Co to jest ostroga piętowa? 

Ostroga piętowa to dziobiasta narośl w obrębie kości piętowej, którą można zobaczyć na zdjęciu RTG. Występowanie ostrogi piętowej może dotyczyć osób w każdym wieku, tęższych jak i szczupłych. Czasem pojawia się jednostronnie, ale może też być obustronna. Ostroga piętowa jak leczyć? Sprawdź.

ostroga piętowa

Objawy:

  1. Pierwszym objawem odczuwanym przez pacjentów jest ból okolicy pięty, który pojawia się po przeciążeniu stopy,
  2. Następnie jest to ból odczuwany po każdym obciążaniu stopy.
  3. W miarę rozwoju stanu zapalnego okolicznych tkanek miękkich i postępujących procesów przebudowy w obrębie kości piętowej, ból pojawia się także w spoczynku.

Warto jednak zaznaczyć, że zdarzają się również przypadki ostrogi piętowej, które nie dają objawów bólowych. Jednakże jest to zdecydowana mniejszość.

Jak tworzą się ostrogi?

Pojawienie się ostrogi piętowej stanowi objaw nieprawidłowości w obrębie stopy. Długotrwałe przeciążenia rozcięgna podeszwowego, obniżenie łuku poprzecznego stopy (nadmierne obciążanie głów kości śródstopia), nadmierne napięcie mięśnia trójgłowego łydki, powoduje stopniowe odciąganie okostnej od kości piętowej, co prowadzi do pojawienia się wolnej przestrzeni między kością a okostną, która finalnie zostaje wypełniona nadbudowaną przez osteoblasty tkanką kostną.

 

projekt, gołe stopy

Kto jest szczególnie narażony?

Wśród czynników predysponujących do powstania przeciążeń tkanek miękkich wywołujących ostrogę wymienia się:

  • pracę stojącą,
  • nadwagę,
  • niedopasowane i niewygodne obuwie,
  • brak aktywności fizycznej.

Ostroga piętowa jak leczyć?

Leczenie ostrogi piętowej jest procesem skomplikowanym, długotrwałym i trudnym.

  1. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki sprzyjające jej powstawaniu.
  2. Należy pozbyć się objawów bólowych poprzez zlikwidowanie stanu zapalnego okolicznych tkanek miękkich.
  3. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze takie jak, zastrzyki przeciwbólowe, laseroterapię, ultradźwięki, falę uderzeniową.
  4. W celu uzyskania trwałego efektu leczenia, niezbędne jest pozbycie się przyczyny powstania ostrogi m.in.: rozluźnienie nadmiernie napiętego rozcięgna podeszwowego poprzez wykonanie terapii manualnej, ćwiczenia mięśni stopy i łydki oraz regularne rolowanie stopy za pomocą piłeczki piankowej lub rollera. Wszystkie akcesoria do ćwiczeń i masażu są dostępne w naszym sklepie internetowym RotulaMed oraz w gabinetach Ortomedicum. Zapytaj fizjoterapeutę o akcesoria do rolowania mięśni.
  5. Jako uzupełnienie terapii oraz w celu zapobiegania nadmiernym przeciążeniom w obrębie stopy zaleca się pacjentowi wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu