Wpis na ten temat należy rozpocząć od kwestii samej cukrzycy jako choroby XXI wieku, która to nieleczona lub niezdiagnozowana może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Jednym z tych schorzeń jest zespół stopy cukrzycowej (zsc), który najprościej można opisać jako infekcję lub owrzodzenie. Zniszczenie tkanek głębokich kości i stawów, a dodatkowo może wystąpić zanik czucia w stopach. Najczęściej przy zsc pojawiają się otwarte rany i owrzodzenia na stopach, które to w efekcie nieleczenia prowadzić mogą do odjęcia stopy, czyli amputacji. Jedną z postaci zsc jest stopa Charcota, niemniej tak samo niebezpiecznym i trudnym do leczenia.

%

Część populacji jest chora na cukrzycę

%

Wśród chorych na cukrzycę większość jest typu 2

Najczęściej na cukrzycę chorują mieszkańcy województwa:

śląskiego 6,5%

łódzkiego 6,4%

opolskiego 6,2%

dolnośląskiego 6,0%

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce

Rodzaje zespołu stopy cukrzycowej

Neuropatyczna stopa cukrzycowa – objawia się brakiem odczuwania bólu, różnicy temperatury, drgań, stopa jest zaczerwieniona, widoczny obrzęk głównie spodniej części, może pojawić się również martwica i owrzodzenie. Często pojawia się tzw. palec młoteczkowaty lub inne deformacje (stopa płaska, szeroka). Ze względu na brak czucia, mimo odcisków i ran pacjent nie odczuwa bólu podczas chodzenia. Bóle przybierają inną formę np. pieczenie czy mrowienie, ale w nocy. Skóra na stopach jest raczej przesuszona, nie poci się. Stopy są ciepłe. 

Leczenie polega na podaniu antybiotyków, oczyszczeniu ran chirurgicznie, ale najważniejsze jest odciążenie stopy. W przypadku stopy neuropatycznej nie wolno na niej stawać, niestety ten stan może potrwać nawet do pół roku. Z rany usuwane są zakażenia, poprzez stosowanie różnych środków i opatrunków.

Niedokrwienna stopa cukrzycowa jest powodowana miażdżycą kończyn dolnych, czyli niedokrwieniem. Leczenie polega na udrożnieniu przepływu krwi w układzie krwionośnym, a dopiero potem można przystąpić do leczenia ran i owrzodzeń. Charakterystyczne jest dla tego typu stopy zaczernienie w okolicy palców, zimna stopa, słabe tętno w tętnicach stopy lub jego brak.

Dwa przypadki opisane powyżej mogą wystąpić jednocześnie, co nazywamy stopą cukrzycową mieszaną. Leczenie jest kompleksowe i dotyczy całości schorzenia.

Stopa Charcota, o której wspominaliśmy już powyżej, to destrukcja układu kostno-stawowego i tkanek miękkich stopy spowodowana wieloletnimi zaniedbaniami w nieleczonej cukrzycy. Charakterystyczna jest duża deformacja stopy w postaci dużego wygięcia i obrzęku. Leczymy ją poprzez całkowite odciążenie i zabiegi ortopedyczne.

zespół stopy cukrzycowej-zmiana opatrunku na stopie

Oczywiście główną przyczyną powyżej opisanych schorzeń jest cukrzyca typu 2. W przypadku zespołu stopy cukrzycowej potrzebna jest obserwacja własnego ciała, aby odpowiednio szybko reagować. Leczenie trwa nawet pół roku, ponieważ rany stopy cukrzycowej goją się bardzo długo. W początkowej fazie trzeba zmieniać opatrunki, nawet codziennie. Jednym z najlepiej wyszkolonych specjalistów do zaopiekowania zespołu stopy cukrzycowej jest podolog oraz pielęgniarka podologiczna

Kluczową kwestią w zahamowaniu postępujących zmian patologicznych w zespole stopy cukrzycowej, jest wdrożenie leczenia i bezwzględnych zasad żywienia oraz trybu życia diabetyków. Przyjmowanie leków oraz regularne kontrolowanie poziomu cukru jest niezbędne do utrzymania poziomu cukru w normie. 

W przypadku zsc ważne jest, aby regularnie odwiedzać podologa. Nie wolno samemu usuwać odcisków, ponieważ skóra jest bardzo cienka, delikatna, wysuszona i bardzo łatwo można się zranić. Umawiając wizytę u podologa koniecznie należy poinformować o chorobie, aby podolog mógł zastosować wszelkie metody ochrony skóry podczas zabiegu.

Jeżeli Ty lub ktoś z twoich bliskich choruje na cukrzycę i zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy takie jak: opuchlizna stopy, otarcie, zaczerwienienie, brak czucia, ostry ból stopy podczas chodzenia, skonsultujcie się z właściwym specjalistą np. podologiem, znacznie zwiększy to szansę na uniknięcie amputacji stopy.

Zespół stopy cukrzycowej, rana na stopie

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zespół stopy cukrzycowej- podolog radzi:

WAGA CIAŁA

utrzymuj swoją masę ciała w normie, aby nie obciążać dodatkowo stawów  i stóp, to przyspiesza powstawanie odcisków

OBSERWACJA

kazdego dnia dokładnie obserwuj swoje stopy po kapieli, ważna jest Twoja szybka reakcja na drobne urazy czy odciski

KOMFORT

noś bawełniane skarpetki, zadbaj o wygodne obuwie, wypróbuj specjalne buty dla cukrzyków lub inne obuwie zdrowotne

ŚWIADOMY PACJENT

konsultuj z lekarzem swoje wątpliwości, zapytaj podologa o kosmetyki dedykowane dla zsc, rozmawiaj z dietetykiem o zalecanych produktach dla cukrzyków i zasadach żywienia

GLIKEMIA POD KONTROLĄ

regularnie badaj poziom cukru we krwi oraz odwiedzaj swojego diabetologa

OSTROŻNOŚĆ

nie chodź boso, a przed założeniem butów sprawdź czy nie ma w środku np. kamyka lub zawinietej wkładki 

PIELĘGNACJA

codziennie myj i dokładnie osuszaj stopy, natłuszczaj, stosuj kosmetyki dedykowane dla cukrzyków

ZDROWY TRYB ŻYCIA

nie pal papierosów, przestrzegaj diety przygotowanej przez specjalistę, pamiętaj że ruch i ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla każdego człowieka

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu