Kolagen to białko, które buduje wiele różnych struktur w organizmie, m.in. stawy i ścięgna warunkując ich prawidłowe funkcjonowanie. Uzupełnianie kolagenu w diecie jest bardzo ważne, ponieważ włókna kolagenowe zanikają wraz z upływem lat. Kiedy warto sięgać po kolagen na stawy? Jak wybrać najlepszy preparat z kolagenem?

 

Dlaczego warto stosować kolagen na stawy?

Kolagen to bardzo ważny element budulcowy chrząstki stawowej. Niemal 70% składników chrząstki to właśnie kolagen typu II. Kolagen typu I w dużej mierze buduje natomiast więzadła stawowe. 

Białko to zapewnia ruchomość i funkcjonalność stawom. Głównie dzięki swoim właściwościom – jest bardzo wytrzymałe, a jednocześnie rozciągliwe. Właściwa ilość kolagenu w strukturach stawowych umożliwia produkcję mazi stawowej, a tym samym poprawia sprawność stawu. Sprawny staw umożliwia pełny zakres ruchów i co najważniejsze nie boli.

Niestety włókna kolagenowe zaczynają zanikać już po 25. roku życia. Jest to proces całkiem naturalny związany ze starzeniem się organizmu. Mniejszą ilość kolagenu w stawach mają głównie osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów. 

Gdy pojawiają się dolegliwości związane z obniżeniem funkcjonalności stawów warto rozważyć suplementację kolagenem. 

Kolagen na kolana – zwiększa funkcjonalność stawów

kolagen 2

W przypadku chorób zapalnych w obrębie stawów zwykle wprowadza się leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Maści na ból kolan i tabletki dostępne są w aptekach bez recepty. Leczenie przeciwzapalne w wielu przypadkach jest konieczne, aby ugasić stan zapalny, który generuje dolegliwości bólowe. Niekiedy są one bardzo silne. Stosowanie tego typu leków nie jest obojętne dla organizmu i zwykle są to jednak krótkofalowe rozwiązania. 

Każda zmiana o charakterze zapalnym powoduje uszkodzenia w strukturach stawowych. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić sprawność stawów stosuje się również suplementację mającą na celu ich odżywienie. Pożądanym składnikiem tego typu preparatów jest kolagen na bolące kolana. Tworzy on żelową strukturę w torebce stawowej. Wpływa na wytwarzanie odpowiedniej ilości mazi oraz trwałość i elastyczność chrząstki stawowej. W efekcie poprawia się funkcjonalność stawów, a dolegliwości bólowe ulegają znacznemu zmniejszeniu. Te wszystkie korzyści daje regularnie suplementowany kolagen na stawy. Lek przeciwbólowy po zakończonej kuracji może być wtedy stosowany znacznie rzadziej, a niekiedy nawet odstawiony. Oczywiście jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Kolagen dla sportowców – pozwala poprawić kondycję stawów

Jak wiadomo regularna aktywność fizyczna, która nie obciąża nadmiernie stawów, jest bardzo potrzebna dla ich odżywienia. Dodatkowo wspiera mięśnie i kości, czyli cały układ ruchu. Gorzej kiedy podczas treningu pojawiają się mikrourazy w stawach, które z czasem stają się coraz większe i zaczynają generować dolegliwości bólowe. 

Podczas treningów warto pamiętać o rozgrzewce oraz o dostosowaniu ćwiczeń do własnych umiejętności i stopnia sprawności. Kontuzja stawu może być problemem ciągnącym się latami. Jest cała lista aktywności dedykowana wsparciu struktur stawowych, a otwiera ją pływanie. Dla poprawy sprawności stawów można również sięgać po kolagen dla sportowców w formie suplementu diety. 

Suplementy na stawy znajdziesz tutaj >>

Kolagen na kości – jak wybrać preparat z kolagenem?

Kolagen to białko, które jest ważnym składnikiem budulcowym również kości. Jego regularna suplementacja korzystnie wpływa na zahamowanie procesów demineralizacji oraz uszkodzeń kości.

Kolagen na kości i stawy dostępny jest w różnych formach i jest w pełni bezpieczny. Najczęściej jest to kolagen w proszku, który rozpuszcza się w określonej ilości wody i wypija między posiłkami lub gotowy płyn do picia z kolagenem. W takiej formie jednorazowo można przyjąć znacznie więcej kolagenu niż byłby on zamknięty w kapsułce. Pojedyncza dawka to zwykle 10 g proszku. Należy jednak stosować się do zaleceń zawartych w ulotce i nie przekraczać dziennej dawki. W wyjątkowych przypadkach zalecamy też konsultacje z lekarzem.

Kapsułki na stawy zawierają zwykle mniej kolagenu w pojedynczej porcji. Białko to stanowi uzupełnienie składu w wieloskładnikowych preparatach na stawy. W tego typu suplementach znaleźć można również glukozaminę, chondroitynę czy kwas hialuronowy.

Fizjoterapia Ortomedicum w Gliwicach

Fizjoterapia Ortomedicum we Wrocławiu