Pacjentka

Rencistka, od ponad 20 lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), pacjentka po zawale serca, tętniak aorty. Osteoporoza.  Po zabiegu artodezy stawu skokowego L – gdzie została zastosowana stabilizacja stawu skokowego śrubami kaniulowanymi.

Objawy u pacjentki

Pacjentka trafiła do gabinetu Ortomedicum Wrocław w związku z bólem stóp podczas chodzenia, szczególnie schodzenia po schodach, z  niewielkim obrzękiem utrzymującym się w kończynie dolnej i sporymi ograniczeniami zakresu ruchu. W związku z nieprawidłowym obciążaniem stóp, na podeszwie pojawiają się odciski, które są dla pacjentki sporym utrapieniem. Pacjentce najbardziej zależało, aby oprócz korekcji stóp poprawić przede wszystkim komfort chodzenia.

rzs badanie 500x350 1
rzs badanie poduszki 500x350 1

Wynik badania i diagnoza

Tyłostopie P – koślawo 6 st. Palce stóp w elewacji obustronnie, hallux valgus obustronnie. W obrazie podoskopu:  w stopie L łuk podłużny- wysklepiony, poprzecznie obniżony; w stopie P- łuk podłużny i poprzeczny obniżony. Wspięcie na palce BRAK, inwersja/ ewersja ograniczona, wrastające paznokcie obustronnie w obu KKD, palce usztywnione (w pozycji zgięciowej) przy wspięciu na palce obustronna bolesność przodostopia P>L. Zmniejszona jest elastyczność mięśnia trójgłowego łydki  L. Asymetria długości KKD L- krótsza o ok 8 mm. Bolesność odcinka L kręgosłupa po stronie P.

Dowiedz się więcej o diagnostyce fizjoterapeutycznej Ortomedicum.

 

Zalecenia

  • regularne chodzenie we wkładkach ortopedycznych wykonanych w gabinecie Ortomedicum
  • terapia indywidualna w celu mobilizacji odc L kręgosłupa, rozluźnienie mm trójgłowych łydek, ćwiczenia z dawkowanym oporem dla KKD, reedukacja chodu
  • wdrożenie aktywności fizycznej (umiarkowanej) np. nordic walking
  • wizyta kontrolna za około 6 miesięcy

Wizyta kontrolna

Po pół roku od pierwszej wizyty, pacjentka zauważyła sporą poprawę w komforcie chodzenia. Poprzez zastosowanie wyrównania pod KDL , która w badaniu okazała się krótsza, odczuła zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych odc L kręgosłupa. Dodatkowo obserwuje zmniejszenie  intensywności powstawania odcisków, redukcja bólu podeszwy stopy podczas chodzenia o 60 % .

Fizjoterapia w Ortomedicum Wrocław

Fizjoterapia w Ortomedicum Gliwice