Pacjentka

Pani Marta ma 49 lat i urodziła się ze stopami końsko-szpotawymi. Na codzień pracuje w pozycji siedzącej. Nie jest aktywna fizycznie.  W przeszłości miała skręcony prawy staw skokowy. Dodatkowo choruje na niedoczynność tarczycy. Klinikę Podologiczną Ortomedicum w Gliwicach odwiedziła po raz pierwszy. 

Objawy u pacjentki

Zarówno lewa stopa, jak i cała lewa kończyna dolna jest krótsza niż prawa. Nosiła wcześniej już wkładki indywidualne, ale zużyły się i zgłosiła się do nas celem wykonania kolejnej pary. Nosi zawsze obuwie nad kostkę, aby pomieścić grubą na  3 cm podpiętkę. Ze względów estetycznych nie zdecydowała się na wyrównanie w formie doklejenia podeszwy na całej długości obuwia. Poza skrótem nogi problemem pacjentki było również opieranie się podczas chodu na bocznej części lewej stopy, co również zostało skorygowane we wkładce.

Wynik badania i diagnoza

Stopa lewa: brak czynnego ruchu palcami II-V, ww. palce zgięte podeszwowo, bolesne palpacyjnie rozcięgno podeszwowe, możliwa częściowa korekta ustawienia stopy, ograniczone zgięcie grzbietowe stopy (istnieje możliwość dociążenia pięty), nadmiernie napięty mięsień trójgłowy łydki, skrót  lewej kończyny dolnej o 3 cm, ciężar ciała przeniesiony na prawą kończynę dolną w około 80%.

Stopa prawa: ustawienie i zakresy ruchów stawów prawidłowe.

stopa konsko szpotawa1a

Zalecenia

Wykonano komfortowe wkładki ortopedyczne z wyrównaniem długości kończyn 2,5 cm i korektą szpotawości lewej stopy.

Wizyta kontrolna

Pani Marta odwiedziła nas po miesiącu, aby skontrolować dopasowanie wkładek ortopedycznych. Była bardzo zadowolona, ponieważ dzięki metodzie wykonywania wkładek w Ortomedicum, są one bardzo precyzyjnie wykonane i ukształtowane do powierzchni każdej ze stóp.

Wkładka dla lewej stopy skorygowała krzywe stawianie tej stopy podczas chodzenia. Dzieki odpowiednim miejscom podparcia, stopa układa się prawidłowo.

Ortopedyczne wkładki są wykonane ze specjalnych materiałów, amortyzujących stopy w czasie chodzenia. Pacjentka zauważyła, że odczuwa mniejsze zmęczenie stóp wieczorami.

Kolejna wizyta kontrolna została wyznaczona za 6 miesięcy.

stopa konsko szpotawa4
stopa konsko szpotawa3
stopa konsko szpotawa2