Rehabilitacja ortopedyczna
rehabilitacja wad postawy u dzieci
rehabilitacja pooperacyjna (np. endoprotzeoplastyka, operacja haluksów)
rehabilitacja blizn pooperacyjnych
rehabilitacja pourazowa (np. złamania, zwichnięcia, skręcenia, zerwanie więzadeł)
rehabilitacja kręgosłupa
rehabilitacja biodra
rehabilitacja barku
rehabilitacja kolan
rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów (np. kolana, biodra, kręgosłup)
rehabilitacja rwy kulszowej
rehabilitacja dyskopatii
Problemy z aparatem ruchowym, stanem układu kostno-stawowego, czy działaniem mięśni mogą zdarzyć się każdemu – czy to po przejściu choroby, czy w wyniku niespodziewanego wypadku, kontuzji sportowej lub przeforsowania się.
W takich przypadkach rehabilitacja ortopedyczna jest nie tylko wskazana, lecz często pożądana, ponieważ właśnie dzięki niej można znacznie szybciej wrócić do sprawności i pozbyć się bólu.
Dlaczego rehabilitacja ortopedyczna jest istotna?
- Zabiegi związane z rehabilitacją pozwalają na znacznie szybszy, a jeszcze ważniejsze – efektywniejszy – powrót do zdrowia po przebytym wcześniej urazie.
- W praktyce oznacza to nie tylko łatwiejsze pozbycie się objawów bólowych i uzyskanie sporej ulgi.
- To także zredukowanie ryzyka odnawiania się kontuzji, czy występowania nowych problemów wynikających z kompensowania przez organizm mniejszej sprawności danego obszaru.
- Co ciekawe, rehabilitacja ortopedyczna jest czasami zalecana również przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.
Na czym polega rehabilitacja ortopedyczna?
Pod nazwą tą rozumiemy serię działań, których celem jest poprawa, czy wręcz odzyskanie zdolności ruchowych, które dana osoba utraciła na skutek wspomnianych już czynników, (a w niektórych przypadkach także wynikających z wad wrodzonych).
Zabiegi te prowadzą do stopniowego przywracania funkcjonalności i chronieniu przed nawracaniem dysfunkcji.
Wskazania do rehabilitacji ortopedycznej
Jak już wspomnieliśmy, przyczyną wystąpienia dysfunkcji podlegających rehabilitacji ruchowej, mogą być przebyte choroby, wypadki, czy kontuzje.
Jeśli przyjrzymy się sprawie uważniej, możemy wspomnieć o takich sytuacjach, jak:
- uszkodzenie układu ruchowego (związane zarówno z uszkodzeniami kości, jak i stawów lub mięśni),
- stany zapalne w obrębie układu ruchowego,
- problemy wynikające z wad wrodzonych,
- zmiany zwyrodnieniowe.
Ponadto wspomnieliśmy również o rehabilitacji przedoperacyjnej, która pozwala prewencyjnie zapobiegać ewentualnym powikłaniom.
Istnieją także sytuacje, w których zabiegi mogą pomóc także po przejściu operacji. Zmiany prowadzące do dysfunkcji wymagających rehabilitacji ortopedycznej mogą następować również w wyniku powikłań pochorobowych lub w wyniku niektórych zmian hormonalnych.
Pierwsza wizyta
Aby rehabilitacja ortopedyczna była maksymalnie skuteczna, warto zadbać o to, aby osoba, która ją prowadzi, miała pełnię wiedzy na temat aktualnego stanu.
Dlatego też należy w miarę dokładnie przekazać informacje, o które prowadzący zapyta w trakcie wywiadu oraz przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą problemu, wypis ze szpitala i skierowanie lekarskie.
Oprócz tego warto ze sobą wziąć obuwie i odzież na zmianę.
Metody leczenia w rehabilitacji ortopedycznej
Sama rehabilitacja może przybrać różne formy, które dzielą się na trzy podstawowe kategorie.
- W ramach fizykoterapii stosowany jest sprzęt generujący zewnętrzne bodźce, np. urządzenie generujące pole magnetyczne, impulsy elektryczne, czy falę uderzeniową. Do tej kategorii należy także stosowanie laseroterapii, czy krioterapii.
- Terapia manualna dla odmiany to zbiór technik stawowych i mięśniowych mających na celu zmniejszenie deficytów organizmu.
- Trzecią grupą działań rehabilitacyjnych są natomiast ćwiczenia funkcjonalne, także z wykorzystaniem sprzętów.