Odciski, modzele, nagniotki
Problemy zrogowaceń na podeszwowej i wierzchniej części stóp mogą być bolesne podczas chodzenia oraz dawać uczucie ucisku. Zmiany mogą mieć charakter punktowy, z obecnym rdzeniem tzw. odcisk, który przeważnie daje dolegliwości bólowe. Mogą mieć bardziej rozległą i spłaszczoną formę tzw. modzele, które powodują uczucie tzw. pieczenia.
Jakie mogą być przyczyny powstawania odcisków/modzeli/nagniotków?
- zmiany powstają wskutek nadmiernego, trwałego ucisku stopy
- skóra pod wpływem nacisku zaczyna się bronić, tworząc dodatkowe warstwy naskórka
- odciski i nagniotki najcześciej powstają podczas noszenia nieodpowiedniego, ciasnego obuwia (szczególnie: szpilki, zwężone czubki, całkiem płaska podeszwa)
- w przypadku modzeli częstą przyczyną jest zaburzenie ustawienia stopy, powodujące złą technikę chodzenia co powoduje powstawanie stwardnień na stopie np. płaskostopie, koślawość, supinacja, pronacja)
Brodawka czy odcisk?
Podpowiadamy, jak je od siebie odróżnić i jak sobie z nimi poradzić.
Brodawki wirusowe (zwykle znane pod nazwą kurzajki) są to drobne, wyczuwalne w dotyku grudki wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje namnażanie się komórek skóry. Zazwyczaj zmiany są niebolesne, jednak bywa, że wnikają głęboko w skórę i utrudniają poruszanie się. Na stopach rozróżniamy dwa rodzaje brodawek:
Typu myrmecia
Wywołane przez HPV1. Pojedyncze lub nieliczne grudki o kalafiorowatej, nierównej powierzchni wnikają głęboko, mogą powodować ból przy ucisku i wykazują dużą zakaźność. Widoczne są małe, ciemne kropki/punkciki.
Brodawki mozaikowe
Wywołane przez HPV2, zazwyczaj płaskie i niebolesne drobne wykwity zlewające się w większe ogniska, zakażenie ma zazwyczaj przewlekły przebieg.
Odciski (nagniotki) – to ograniczone od otoczenia ogniska nadmiernego rogowacenia skóry z wytworzeniem bolesnego rdzenia. Mogą mieć okrągły, owalny lub klinowaty kształt i wywołują ból.
Odciski pojawiają się w miejscach największych przeciążeń na podeszwach stóp, na grzbietach palców, w przestrzeniach międzypalcowych i w wałach paznokciowych. Stanowią reakcję obronną organizmu na długotrwały, nadmierny ucisk.
Masz pytania?
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, napisz do nas.
Na wszystkie maile z przyjemnością odpowiadamy.