Gdy dokuczają nam wrastające paznokcie, wówczas gabinet podologiczny odwiedzamy często. Pojawiają się pierwsze dolegliwości związane z paznokciami u stóp. Odczuwamy ból, dyskomfort podczas chodzenia, z czasem może dojść do powstania stanu zapalnego, pojawienia się obrzęku, wysięku ropnego czy ziarniny. 

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn wrastania paznokci u stóp może być kilka.

  • Niewłaściwe skracanie paznokci
  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia
  • Wpływ może mieć podłoże genetyczne
  • Zbyt duża waga ciała

Więcej o przyczynach i objawach wrastających paznokci możecie przeczytać w naszym grudniowym wpisie na Blogu. Wrastający paznokieć- objawy, przyczyny i leczenie

Jaka klamra ortonyksyjna na wrastające paznokcie?

Najskuteczniejszym sposobem walki z wrastającymi/ wkręcającymi się paznokciami jest założenie klamry ortonyksyjnej.

Klamra ortonyksyjna, dzięki uniesieniu bocznych krawędzi płytki, odciąża skórę i przynosi ulgę. Zadaniem klamry jest przede wszystkim przywrócenie paznokciom prawidłowego toru wzrostu i kształtu.

W gabinetach Ortomedicum stosujemy trzy rodzaje klamer ortonyksyjnych:

  • klamrę Fraser’a,
  • UniBrace,
  • klamrę tytanową.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Klamra Fraser’a wykonana jest ze sprężystego drutu ze stali chirurgicznej (drut chromowo-niklowy). Po odpowiednim przygotowaniu płytki paznokciowej specjalista kształtuje klamrę indywidualnie do potrzeb pacjenta. Klamrę zahacza się obustronnie pod paznokciem, nasuwając ją pod płytkę od strony wolnego brzegu. Klamra zostaje na trwale umocowana przy pomocy kompozytu, a wały paznokciowe zostają zabezpieczone poprzez aplikację tamponady.

Klamra UniBrace to wysoce elastyczna klamra wykonana ze stali chirurgicznej implantacyjnej, w kształcie litery M lub W.  Klamra ta pozwala na korekcję niemal każdej deformacji paznokci poprzez nadanie jej odpowiedniego kształtu i prostą aplikację za pomocą kompozytów dentystycznych.

Klamra tytanowa stosowana jest zarówno przy wkręcających, jak i wrastających paznokciach i ma za zadanie, w nieinwazyjny sposób, przywrócić prawidłowy tor wzrostu płytki paznokciowej. Klamra tytanowa ma postać elastycznego łuku wykonanego ze stopu niklowo-tytanowego. Grubość łuku dobrana jest w zależności od rodzaju płytki paznokciowej (jej grubości, stopnia wkręcania/ wrastania). Klamra mocowana jest przy pomocy kompozytów dentystycznych, dzięki czemu jej założenie staje się bezbolesne. Pozwala nam to również na pracę z paznokciami, w przypadku których założenie klamry z haczykami jest niemożliwe.

 

klamra na wrastające paznokcie

Czas trwania terapii uzależniony jest od struktury płytki paznokciowej (jej grubości, kształtu), od stanu okolicznych tkanek, współpracy  z podologiem i ogólnej biomechaniki stopy.

Kontrola klamry ortonyksyjnej wraz z jej ponowną aktywacją powinny odbywać się co 4-8 tygodni.

Co najważniejsze, założona klamra nie powstrzymuje nas od codziennych aktywności.

Wrastające paznokcie sprawiają Ci ból? Musisz ograniczać aktywność fizyczną?

Odwiedź Ortomedicum! Z pasją zadbamy o Twoje stopy i paznokcie!