsów.

Z tych powodów to właśnie biegacze narażeni są na urazy i kontuzje, jeżeli ich stopy nadmiernie pronują. U tych osób znacznie częściej dochodzi do bólów przeciążeniowych i skręcenia stawów skokowych.

Najprostszą metodą pozwalającą wyrównać obciążenie krawędzi wewnętrznych podczas biegania jest stosowanie specjalnych wkładek supinujących do biegania, wykonanych pod konkretne stopy. Chodzi o odciążenie stóp i poprawne rozłożenie nacisków na podłoże. Aby to uzyskać, należy podeprzeć pięty od strony wewnętrznej. Warunkiem koniecznym przynoszącym dużą ulgę w przypadku bólu, jest bardzo dobre dopasowanie wkładki do stopy.

Wkładki supinujące do biegania – na zamówienie czy gotowe? 

Zważywszy na to, że na świecie nie ma dwóch identycznych stóp, trudno się spodziewać, by wkładki uniwersalne produkowane taśmowo spełniały oczekiwania wszystkich.

Supinacja u każdej osoby ma cechy indywidualne, zależne od wagi, wzrostu oraz już istniejących deformacji. Gotowe wkładki supinujące do biegania niestety w większości przypadków nie rozwiązują kompleksowo problemu. Co innego indywidualne wkładki ortopedyczne supinujące dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Cierpisz na ból stóp podczas aktywności fizycznej? Zgłoś się do specjalisty już dziś. Możesz liczyć na profesjonalną pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny bólu oraz wykonamy dla Ciebie wkładki supinujące do biegania jeszcze tego samego dnia! Uwielbiasz uprawiać sport? Od jutra bieganie nie będzie wiązało się z bólem!

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu

Czy wiesz, że…

Podczas chodzenia i poruszania się w trakcie codziennych czynności, ludzkie stopy wydzielają do 250 ml potu każdego dnia. W czasie biegania ilość wydzielanego potu przez stopy wzrasta kilkakrotnie. Ciepło i wilgoć, która gromadzi się w butach jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów oraz bakterii, które są odpowiedzialne za grzybice skóry oraz paznokci, jak i brzydki zapach obuwia. Przeczytaj więcej, dlaczego warto dezynfekować buty.

Skuteczny Spray do dezynfekcji obuwia i wkładek ortopedycznych możesz zakupić w naszym sklepie ortopedycznym RotulaMed online.

Spray do dezynfekcji obuwia i wkładek ortopedycznych