Pacjent

Pan Marian ma 79 lat w Klinice Podologicznej Ortomedicum w Gliwicach jest po raz pierwszy. Pacjent na co dzień jest aktywny, wykonuje około 10.000 kroków dziennie. Nosi buty sportowe. 

Dodatkowo pacjent ma zdiagnozowane migotanie przedsionków.

Objawy u pacjenta

Pan Marian w wyniku wypadku przeszedł urazową amputację stopy. Brak fragmentu stopy wizualnie przeszkadzał mu w bucie. Pusta część buta była mocno widoczna, więc wypychał go sobie gazetami, żeby nie było widać ubytku stopy. 

Wynik badania i diagnoza

Stan po urazowej amputacji przodostopia lewego ok 40 lat temu – częściowo zachowane kości śródstopia, zwiększony nacisk na dystalną część V kości śródstopia (modzele), w statyce ciężar ciała przeniesiony na prawą kończynę dolną w 62%, podczas chodu wybicie następuje z pierwszego promienia. Nadmiernie napięte rozcięgno podeszwowe prawe i mięsień trójgłowy łydki prawej.

Odcisk stopy po urazowej amputacji stopy
Wyniki badania pacjenta po urazowej amputacji stopy

Zalecenia

We wkładce zastosowano korekty, aby poprawić ustawienie stopy i zrównoważyć naciski by nie tworzyły się modzele. Wykonano wypełnienie obuwia dla celów estetycznych.

Ćwiczenia rolowania prawej łydki, a także masaż piłeczką rehabilitacyjną w celu obniżenia napięcia rozcięgna podeszwowego prawego.

Wizyta kontrolna

Pani Marian odwiedził nas po miesiącu, aby skontrolować dopasowanie wkładek ortopedycznych.

Nie wymagały korekty. Pacjent był zadowolony, a wkładki ortopedyczne wykonane w Ortomedicum oceniał bardzo pozytywnie. Wkładki są wygodne.

Po badaniu manualnym prawej nogi, stwierdziliśmy zmniejszenie napięcia mięściowego. Kolejna wizyta kontrolna została wyznaczona za 6 miesięcy.

wkladka dla stopy po czesciowej amputacji1
wkladka dla stopy po czesciowej amputacji