Pacjent
Krzysiek ma 14 lat. Młody pacjent w krótkim czasie bardzo szybko urósł, co spowodowało znaczne zmiany w obrębie jego postawy ciała i stóp. Zmiana rozmiaru obuwia z 36 na 41, wzrost ze 140 cm do 170 cm. Wada ustawienia stóp była na tyle zaawansowana i nie poddająca się korekcji, że lekarze skierowali go na operację. Wstawiono implanty do obydwu stawów skokowych: pierwszy we wrześniu 2021, drugi w lipcu 2022.
Chłopiec jest aktywny fizycznie.
Objawy u pacjenta
Chłopiec odwiedził Ortomedicum Gliwice z problemem stóp płasko-koślawych. Do momentu usunięcia implantów, pacjent musi korzystać z indywidualnych wkładek korygujących.
Płaskostopie
Zastanawiasz się na czym dokładnie polega płaskostopie? Jak go zdiagnozować i leczyć? Kliknij poniżej i dowiedz się więcej, jak zadbać o prawidłowy rozwój stóp.
Wynik badania i diagnoza
Stopy płasko-koślawe (koślawość korygowana implantem), płaskostopie podłużne i poprzeczne, stawy stóp o cechach hipermobilności, wrodzony skrót I kości śródstopia obustronnie. Niedociążony pierwszy promień stóp P>L.
Tyłostopia ustawione w nieznacznej koślawości L około 3st, prawe około 5st. Kolana ustawione w koślawości (odstęp między kostkami przyśrodkowymi 7,5 cm). Osłabione stabilizatory miednicy P>L. Ograniczenie zgięcia grzbietowego stawów skokowych, skrót tylnej taśmy mięśniowo-powięziowej. Ograniczenie rotacji wewnętrznej stawów biodrowych obustronnie.
Asymetria ustawienia łopatek – lewa odstająca.
Zalecenia
Wykonano wkładki indywidualne z korektą koślawości tyłostopia, podparciem pierwszego promienia i pelotą metatarsalną. Wskazane jest noszenie wkładek w ciągu dnia, również w domu.
Ćwiczenia codziennie w domu m.in. rolowanie rozcięgna podeszwowego piłką po 2 min. na stopę
Wizyta kontrolna
Na wizytę kontrolną do gabinetu fizjoterapii Ortomedicum pacjent został zaproszony za pół roku.