Co to jest płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne możemy zdefiniować jako obniżenie łuku poprzecznego stopy, tj. łuku występującego na wysokości dalszych części kości śródstopia, u nasady palców. Nie jest to typowy platfus, jaki można zaobserwować na mokrej posadzce, kiedy to stopa całą swoją powierzchnią dolega do podłoża – wtedy wypłaszczeniu ulega inny łuk stopy – łuk podłużny wysklepiony pomiędzy pierwszym palcem a piętą.

Trochę anatomii… Jak już było wspomniane- sklepienie poprzeczne stopy tworzy pięć kości śródstopia, konkretnie ich końce dalsze, czyli głowy. Prawidło najbardziej dociążone podczas stania i poruszania się powinny być skrajne punkty tego łuku – pierwsza i piąta głowa kości śródstopia. Najwyżej osadzona, a tym samym najmniej obciążona jest druga kość śródstopia. Ustawienie to utrzymywane jest przez więzadła poprzeczne śródstopia i tylko jeden mięsień, a w zasadzie jego część – głowa poprzeczna mięśnia przywodziciela palucha. Patrząc bardziej globalnie, na utrzymanie łuku poprzecznego wpływają również mięsień strzałkowy długi i piszczelowy tylny. Jeśli system więzadłowo-mięśniowy staje się niewydolny dochodzi do obniżenia środkowej części łuku – wszystkie głowy kości śródstopia są wtedy równomiernie obciążane ciężarem ciała.

 

Występowanie płaskostopia poprzecznego

Płaskostopie poprzeczne może występować jako:

  • jedyna wada ustawienia stóp,
  • lub towarzyszyć paluchowi koślawemu,
  • palcom młotkowatym,
  • koślawości stopy,
  • stopie Mortona.

Spowodowane może być nadmiernym obciążaniem przodostopia, jak np. w butach na obcasie, podczas długotrwałej pracy stojącej, w przypadku nadwagi i otyłości. Może również powstawać w przebiegu chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, ale na skutek osłabienia mięśni i więzadeł stabilizujących łuk poprzeczny stopy.

 

Widoczne objawy płaskostopia poprzecznego

Można zaobserwować poszerzenie się przodostopia, powstawanie modzeli  (zwiększonego rogowacenia naskórka) i pojawia się uczucie pieczenia, parzenia lub bólu przedniej części stopy. Jeśli proces ten postępuje, może dojść do odwrócenia łuku poprzecznego i w takiej sytuacji przeciążone zostają głowy II, III i IV kości śródstopia i mogą pod nimi tworzyć się bolesne odciski. Obniżony łuk podłużny prowokuje palce do ustawiania się młotkowato – czyli w wyproście w stawach śródstopno-palcowych i zgięciu w stawach międzypaliczkowych bliższych. Skutkuje to uciskiem obuwia na grzbietową powierzchnię palców i tam również z czasem mogą pojawiać się zrogowacenia naskórka.

Wszelkie zmiany ustawienia stopy początkowo mają charakter odwracalny, możliwy do skorygowania. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, im wcześniej tym lepiej. Z czasem niestety dochodzi do przykurczu mięśni, zwłóknienia torebki stawowej i utrwalenia nieprawidłowego ustawienia, dlatego ważne jest wprowadzenie korekcji, np. poprzez stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Prawidłowo osadzona pelota metatarsalna pozwala na odtworzenie łuku poprzecznego stóp i częściowe skorygowanie ustawienia palców, a materiały odciążające zastosowane na przodostopiu zapewniają komfort podczas chodzenia. Dzięki wkładkom można ograniczyć powstawanie nadmiernych zrogowaceń na podeszwie stopy – modzeli i odcisków. Jak i dlaczego warto leczyć modzele i odciski możesz przeczytać na blogu Ortomedicum. Wkładki wykonywane są indywidualnie po kompleksowej diagnostyce, dzięki czemu korygujemy wszelkie nieprawidłowości ustawienia stopy – w przeciwieństwie do wkładek sklepowych – najczęściej dedykowanych pojedynczej dysfunkcji.

 

BRAK LECZENIA może skutkować bólem i deformacjami stóp:

  • z czasem dochodzi do przykurczu mięśni, zwłóknienia torebki stawowej i utrwalenia nieprawidłowego ustawienia stopy,
  • poszerza się przodostopie, powstają modzele (bolesne odciski),
  • pojawiają sie dolegliwości bólowe – uczucie pieczenia, parzenia lub bólu przedniej części stopy,
  • wada pogłebiając się doprowadza do deformacji np. prowokuje palce do ustawiania się młotkowato.
podeszwa stopy pacjenta Ortomedicum, widzoczny modzel powstały w wyniku płaskostopia poprzecznego

To, co jeszcze wyróżnia indywidualne wkładki ortopedyczne to możliwość precyzyjnego osadzenia korekt dla danej stopy. Jest to szczególnie istotnie w przypadku różnych wad ustawienia prawej i lewej stopy, różnic w długości stóp oraz u osób, które ze względu na szerokość przodostopia noszą obuwie o większym rozmiarze niż wynika z długości stopy.

Jak umówić się na wizytę u fizjoterapeuty?

044 number 4
Zadzwoń do nas pod numer +48 721 255 385
046 number 6

Nasza recepcjonistka doradzi, które wybrać usługi.

049 number 9

Termin wizyty wybierzesz podczas Waszej rozmowy.

045 number 5

Wizytę opłacisz u nas osobiście kartą płatniczą lub gotówką.

Zapraszamy na konsultacje z naszym fizjoterapeutą, który przeprowadzi badanie na podoskopie i macie tensometrycznej. W ciągu kilkudziesięciu minut potwierdzimy, czy Twoje stopy mają płaskostopie poprzeczne.