Paznokcie odbijają stan naszego zdrowia. Za zmiany widoczne na płytce paznokciowej najczęściej odpowiadają zmiany chorobowe zachodzące w macierzy paznokcia lub nieszczęśliwy wypadek (np. utrata paznokcia). Jakie konkretnie choroby widać na paznokciu i jak przywrócić jego dawny wygląd? Kiedy jest potrzebna rekonstrukcja paznokcia u nóg?

Kiedy wykonujemy rekonstrukcję paznokcia u nóg?

Jeśli mówimy o urazie paznokcia w wyniku wypadku to mamy na myśli przytrzaśnięcie, zmiażdżenie lub uderzenie, co niesie ze sobą ból, dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności, deformacje uszkodzonego paznokcia oraz zaburzenia w procesie jego odrastania. Dodatkowo takie urazy niosą ryzyko zakażeń. W przypadku deformacji związanej z chorobą to lista przyczyn jest dłuższa. Leczenie płytki paznokcia należy powiązać z leczeniem tych przyczyny.

Zarezerwuj wizytę u podologa we Wrocławiu

Konsultacja podologiczna Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Czynnikami chorobotwórczymi mogą być: wady serca, niewydolność oddechowa, anemia, choroby skóry (łuszczyca), grzybica paznokci, marskość wątroby, liszaj płaski, zaburzenia krążenia, wypryski. Zmiana koloru płytki paznokciowej (żółty, brązowy, zielony, szaroniebieski) może wynikać z przyjmowania silnych leków. Osłabienie paznokci jest również efektem ubocznym chemioterapii w leczeniu onkologicznym.

Deformacja lub uszkodzenie płytki paznokciowej może być także spowodowane: kontaktem z detergentami, stosowaniem lakierów oraz acetonu, a także obgryzaniem paznokci.

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia u nóg?

Proces rekonstrukcji rozpoczyna się od wizyty u podologa, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad medyczny oraz diagnostykę (badanie palpacyjne, w razie konieczności także mykologiczne). Podolog oceni nasz stan zdrowia, ewentualne przeciwwskazania, wygląd paznokcia, rodzaj i stopień jego uszkodzenia. Należy wspomnieć, że przed rozpoczęciem rekonstrukcji trzeba wyleczyć ewentualny stan zapalny lub objawy aktywnego zakażenia.

Gdy już wstępny wywiad mamy za sobą i nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia rekonstrukcji, podolog wybiera właściwą dla problemu pacjenta metodę (masa do rekonstrukcji, żel, akryl albo metoda sztucznej protezy paznokcia – metoda Greppmayera). Warto zaznaczyć, że stosowane w rekonstrukcji produkty zawierają substancje o działaniu grzybostatycznym, grzybobójczym, bakteriostatycznym oraz bakteriobójczym, aby zapobiec infekcjom. Niezależnie od zastosowanej metody, proces rekonstrukcji jest podobny.

rekonstrukcja paznokcia nog pacjentka
rekonstrukcja paznokcia nog pacjentka
rekonstrukcja paznokcia nog pacjentka

Rekonstrukcja paznokcia u nóg krok po kroku

  1. Pierwszy krok to zeszlifowanie płytki paznokcia posiadającej defekt przy pomocy odpowiednich frezów.
  2. Po pozbyciu się uszkodzonych fragmentów paznokcia i odkryciu łożyska, podolog może dokładnie je obejrzeć i ocenić czy wymagane jest dodatkowe leczenie (przeciwgrzybicze, usunięcie krwiaka).
  3. Gdy infekcji brak można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest uaktywnienie i pobudzenie łożyska paznokcia. W tym celu nakłada się opatrunek hydrożelowy. Pomaga to w rozwinięciu się sieci drobnych naczyń, które będą odżywiać nową płytkę paznokciową.
  4. Teraz można przystąpić do nakładania żelu, utwardzenia go oraz nadania mu odpowiedniego kształtu frezami i polerką.
  5. Na koniec nałożony zostaje preparat regenerujący naskórek, w końcu otoczenie paznokcia też jest ważne.

Nasz podolog informuje pacjenta o konieczności zdjęcia rekonstrukcji po ok. 5-6 tygodniach lub, gdy pojawią się jakieś dolegliwości (np. nieprawidłowe zabarwienie sugerujące zapalenie bakterią pałeczki ropy błękitnej).

 

Długość trwania tej terapii rekonstrukcji paznokci zależy od rodzaju urazu, jego rozmiarów oraz szybkości odrastania płytki paznokciowej. Nie bez znaczenia jest również kondycja samego organizmu, ponieważ w przypadku ciężkiego leczenia farmakologicznego lub onkologicznego, organizm jest bardzo osłabiony, a jego możliwości regeneracji znacznie obniżone. W takiej sytuacji niezbędne jest wsparcie i dłuższa opieka podologa.

Jeśli potrzebujesz wykonać rekonstrukcję paznokcia u nóg to koniecznie zwróć się z tym do podologa, który zadba nie tylko o estetykę Twojego paznokcia, ale przede wszystkim o jego zdrowie.

Odwiedź Ortomedicum! Bądź świadomym pacjentem!