Co zrobić żeby wiosna nie zaskoczyła naszych stóp, jak zima każdego roku drogowców?

Wszyscy wiemy, że nadejdzie. Ba, nawet czekamy na nią z utęsknieniem odkąd tylko ucichły kolędy i entuzjazm związany z noworocznymi postanowieniami. Tak, wiosna, bo o niej mowa, zbliża się wielkimi krokami. To wspaniałe czekać na nią, ale jednocześnie ważne, aby się na nią przygotować. Przedwiośnie to czas, kiedy myślimy o formie fizycznej, zrzuceniu zbędnych kilogramów i odświeżeniu szafy z ubraniami. Czy to rzeczywiście wszystko, o czym powinniśmy pamiętać?

 

Jak przygotować do wiosny swoje stopy by nie czuć zażenowania lub wręcz wstydu wkładając lekkie buty czy odkrywając pięty?

Coraz częściej zdarza się, że okres przejściowy między ciężkimi butami, w których chowamy swoje… powiedzmy nieco „zapomniane” zimową porą stopy, a sandałkami jest coraz krótszy. Zdarza się nawet, że tak zwanego okresu przejściowego nie ma w ogóle, bo z temperatur poniżej zera przyroda przechodzi, bez ostrzeżenia, do dni z typowo letnią pogodą. Wtedy zaskoczone, jak drogowcy pierwszymi opadami śniegu, mamy dylemat. Czy założyć lżejsze buty i liczyć, że nikt nie zauważy, a dyskomfort chodzenia przyjąć z pokorą za grzechy zaniedbania? Czy szybko „ogarnąć”, co się da w zaciszu domowym mając jednocześnie nadzieję, że wypełnione grafiki podologów i kosmetyczek rozciągną się i dzięki temu dla nas też się znajdzie miejsce w gabinecie?

 

Czy może być inaczej? Czy istnieje sposób by nie mieć takiego kłopotu za kilka tygodni?

Zastanówmy się przez chwilę, z jakimi kłopotami muszą mierzyć się po zimie nasze stopy? Czy można ułożyć dla nich plan przygotowań a nawet leczenia tak, by nie odczuć tego jako przykry obowiązek i obciążenie finansowe? Czy proces przygotowań możemy wesprzeć pielęgnacją domową?

W Ortomedicum wiemy, że tak. Z całą pewnością możemy w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni zyskać piękne i zdrowe stopy, które wiosną będą lekkie a latem zachwycą.

Poniżej przekazujemy kilka sprawdzonych wskazówek. Mamy pewność, że zastosowanie ich spowoduje, że nasze stopy będą nam wdzięczne nie tylko wiosną, ale przez całe lato odpłacając się za zaplanowane działania wspaniałym i zdrowym wyglądem.

Trafna ocena sytuacji, czyli diagnoza stanu stóp po zimie

Wbrew pozorom zły wygląd, a co za tym idzie, kondycja skóry naszych stóp po zimie, to nie tylko problem estetyczny. Dodatkowo wcale nie dotyczy tylko kobiet czy określonej grupy wiekowej. Dotyka w jednakowym stopniu płeć piękną jak i mężczyzn, zarówno ludzi młodych jak i starszych a nawet coraz częściej także dzieci.

Z czego to wynika? Wszyscy w okresie zimowym nosimy ciężkie buty, często także grubsze nie zawsze dobre jakościowo skarpety czy rajstopy. Dodatkowo możliwość ukrycia niedoskonałości pod ubraniem czy obuwiem powoduje, że wielu z nas na całe miesiące zapomina o właściwej pielęgnacji i odpowiednich kosmetykach. Narastające modzele, nagniotki czy odciski chwilowo bywają przez nas niezauważane. To niestety ma swoje konsekwencje.

1

Po pierwsze, „hodowane” tygodniami problemy skórne dłużej się leczy (często nie wystarczy jedna wizyta u specjalisty) a po drugie, niedoskonałości na stopach niepostrzeżenie mogą wpłynąć na sposób, w jaki chodzimy powodując dolegliwości bólowe w innych miejscach, pozornie niezwiązanych ze stopami jak kolana, biodra czy kręgosłup.

Ponadto zima i zakryte obuwie to warunki, które sprzyjają rozwojowi nadmiernej potliwości stóp. To także czas, kiedy wrastający paznokieć częściej daje powikłania w postaci stanu zapalnego, a niezdiagnozowana lub niewłaściwie leczona grzybica ma idealne warunki do rozwoju i atakowania kolejnych zdrowych wcześniej paznokci.

 

Od czego zacząć?

  • Jeżeli nie korzystasz regularnie z usług specjalisty, który pilnuje by Twoje stopy były w dobrej kondycji o każdej porze roku, to umów się na początek na konsultację podologiczną w dobrym gabinecie.
  • Nie stosuj samodzielnie żadnych plastrów na odciski, skarpetek złuszczających czy innych podobnych „wynalazków”, które pozornie mają nam ułatwić życie. Z naszego doświadczenia wynika, że są one często nieskuteczne, a niewłaściwe stosowane powodują naprawdę duże kłopoty ze skórą.
  • Zaplanuj wizytę w gabinecie specjalistycznym na tyle wcześnie, by nawet dłuższe leczenie nie spowodowało, że zastanie Cię lato ;-). Leczenie pękającej skóry pięt, kurzajek, nadpotliwości czy grzybicy to zwykle co najmniej kilka do kilkunastu tygodni.
  • Sprawdź czy w wybranym przez Ciebie gabinecie istnieje możliwość wykonania badania komputerowego stóp czy konsultacji fizjoterapeutycznej (czasami kilka trafionych porad fizjoterapeuty czy rehabilitanta może sprawić, że poczujesz ulgę w stopach).
2

Indywidualny i rozpisany na etapy plan działania

W chwili, kiedy mamy już diagnozę stanu naszych stóp, ważne jest zaplanowanie działania. W sytuacji, kiedy na obecny stan rzeczy „pracowaliśmy” kilka tygodni, a nawet w niektórych przypadkach kilka miesięcy, nie możemy spodziewać się natychmiastowych i trwałych efektów już po jednym zabiegu.
Z doświadczenia wiemy, że duże zrogowacenia, noszone tygodniami odciski, trwale nękające nasze stopy modzele czy przesuszone, wręcz pękające pięty, wymagają precyzyjnego, ale też rozłożonego na etapy leczenia. Nie można tu zastosować zbyt drastycznego, uporczywego i jednorazowego zabiegu, bo może on przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Brzmi znajomo? Niestety wiele osób popełnia błędy w pielęgnacji działając zbyt intensywnie, zbyt często lub niewłaściwymi metodami.

Jak pozbyć się problemów ze skórą stóp na dłużej?

  • Zaufaj specjaliście. Nie działaj jak „Zosia Samosia”, bo nie wszystkie opisane w Internecie domowe metody są skuteczne, a część z nich jest wręcz szkodliwa.
  • Zaplanuj dobrze leczenie swoich stóp, a później podtrzymuj efekt regularnymi wizytami w gabinecie. Taka metoda w końcowym rozrachunku jest tańsza niż działanie tylko wtedy, kiedy stan skóry jest bardzo zły. Trzymaj się dewizy „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
  • Zaplanuj wizyty lecznicze i pielęgnacyjne z wyprzedzeniem. Wcześniej umówione i zapisane wizyty to komfort i spokój, że specjalista podolog czeka na Ciebie, a nie Ty dostosowujesz swoje plany do jego wolnych miejsc w grafiku.
  • Zapytaj swojego zaufanego podologa o pielęgnację domową. Często wyeliminowanie kilku prostych błędów daje ogromne rezultaty.

Właściwie dobrana i pozbawiona błędów pielęgnacja domowa

Nawet najlepsza i najskuteczniejsza terapia i leczenie dolegliwości u specjalisty nie jest w stanie zastąpić pielęgnacji domowej między zabiegami. Jak ważny jest to element przekonało się już wielu naszych Pacjentów, którzy szukając porad w internecie popełniali, wydawałoby się drobne, jednak bardzo znaczące błędy w dbaniu o skórę swoich stóp. Do najczęściej popełnianych błędów należą: stosowanie pumeksów, zbyt mocne i częste zdzieranie naskórka, zbyt głębokie wycinanie wrastających paznokci, zbyt długie namaczanie stóp, nieumiejętne stosowanie nożyczek a nawet dawno już zapomnianych przez specjalistów żyletek, a także nie używanie preparatów zabezpieczających np. przed grzybicą po wyjściu z basenu, siłowni czy innego miejsca gdzie przebywa wiele osób.

 

3

Mówiąc o pielęgnacji domowej mamy na myśli zarówno zabiegi pielęgnacyjne (które właściwie są niepotrzebne, gdy regularnie odwiedzasz specjalistę), jak i odpowiednie stosowanie właściwych dla siebie kosmetyków. W tej dziedzinie ważna jest zasada: „Nie ilość a jakość ma znaczenie”. Uważamy, że lepiej jest zainwestować w jeden krem, ale o odpowiednim dla siebie składzie niż mieć ich kilka z nietrafionymi składnikami. Niekoniecznie oznacza to, że tylko drogie kremy są odpowiednie. Po prostu chodzi o to, że to co sprawdza się na stopach mamy, koleżanki czy córki, nie zawsze będzie odpowiednie dla Ciebie. Dobre kremy dostępne są w gabinetach podologicznych a nie w drogeriach, bowiem nie do przecenienia jest ich właściwy dobór.  Specjalista zawsze uwzględnia określony problem, rodzaj skóry czy specyficzne okoliczności, jak np. ciąża oraz przekaże wskazówki na temat stosowania danego preparatu.

 

Jak w domu podtrzymać efekt po zabiegu?

  • Współpracuj ze swoim podologiem. Stosuj się do zaleceń, nie musisz się na wszystkim znać. Od rozwiązywania Twoich problemów są specjaliści z danych dziedzin. Przecież nie leczysz sama swoich zębów 😉
  • Stosuj w odpowiedni sposób właściwy dla siebie preparat, najlepiej dobrany specjalnie dla Ciebie.
  • Unikaj podstawowych błędów w domowej pielęgnacji. W razie wątpliwości pytaj swojego podologa, który chętnie odpowie na każde pytanie.

 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoimi stopami zaopiekują się właściwi specjaliści, to zapraszamy do naszych gabinetów, gdzie każda wizyta składa się z opisanych powyżej trzech stałych elementów, a każdy Pacjent otrzymuje:

  1. Diagnozę.

  2. Propozycję sposobu leczenia.

  3. Propozycję pielęgnacji domowej.

 

ZAPRASZAMY:-)

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu