Nordic walking, to rodzaj aktywności coraz częściej wybierany przez Polaków w różnych grupach wiekowych, niezależnie od kondycji fizycznej. Chodzić z „kijami” może każdy. Na marsz można wybrać się do lasu, parku czy na plażę. W dużych miastach pojawiają się również specjalnie wyznaczone do tego celu ścieżki. Nordic walking można uprawiać przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych. Mimo, iż ta dyscyplina sportu kojarzy się wszystkim głównie ze specjalnymi kijkami, nie można zapominać o dobraniu odpowiedniego obuwia, które dobrze dopasowane i odpowiednio wyprofilowane ochronią nasze stopy i pozwolą cieszyć się komfortem przez wiele kilometrów.

Specyfika chodu podczas nordic walking, kiedy stawiane kroki są dłuższe i szybsze niż podczas tradycyjnego spaceru, wymaga bardzo wygodnego i porządnego obuwia. Takiego, które zapewni podparcie, amortyzację i przyczepność na zmieniających się nawierzchniach oraz ochroni stopy przed otarciami, urazami i nieprawidłowym ustawieniem.

Jak zatem wybrać buty do nordic walking, na co zwrócić szczególną uwagę?

Oto 7 najważniejszych wskazówek:

  1. Elastyczna podeszwa – jak już wcześniej zostało wspomniane – kończyny dolne, a szczególnie stopy, podczas intensywnego marszu pracują w większych zakresach. Podeszwa, której elastyczność jest odpowiednia, pozwala stopom na większą swobodę ruchu i zapobiega nadmiernemu przemęczeniu stóp. Jak sprawdzić czy gibkość podeszwy jest odpowiednia? Chwyć but za oba końce i zegnij w pół – podeszwa powinna ułożyć się w łuk.
  2. Rozmiar – długotrwały wysiłek często powoduje niewielką opuchliznę w obrębie stóp. Jest to reakcja zupełnie fizjologiczna, jednak w związku z tym, buty do nordic walking powinny być o około 5 mm dłuższe niż nasze stopy.
  3. Nieprzemakalna membrana – czyli materiał, który sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i zabezpieczy buty przed wnikaniem wody w trakcie deszczu. Tutaj warto również zwróć uwagę na podeszwę/bieżnik (najlepiej trekkingowa), która powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego, zapewniającego dobrą przyczepność w różnych warunkach (asfalt, górskie szalki, leśne ścieżki).
  4. Niska cholewka (brak usztywnienia kostek) – w przeciwieństwie do butów trekkingowych, cholewka obuwia do nordic walking powinna kończyć się pod kostkami, aby nie ograniczać swobody ruchów w stawach skokowych.
  5. Wzmocnione noski – aby ochronić palce stóp przed uderzeniem w wystające korzenie czy duże kamienie.
  6. Amortyzacja pięt – która zapewni prawidłowe odbicie z podłoża i zwiększy komfort podczas chodzenia.
  7. Lekkość.

Podsumowując – dobrze dobrane, funkcjonalne obuwie, zapewni nie tylko komfort, ale przede wszystkim stworzy prawidłowe warunki do właściwej techniki chodzenia i pracy stóp, a co za tym idzie korzystnie wpłynie na pracę stawów oraz całą postawę ciała.

 
Pamiętajmy jednak, że dobre buty to nie wszystko. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w strukturze i biomechanice kończyn dolnych może to prowadzić do kontuzji, dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. W takiej sytuacji nasze stopy wymagają zaopatrzenia we wkładki ortopedyczne. Jest to szczególnie ważne w poniższych przypadkach:
 
  1. Płaskostopie poprzeczne,
  2. płaskostopie podłużne,
  3. paluchy koślawe tzw. halluksy,
  4. przykurcze mięśni,
  5. szpotawość stóp i kolan,
  6. koślawość stóp i kolan,
  7. asymetrie długości kończyn dolnych.