Dlaczego warto dbać o stopy i narząd ruchu u dzieci i młodzieży?

Wady postawy ciała stanowią obecnie istotny problem zdrowotny. W krajach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego wady postawy to na tyle powszechne zjawisko, że chorobę przeciążeniową kręgosłupa można zdiagnozować nawet u 80-90% populacji osób dorosłych, co w konsekwencji  można uznać za chorobę cywilizacyjną. Dlatego warto regularnie badać się od najmłodszych lat, aby w porę wprowadzać odpowiednie zalecenia korekcyjne i uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

 W ciągu całego życia człowieka postawa ciała ulega zmianom, największym jednak w okresie jego wzrostu.

Kiedy należy się badać?

  • Jeśli zauważymy, że dziecko często się̨ potyka, przewraca lub mocno krzywi buty,
  • jeśli nasze dziecko regularnie uprawia sport,
  • pierwsza wizyta diagnostyczna jest zalecana około 3- 4 roku życia,
  • kontrolna wizyta diagnostyczna jest zalecana również w wieku 7-10 lat, kiedy występuje pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka (zmiana trybu życia, przejście z dużej swobody ruchu na kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej w szkole, często jeszcze w niewłaściwych warunkach).

Bardzo często początek nauki w szkole powoduje pogorszenie postawy u dzieci.

Konsultacja może zapobiec nawracającym urazom oraz patologiom związanym z okresem wzrostowym.

Jak diagnozujemy stopy i narząd ruchu u dzieci i młodzieży?

W naszych gabinetach podologicznych diagnozujemy dzieci już od 3 roku życia i nasze zalecenia są indywidualnie dostosowane do każdego przypadku. Badanie trwa ok. 45 minut i obejmuje:

Efektem wykonanych badań diagnostycznych jest opracowanie zaleceń co do ćwiczeń, terapii manualnej lub zastosowania odpowiednich wkładek korygujących

Kiedy proponujemy wkładki dla dzieci?

Rodzice często zastanawiają się czy i  kiedy należy myśleć o wkładkach dla dzieci. Podczas wizyty diagnostycznej nasi specjaliści dokładnie sprawdzają stopy i narząd ruchu pod kątem wad genetycznych oraz nabytych. Jeśli zdiagnozowana zostanie wada, to zalecane są ćwiczenia, terapia manualna lub odpowiednio dobrane wkładki.

Wkładki ultracienkie – do 5 roku życia

Dla najmłodszych dzieci (do 5 roku życia) często wykonujemy ultracienkie wkładki. Stosowane są przy niewielkich patologiach stóp, kiedy potrzebna jest jedynie stymulacja osłabionych punktów na stopie poprzez wklejenie klinów korygujących w odpowiednie miejsca zgodnie z pobraną wcześniej odbitką na plantografie. Taka korekcja, daje szansę na swobodną pracę stopy, aby zbyt wcześnie nie usztywnić jej w mocniejszej wkładce, stosowanej w przypadku starszych dzieci i młodzieży.

Chód gołębi u dziecka

Wśród naszych pacjentów często diagnozujemy tzw. chód gołębi (stawianie stóp do środka). W przypadku tego zaburzenia, zastosowanie mają wkładki z odpowiednimi klinami. Dla 5 letnich pacjentów proponujemy wkładki ultracienkie, gdzie długi klin to korekcja stymulująca pracę łuku podłużnego stopy (koryguje płaskostopie podłużne i podpiera pierwszą kość śródstopia) oraz klin zewnętrzny pod piąta kość śródstopia) niwelujący tzw. chód gołębi (stawianie stóp do środka).

Wkładka ultracieńka dla dziecka W przypadku starszych dzieci, proponujemy wkładkę klasyczną, formowaną na stopie dziecka.  Taka wkładka zapewnia podparcie oraz korekcję. Poniżej wkładka dla 7-letniego chłopca, materiał pokryciowy w krateczkę  – korekcje: klin pod pierwszą kość śródstopia w celu stymulowania łuku podłużnego stopy – klin w okolicy piątej kości śródstopia korygujący tzw. chód gołębi.

Wkładki dla dzieci ortopedyczne

Płaskostopie

Dosyć często diagnozowana przypadłość w naszych gabinetach. Tym razem naszym pacjentem był chłopiec, lat 6. Zdiagnozowano stopy z obniżonym łukiem podłużnym (nieznaczne płaskostopie) oraz koślawość kolan. Nasi specjaliści zalecili zastosowanie wkładki ultracienkiej oraz serię terapii manualnej. Zostały wykonane wkładki ultracienkie, jako korekty zastosowano długie kliny pod pierwszy promień stopy aby usprawnić wydolność łuku podłużnego. Nasz mały pacjent wybrał materiał pokryciowy moro. Wkładki dopasowane zostały do obuwia, w którym dziecko spędza najwięcej czasu, czyli do kapciuszków przedszkolaka.

Wkładka ultracieńka dla dziecka

Wkładka ultracienka dla dziecka

Wkładka ultracieńka dla dziecka

Wkładka ultracienka dla dziecka

Kiedy dziecko ma wady genetyczne

Trafiają do nas również pacjenci z wadami genetycznymi. Tym razem naszym pacjentem był chłopiec, lat 9. Zdiagnozowano wadę kostną w postaci krótszej, pierwszej kości śródstopia oraz koślawości tyłostopia. Nasi specjaliści wykonali wkładki posiadające sztywnik pod pietą, zostały wyprofilowane i uformowane indywidualnie do stopy dziecka. Pacjent wybrał kolorowy materiał pokryciowy.  

Jak wykonujemy wkładki dla dzieci?

Wkładki dla dzieci można wykonać podczas jednej wizyty w ciągu ok. 1 godziny. Są formowane na stopach pacjenta, uwzględniając różnice budowy obu stóp. Może zdarzyć się tak, że np. jedna stopa ma tendencję do nadmiernej pronacji, a druga nie. Wkładki powinny uwzględniać te różnice. Na specjalnym urządzeniu jest pobierany odcisk stopy w pozycji skorygowanej. Na jego bazie wkładka jest formowana na ciepło z materiału termoformowalnego. Z dużą starannością podchodzi się do doboru materiałów. Ważne jest, aby były nie tylko wytrzymałe i wodoodporne, ale także o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych, co gwarantuje odpowiednią higienę stopy. Dodatkowo nasi pacjenci, szczególni Ci mali, cenią sobie również możliwość wyboru materiału pokryciowego. Osoba, dla której wykonywane są wkładki aktywnie uczestniczy w procesie ich tworzenia.
Żródło: https://repozytorium.ukw.edu.pl/bitstream/handle/item/1207/Czestosc%20wystepowania%20wad%20postawy%20u%20dzieci.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu