Halluxy co to jest?

Jeśli zastanawiasz się, czym są halluxy to w naszym wpisie na pewno znajdziesz odpowiedź. Najprościej mówiąc paluch koślawy (hallux valgus) jest deformacją w obrębie pierwszego promienia stopy. Polega na przemieszczeniu I (pierwszej) głowy kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym i bocznym odchyleniem palucha z charakterystycznym wybrzuszeniem tej okolicy.

Halluxy, czyli paluchy koślawe to najczęściej występująca patologia stóp o charakterze zwyrodnieniowym. Deformacja ta jest procesem postępującym, co oznacza, że z biegiem czasu odchylenie narasta, a paluch staje się coraz bardziej bolesny, sztywny i traci swoje możliwości funkcjonalne, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń chodu. Powstała w obrębie halluxa wyniosłość jest narażona na podrażnianie ze strony obuwia, co może spowodować bolesne zapalenie kaletki otaczającej I staw śródstopno- paliczkowy lub zapalenie nerwu grzbietowego skórnego przyśrodkowego.

W przebiegu tej dysfunkcji obserwuje się również poszerzenie przodostopia (płaskostopie poprzeczne) na skutek osłabienia mięśni stóp, co powoduje trudności w znalezieniu komfortowego obuwia oraz prowadzi do powstawania odcisków i modzeli na podeszwowej stronie przodostopia.

 

Przyczyny powstawania paluchów koślawych

Przyczyną powstawania halluxów są wrodzone predyspozycje np.: hipermobilność konstytucjonalna, stopa Mortona, stopa pronacyjna, powodujące zmiany w biomechanice stopy. Oprócz wrodzonych skłonności warto zwrócić uwagę na przyczyny zewnętrzne paluchów koślawych, czyli niewłaściwe obuwie z wąskimi noskami, sztywną podeszwą (np. w butach roboczych), dużym obcasem itp.

Jeśli chodzi o działania lecznicze to oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Dlatego warto regularnie badać stopy w gabinetach podologicznych lub u fizjoterapeuty, który w razie konieczności zaleci ćwiczenia wzmacniające i rozciągające odpowiednie grupy mięśniowe lub wykona masaż rozluźniając napięte struktury. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie indywidualnej dopasowanej do stopy wkładki poprawiającej biomechanikę stopy.

 

Halluxy – metody leczenia

W przypadku, gdy koślawy paluch już się pojawił nie należy stosować rozwórek międzypalcowych, ponieważ przynosi to odwrotny efekt i deformacja pogłębia się jeszcze bardziej. Dystraktory nocne są trochę lepszym rozwiązaniem ze względu na bierne utrzymanie ruchomości stawu, ale niestety nie wzmacniają mięśni i działają tylko w nocy. W przypadku, gdy paluch da się jeszcze ustawić w osi stawu można udać się do fizjoterapeuty na terapię funkcjonalną palucha, kinesiotaping oraz wspomóc się wkładkami korygującymi. Natomiast jeśli zmiana jest już utrwalona, a staw otacza twarda zmieniona zapalnie nierówna narośl to niestety jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.

Aby nie dopuścić do ponownego koślawienia palucha i szybko wrócić do sprawności warto jest podjąć współpracę z fizjoterapeutą, który pomoże pozbyć się bólu i przywrócić prawidłową biomechanikę stopy. Jeśli zauważyłeś narośl lub przemieszczanie się palucha w stronę pozostałych palców, nie zwlekaj. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zahamowanie lub spowolnienie tworzenia się halluksów.

Masz pytania, czym są halluxy i jak działać profilaktycznie, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu