Stopy dziecka to nie kopia dorosłego

Stópki dziecięce, pomimo tego, że wyglądem przypominają kopię stopy osoby dorosłej różnią się biomechanicznie i fizjologicznie od naszych stóp:

  • Podczas rozwoju ontogenetycznego stopa malucha przechodzi znaczne zmiany, które przygotowują ją do stania, chodzenia i biegania.
  • Stopy niemowląt są bogate w tkankę tłuszczową, dlatego nie mają charakterystycznych dla osoby dorosłej sklepień. W tym przypadku możemy mówić o płaskostopiu fizjologicznym. Jednakże już w okresie niemowlęcym można zauważyć trójwymiarową konstrukcję stopy dziecka. Tkanka tłuszczowa w stopie malucha zaczyna zanikać w momencie, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, czyli około 1 roku życia.
  • Sklepienie stopy uwidacznia się wraz z wiekiem malucha. Po raz pierwszy pojawia się około 3 roku życia, natomiast wyraźne ukształtowanie wydrążenia oraz ostateczny zanik pierwotnego otłuszczenia pojawia się około 6 roku życia.
  • Warto wiedzieć, że stopa 10-latka pod względem wysklepienia ma już postać dorosłą.
  • Stopy uważane są za dojrzałe u dziewcząt około 14 roku życia u chłopców po 16 roku życia.

rozwój stopy dziecięcej

Kiedy koślawe nogi to prawidłowość?

W procesie prawidłowego kształtowania się stóp dziecka niemałe znaczenie ma ustawienie kończyn dolnych. Jest ono zmienne na różnych etapach rozwoju osobniczego dziecka:

  1. W pierwszych tygodniach samodzielnego chodu, nóżki małego dziecka są ustawione w odwiedzeniu, szpotawości oraz są nieznacznie ugięte w stawach biodrowych i kolanowych i biodrowych. Jest to chód na tzw. szerokiej, podstawie, który ma na celu zwiększenie stabilności i pomaga w utrzymaniu równowagi maluchowi, który dopiero uczy się samodzielnie i płynnie chodzić.
  2. Około 2-3 roku życia szpotawe ustawienie kończyn dolnych wyrównuje się i przechodzi w fizjologiczną koślawość charakterystyczną dla wieku przedszkolnego. Taka fizjologiczna koślawość utrzymuje się do około 5, 6 roku życia, przy czym za normę uznaje się odległość między kostkami przyśrodkowymi przy złączonych kolanach nie większą niż 5 cm. Kiedy dziecko jest na etapie fizjologicznej koślawości kolan, nie powinno siadać w literkę „W”, aby nie doprowadzić do powstania zbyt dużej i utrwalonej patologicznej koślawości.
  3. Po skończeniu 6 roku życia, fizjologiczna koślawość powinna zanikać, a oś kończyny dolnej ustawiać się prawidłowo, jeśli tak nie jest nie czekamy, aż dziecko z tego wyrośnie tylko niezwłocznie udajemy się do gabinetu fizjoterapeutycznego lub ortopodologicznego.

Jak dobrać dziecku buty?

Zakupu pierwszych butów dla dziecka powinniśmy dokonać w momencie, gdy dziecko samodzielnie chodzi. Dopóki dziecko nie chodzi nie powinno się zakładać mu butów, ponieważ stopa nie ma kontaktu z podłożem i więzienie stóp w butach zaburza jej prawidłowy rozwój (hamuje poznawanie otoczenia, desensytyzację stopy, ogranicza swobodę ruchów). Pierwsze buty powinny być z usztywnionym ale niesięgającym ponad kostkę zapiętkiem stabilizującym kość piętową. Wyższe buciki będą utrudniały wykonanie zgięcia grzbietowego stopy podczas chodzenia lub kucania. Podeszwa powinna być miękka na tyle, aby dała się swobodnie zgiąć trzema palcami w miejscu gdzie przebiega linia palców. Czubek bucika dziecięcego powinien być szeroki, aby palce miały możliwość swobodnej pracy. Unikajmy specjalnie wyprofilowanej w środku wkładki jeśli nie ma takiej potrzeby. Prawidłowo dobrane obuwie ma ogromny wpływ na odpowiednie kształtowanie się łuku stopy, pracę mięśni i układu ścięgnistego stopy. Natomiast prawidłowo ukształtowane stopy zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy u dziecka.

obuwie dziecięce - prawidłowy dobór

Jeśli chcesz zbadać swoje dziecko, nie czekaj. Nie warto ignorować objawów i czekać aż będzie za późno. Lepiej zadbać o stopy Twojego dziecka już dziś. Zarezerwuj wizytę w jednym z naszych oddziałów i sprawdź, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Jak wygląda takie badanie?

Badanie obejmuje komputerową diagnostykę stóp: na podoskopie, plantografie, macie tensometrycznej. Następnie wykonywane jest badanie manualne stopy i stawu skokowego. A na koniec przeprowadzane jest badanie fizjoterapeutyczne układu ruchu i instruktaż ćwiczeń.

Zabierz swoje dziecko na badania diagnostyczne – sprawdź wolne terminy w Gliwicach i Wrocławiu. Terminy wizyt na badania diagnostyczne prosimy umawiać telefonicznie lub za pomocą systemu rezerwacji on-line.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu