Gdzie szukać pomocy gdy mamy wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to jeden z bardzo częstych problemów z jakimi zgłaszają się do nas nasi pacjenci. Często w pierwszej chwili przychodzi im na myśl konieczność odbycia wizyty w gabinecie chirurgicznym. Zdarza się, że obawiając się bólu i kłopotu z pielęgnacją odrastającego paznokcia, odwlekają decyzję o rozpoczęciu terapii do czasu kiedy dolegliwość staje się nie do zniesienia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy są inne sposoby na wrastający paznokieć niż bardzo bolesne usunięcie go w całości?

Wrastające paznokcie – domowe sposoby

Wielu z naszych pacjentów sięgało w przeszłości po „babcine” metody na wszelkie dolegliwości, czyli moczenie obolałego miejsca w szarym mydle, a stan zapalny smarowało Rivanolem. Niestety żadna z tych metod nie jest skuteczna, nie leczy przyczyny, a co za tym idzie nie można spodziewać się po nich pozytywnych rezultatów. Wspomniane domowe metody na wrastające paznokcie nawet jeżeli przynoszą ulgę, to niestety tylko chwilowo. Nie walcząc z przyczyną bólu nie jesteśmy w stanie pomóc sobie na dłużej.

Z naszego doświadczenia wynika, że osoby borykające się z problemem wrastających paznokci, często też nie wiedzą do kogo się z tym udać. Najczęściej trafiają do lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje do dermatologa lub do chirurga. Chirurdzy natomiast, ze względu na swoją specjalizację sięgają po skalpel. Wówczas  najczęściej wrastające paznokcie zostają częściowo lub w całości wycięte. Niestety bardzo często po zabiegu chirurgicznym, stan paznokcia jeszcze się pogarsza. Paznokieć, odrastając wbija się boleśnie w wał paznokciowy, co powoduje powstawanie stanu zapalnego, a w efekcie nawet do powstania poważnej rany.

 

Czy można skutecznie wyleczyć wrastający paznokieć bez użycia skalpela? Po ratunek do podologa zamiast do chirurga

Jest wiele nieinwazyjnych metod leczenia wrastających paznokci. W zależności od stanu paznokcia oraz wałów, podolog dobiera najlepszą metodę dla każdego pacjenta indywidualnie. Istotne jest aby zgłosić się do podologa jak najwcześniej, kiedy stan jest łagodny i w łatwy sposób można zapobiec pogłębianiu się problemu. W takiej sytuacji często wystarcza odpowiednia tamponada oraz opracowanie paznokcia by pozbyć się bólu i ryzyka stanu poważniejszego, który wymaga dłuższej terapii. Czy specjalista podolog może pomóc w poważniejszych przypadkach? Oczywiście, że tak. Nawet gdy stan jest bardziej poważny można uniknąć usunięcia paznokcia w całości. Stosuje się wtedy różnego rodzaju klamry ortonyksyjne. Klamra na wrastający paznokieć to koszt 150-190 zł (pełna usługa przygotowania płytki paznokcia i założenia klamry na wrastający paznokieć). Aparaty do korekcji wrastających paznokci to takie „aparaty ortodontyczne” zakładane na paznokcie. Jest wiele typów klamer na wrastające paznokcie, różnią się one siłą działania, budową, sposobem mocowania oraz ceną.

Klamra na wrastający paznokieć – czy należy się jej obawiać?

Takie pytanie zadają nam nasi pacjenci. Zawsze odpowiadamy w takich przypadkach, że zdecydowanie nie.

Tak, jak nowoczesny aparat ortodontyczny, tak i klamra na wrastający paznokieć wyglądaj dobrze, nie są zbyt duże i w żaden sposób nie ograniczają pacjentów w ich aktywnościach. W momencie kiedy dzięki terapii opanujemy stan zapalny można wrócić do stałych aktywności jak basen, fitness czy bieganie. Co ważne dla wielu pań paznokcie po takim zabiegu niemal od razu wygląda estetyczniej i co więcej można je pomalować lakierem do paznokci.

Na szczęście też świadomość lekarzy i pacjentów jest coraz większa. Osoby potrzebujące fachowej opieki, coraz częściej są kierowane do odpowiednich specjalistów.

Jeżeli masz problem – zadzwoń i zapytaj o poradę lub umów się na konsultację w jednym z naszych gabinetów podologicznych we Wrocławiu lub w Gliwicach!

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu