Odciski, modzele na stopach to zmiany, które pojawiają się u większości z nas. Są wyczuwalne jako stwardnienia i zgrubienia, ale wiele osób je bagatelizuje. Do czasu aż zaczynają boleć, powodują dyskomfort, a nawet utrudniają chodzenie. Wtedy z problemem trzeba coś zrobić. Tylko co? Walczyć z nimi domowymi sposobami czy lepiej iść do specjalisty?

Dlaczego powstają odciski i modzele na stopach?

Powstawanie modzeli i odcisków to efekt nadmiernego rogowacenia i narastania naskórka. Jest to reakcja obronna naszej skóry, która „twardnieje” w miejscach dużego lub regularnego ucisku i tarcia.
Zrogowacenia skóry najczęściej tworzą się na podeszwie stopy i między palcami, ale… mogą występować także na wewnętrznej stronie dłoni (np. u osób pracujących fizycznie od trzymania narzędzi, na palcach u gitarzystów itd).

z pasja dbamy

Odciski i modzele na stopach — jak je odróżnić?

MODZELE to dość powszechne zmiany skórne. Są owalne i zajmują większą powierzchnię skóry niż odcisk, są bardziej płaskie i lekko zażółcone. Ze względu na swoją twardość mogą uciskać unerwione tkanki, powodując piekący ból.
ODCISK jest mniejszy i ma twardą strukturę o kształcie stożkowym. Struktura ta to tzw. rdzeń (nazywany też czopem rogowym), który wnika do głębszych warstw naskórka – dlatego przy ucisku powoduje punktowy ból. Po usunięciu odcisku pacjent zwykle od razu odczuwa natychmiastową ulgę i nie czuje bólu.

odciski modzele 2
odciski modzele 3

Twardy przeciwnik trudny do usunięcia

Usuwanie odcisków i modzeli domowymi sposobami może być nieskuteczne, ponieważ są to stwardnienia. Czasami narastały przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat i bywają trudne do usunięcia.
Zdecydowanie odradzamy używania w tym celu tarek i pumeksów, ponieważ ścieranie takich zmian powoduje odwrotny skutek i tylko pozorne rozwiązanie problemu – starta skóra jeszcze bardziej narasta, a stwardnienia stają się coraz grubsze.
W aptekach są dostępne różne plasterki nasączane substancją do złuszczania odcisków. Są także płyny, żele i maści, którymi należy smarować odciski, ale z naszego doświadczenia wiemy, że takie sposoby nie zawsze przynoszą właściwe efekty. Większość z tych preparatów zawiera kwas salicylowy i/lub kwas mlekowy, które należy stosować tylko na zmienioną, a nie zdrową skórę. Tymczasem bywa z tym różnie. Podobnie jak z aplikacją – nigdy nie wiadomo, czy nałożona ilość preparatu jest wystarczająca, żeby w ogóle zadziałał. A jeśli zadziała – skóra może odchodzić większymi płatami i złuszczać się za głęboko, co bywa bolesne i może powodować rany.

Polecamy zabieg w gabinecie podologa

Proces usuwania odcisków i modzeli powinien być procesem kontrolowanym. Dlatego odciski – zwłaszcza te, które „narastały” przez dłuższy czas i bywają bolesne – najlepiej usuwać w gabinecie podologicznym, gdzie używamy specjalistycznych narzędzi, w tym frezarki, dłuta i skalpela. Spokojnie, nie ma się czego obawiać. Podolog używa skalpela tak, że nawet tego nie poczujesz, a jest to jedyna skuteczna metoda, żeby pozbyć się zrogowaceń.
Zabieg u podologa jest bezbolesny i nie pozostanie po nim rana. Co więcej, specjalista zaleci odpowiedni preparat nawilżający lub regenerujący do stóp. Dla stóp z tendencją do zrogowaceń świetnie sprawdzają się kremy i maści zawierające mocznik. A także te z dodatkiem alantoiny, która przyspieszą odbudowę zniszczonego naskórka i przywraca skórze gładkość i elastyczność. Polecane kosmetyki przez naszych podologów znajdziesz w naszym sklepie ortopedycznym online RotulaMed.

Co robić, żeby odciski i modzele nie wracały?

Należy usunąć je prawidłowo. Mimo tego może się zdarzyć, że zmiany na stopach znowu się pojawią – co więcej pojawią się w tych samych miejscach.

  • Podolog, który zauważy taką tendencję na Twoich stopach, na pewno zwróci uwagę na buty, w których chodzisz. Musisz wiedzieć, że przyczyną zgrubień na stopach bardzo często jest niewłaściwe obuwie – za wąskie lub za szerokie, niewygodne i źle wyprofilowane, bo w takim ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie.
  • Odciski to także częsty problem pań, dla których estetyka bywa ważniejsza niż wygoda – kochają chodzenie w szpilkach lub wybierają buty ze zwężanymi i wąskimi czubkami – a takie często deformują i wręcz „zgniatają” palce.

Jeżeli nie buty są powodem to co?

Częstą przyczyną powstawania odcisków są także:

  • zaburzona biomechanika (nieprawidłowy chód),
  • deformacje stóp,
  • halluksy,
  • płaskostopie,
  • wady postawy,
  • zbyt duża masa ciała,
  • nadmierny wysiłek fizyczny (ten problem dotyczy osób
  • uprawiających sport amatorsko i zawodowo).

Dlatego nie zdziw się, jeżeli podolog, który zauważy, że odciski to u Ciebie nawracający problem, zaleci Ci wizytę u fizjoterapeuty.
Podstawowe badanie przesiewowe u fizjoterapeuty pozwoli szybko ocenić, co jest przyczyną Twoich problemów i jak można temu zaradzić. Możliwe, że rozwiązaniem będą wkładki ortopedyczne, które zniwelują Twoją wadę postawy lub stóp. Ale o tym zdecyduje specjalista.

odciski modzele 4

Choroby, które zwiększają tendencje do rogowacenia skóry

Odciski i modzele na stopach mogą powstawać też z powodu chorób ogólnoustrojowych takich jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka (np. łuszczycą, wypryskiem modzelowatym, nadmierną suchością lub nadpotliwością skóry), zaburzeniami krążenia i w stanach poudarowych.

 

Nie zwlekaj, kiedy boli

Odciski to zmiany, które warto i należy leczyć. Dlaczego? Bo kiedy stają się bolesne, zaczynamy chodzić w taki sposób, żeby odciążyć obolałe miejsca, ale obciążamy inne. A to z kolei może prowadzić do problemów z kolanami, biodrami, a nawet kręgosłupem.

Jeśli odciski to także Twój problem, zapraszamy na wizytę u podologa.
Zajmiemy się Twoimi stopami profesjonalnie i z troską, za którą będą Ci wdzięczne.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu