Usuwanie odcisków na stopach

Problemy zrogowaceń na podeszwowej i wierzchniej części stóp mogą być bolesne podczas chodzenia oraz dawać uczucie ucisku. Zmiany mogą mieć charakter punktowy, z obecnym rdzeniem tzw. odcisk, który przeważnie daje dolegliwości bólowe.  Mogą mieć bardziej rozległą i spłaszczoną formę tzw. modzele, które powodują uczucie tzw. pieczenia. Usuwanie odcisków na stopach najlepiej wykonać w gabinecie podologicznym, bezpiecznie i skutecznie.

Jakie mogą być przyczyny powstawania odcisków, modzeli, nagniotków?

  • zmiany powstają wskutek nadmiernego, trwałego ucisku stopy
  • skóra pod wpływem nacisku zaczyna się bronić, tworząc dodatkowe warstwy naskórka
  • odciski i nagniotki najcześciej powstają podczas noszenia nieodpowiedniego, ciasnego obuwia (szczególnie: szpilki, zwężone czubki, całkiem płaska podeszwa)
  • w przypadku modzeli częstą przyczyną jest zaburzenie ustawienia stopy, powodujące złą technikę chodzenia co powoduje powstawanie stwardnień na stopie np. płaskostopie, koślawość, supinacja, pronacja)

odciski na stopach

Brodawka czy odcisk?
Podpowiadamy, jak je od siebie odróżnić i jak sobie z nimi poradzić.


Brodawki wirusowe
(zwykle znane pod nazwą kurzajki) są to drobne, wyczuwalne w dotyku grudki wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje namnażanie się komórek skóry. Zazwyczaj zmiany są niebolesne, jednak bywa, że wnikają głęboko w skórę i utrudniają poruszanie się. Na stopach rozróżniamy dwa rodzaje brodawek:

Typu myrmecia

Wywołane przez HPV1. Pojedyncze lub nieliczne grudki o kalafiorowatej, nierównej powierzchni wnikają głęboko, mogą powodować ból przy ucisku i wykazują dużą zakaźność. Widoczne są małe, ciemne kropki/punkciki.

błyskawiczne pozbycie się odcisków na palcu stopy, usuwanie odcisków na stopie

Brodawki mozaikowe

Wywołane przez HPV2, zazwyczaj płaskie i niebolesne drobne wykwity zlewające się w większe ogniska, zakażenie ma zazwyczaj przewlekły przebieg.

Odciski (nagniotki) – to ograniczone od otoczenia ogniska nadmiernego rogowacenia skóry z wytworzeniem bolesnego rdzenia. Mogą mieć okrągły, owalny lub klinowaty kształt i wywołują ból. Usuwanie odcisków na stopach jest szybkie i bezbolesne.
Odciski pojawiają się w miejscach największych przeciążeń na podeszwach stóp, na grzbietach palców, w przestrzeniach międzypalcowych i w wałach paznokciowych. Stanowią reakcję obronną organizmu na długotrwały, nadmierny ucisk.

 

Dlaczego powstają odciski na stopach?

Najważniejsze, aby wiedzieć jak zapobiegać tworzeniu się odcisków. Przeważnie mamy do czynienia z odciskami na stopie (w części podeszwowej). Nacisk podczas chodzenia i stania w ciągu całego dnia jest spory, dlatego jeśli tylko ustawiamy stopę krzywo, przesuwamy środek ciężkości ciała na jedną stronę (co dzieje się często przy pracy stojącej), nosimy stare odkształcone buty itd. jest to powodem nierównomiernego nacisku na punkty podparcia stopy. W miejscu, gdzie nacisk jest większy tworzy się odcisk. 

 

Usuwanie odcisków na stopach

Bezpiecznie i skutecznie mozna usunąć odcisk w gabinecie podologicznym. To zabieg bezbolesny. W bardzo zaawansowanych przypadkach usuwanie odcisków na stopach odbywa się chirurgicznie.

Podolog zmiękcza zrogowaciały naskórek i usuwa jego nadmiar. Kolejno pozbywa się bolesnego rdzenia i zabezpiecza miejsce przyklejając okrągły plaster ochronny. Jest on grubszy, wykonany z pianki lateksowej, z otworem w środku. Plaster doskonale zabezpiecza miejsce przed uciskiem podczas stania lub chodzenia. 

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków na stopach?

W sklepach znajdziesz różne preparaty do usuwania odcisków w domu. Plastry, płyny, specjalne peelingi czy też pumeks. Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Gdy usuniesz odcisk na stopie, on wkrótce pojawi się ponownie. Ważne, aby specjalista określił powód jego powstawania. Zwykle powodem tworzenia się odcisków jest zbyt duży nacisk w danym obszarze stopy. Chcąc zapobiegać powracającym odciskom na stopie, należy skorygować nacisk na podeszwy stopy. Takie działanie zapewnią indywidualne wkładki ortopedyczne. Fizjoterapeuta Ortomedicum przeprowadza badanie stóp, między innymi kontrolując miejsca podparcia. Doskonale widać wyniki macie tensometrycznej. Wkładki ortopedyczne odciążają określone miejsce i odciski już nie powracają.

diagnostyka komputerowa stóp

Więcej o badaniu stóp na macie tensometrycznej znajdziecie tutaj

Zgodnie z mottem Ortomedicum – Dbamy o Twoje stopy z pasją i do tego również zachęcamy naszych pacjentów. Zalecamy stosowanie kosmetyków do stóp, które nawilżą i zregenerują naskórek. Jeśli skóra jest mocno przesuszona i zgrubiała, warto wspomóc ją kremem z mocznikiem, wówczas odzyska elastyczność i będzie utrzymywała odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Odpowiednie kosmetyki możesz wybrać z pomocą podologów Ortomedicum w Gliwicach i we Wrocławiu. Zakupisz je w naszych gabinetach lub wygodnie w naszym sklepie internetowym. Odwiedź nasze wirtualne półki z kosmetykami do stóp

Pianka do stóp na zrogowacenia z mocznikiem 15% Podopharm
Krem silnie nawilżający do stóp gehwol
Krom do stóp z colostrum Podopharm
Verru immuno pasta do pielęgnacji skóry stóp podopharm

Masz pytania?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, napisz do nas.
Na wszystkie maile z przyjemnością odpowiadamy.