Sezon aktywności sportowej ruszył na dobre. Pogoda za oknem coraz częściej zachęca do biegania, jazdy na rowerze, gry w piłkę na boisku czy spacerów z “kijkami” (czyt. nordic walking). Czy nasz układ ruchu oraz stopy są na to przygotowane?

 

Jeżeli chcesz zadbać o swoje stopy oraz cały układ ruchu a także zminimalizować ryzyko kontuzji w tym sezonie,
to zapraszamy Cię do nas!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do sezonu, sprawdzić jak chronić swój układ ruchu przed przeciążeniami, kontuzjami a nawet poważnymi urazami, to odwiedź jeden z naszych gabinetów.

W Ortomedicum oferujemy badanie komputerowe stóp oraz konsultację fizjoterapeutyczną w czasie których możesz zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i rozwiać wiele wątpliwości.

W naszych gabinetach wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć ale jeżeli przytrafi się kontuzja to Ortomedicum również jest właściwym miejscem by wrócić do formy. W takiej sytuacji możesz liczyć na naszych fizjoterapeutów!

Gabinety Ortomedicum, to także właściwe miejsce jeżeli pojawią się problemy z paznokciami (np.: krwiaki czy uszkodzenia paznokcia) lub skórą stóp (np.: odciski, modzele, pęcherze). Nasi podolodzy chętnie rozprawią się z takimi problemami!

 

 

Zadbaj, aby Twoja aktywność sportowa była pozbawiona dyskomfortu i bólu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek dolegliwości, skonsultuj to z fizjoterapeutą. 

 

Chcesz wiedzieć jak wygląda takie badanie i co daje?

Oto kilka podstawowych informacji na ten temat:

Dlaczego osoby aktywne zapraszamy do Ortomedicum na badanie i konsultację?

Często uprawiając sport czy to rekreacyjnie i amatorsko czy zawodowo, nie jesteśmy świadomi, że oprócz oczywistych korzyści jakie za sobą niesie aktywność sportowa bywa ona także sporym obciążeniem dla naszego organizmu.

Ból rozcięgna podeszwowego, problemy ze ścięgnem Achillesa czy tzw. ostrogą piętową to niestety często efekt niewłaściwej rozgrzewki, nieodpowiedniego obuwia, braku rozciągania po treningu ale także zaburzeń w biomechanice stopy (czyli nieprawidłowego jej przetaczania podczas stawiania kroków).

Badanie stóp wraz z konsultacją ma za zadanie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie i pracy stóp, które mogą powodować powstawanie oraz nawroty kontuzji oraz dokuczliwych dolegliwości bólowych kręgosłupa, kolan czy bioder.

Dokładna i prawidłowa diagnoza po pierwsze daje możliwość zapobiegania skutkom wszelkich nieprawidłowości,  a po drugie daje też możliwość wdrożenia  terapii dostosowanej indywidualnie do danego problemu.

Jak przebiega badanie i dlaczego trwa w Ortomedicum aż 45 minut?

W naszych gabinetach każdemu Pacjentowi poświęcamy maksimum naszej uwagi i czasu, a każde badanie przeprowadzone przez naszych specjalistów zawiera kilka stałych elementów:

  • Na początku diagnostyki komputerowej fizjoterapeuta zbiera tzw. „wywiad medyczny” – szczegółowo przeprowadzony wywiad bardzo często stanowi wskazówkę w odnajdowaniu przyczyn wszelkich dolegliwości.
  • Kolejnym elementem jest analiza obciążenia stóp oraz postawy ciała na specjalistycznym sprzęcie, jak mata tensometryczna oraz podoskop. Dzięki badaniu na tych przyrządach możliwa jest ocena symetrii obciążenia kończyn, wydrążenia łuków stóp oraz stref maksymalnego nacisku na poszczególne części stopy. Badanie jest wykonywane w pozycjach statycznych oraz w trakcie chodu.
  • Ostatnim etapem diagnostyki w gabinecie jest badanie manualne, czyli sprawdzenie ruchomości stawów stóp oraz ocena elastyczności struktur mięśniowych.
Co dalej po badaniu?

Wszyscy Pacjenci Ortomedicum dostają dokładne wskazówki, które wynikają z przeprowadzonego badania. Jeżeli badanie nie ujawni żadnych nieprawidłowości w obrębie stóp i biomechaniki chodu – wtedy fizjoterapeuta zaprasza osoby dorosłe na badanie kontrolne za rok. Należy jednak pamiętać, że badanie kontrolne powinno się wykonać wcześniej, jeżeli pojawią się jakieś dolegliwości.

Jeżeli jednak badanie wykaże wady w biomechanice czy budowie stóp lub też nierównomierne obciążenie ciała, to fizjoterapeuta proponuje indywidualny plan ćwiczeń terapeutycznych oraz w niektórych przypadkach wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych jako uzupełnienie terapii. W czasie takiej wizyty przekazujemy też informacje dotyczące zakupu właściwego obuwia, które ma duży wpływ na kondycję naszych stóp, a niewłaściwie dobrane może pogłębiać wady.

Dlaczego specjalne supinujące czy pronujące buty do biegania to nie zawsze dobry pomysł?

Specjalnie dedykowane dla supinacji czy pronacji buty do aktywności sportowej nie zawsze właściwie służą stopom z jednej prostej przyczyny. Otóż rzadko kiedy jesteśmy idealnie symetryczni żeby nie powiedzieć, że nikt z nas nie jest 😉 Co za tym idzie gdy jedna z naszych stóp może rotować na przykład do wewnątrz druga może być całkowicie neutralna.

Zanim zatem podejmiesz decyzję o wydaniu sporej kwoty na takie buty, które jednej Twojej stopie pomogą a drugiej mogą zaszkodzić. Zrób szczegółowe badanie!

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu