Pacjentka
Nasza pacjentka 49 lat, pracuje w pozycji stojącej przez 12 godzin/ dziennie. Pracuje sześć dni w tygodniu. Po powrocie z pracy odczuwała silne bóle stóp, wieczorami stopy czasami były opuchnięte. Unikała chodzenia, spacerów i wycieczek, bo wtedy bolały ją stopy. Był problem z krążeniem krwi. Była pod opieką poradni kardiologicznej.
Skręcenie stawu skokowego prawego w 4 roku życia, nie choruje, obuwie na płaskim obcasie.
Objawy u pacjenta
Bolała kość (okolica haluksa), robiły się odciski, duże na śródstopiu. Pomimo tego, że usuwała u podologa, to one wracały. W okolicach haluksa była czerwona skóra. Bolał również kręgosłup.
Wynik badania i diagnoza
Obustronnie paluch koślawy, płaskostopie poprzeczne. Ruchomość stawów stóp w normie- lekko ograniczona korekcja ustawienia palców I. Stopa Mortona- wrodzona krótsza pierwsza kość śródstopia. Tyłostopia ustawione prawidłowo. Przeprosty stawów kolanowych P>L. Ruchomość stawów biodrowych w normie. Ciężar ciała w statyce przeniesiony na prawą kończynę dolną w ok 60%. W dynamice rozkład ciężaru ciała pomiędzy kończynami prawidłowy. Pierwszy promień niedociążony.
Zalecenia
Zastosowano wkładki z pelotą metatarsalną i podparciem pierwszego promienia. Wklejono peloty do obuwia, w którym wkładki się nie zmieszczą. Zadaniem peloty jest podniesienie łuku poprzecznego i prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy.
Zalecono:
- noszenie wkładek ortopedycznych i pelotek,
- codzienne ćwiczenia części podeszwowej stóp z wykorzystaniem piłeczki rehabilitacyjnej do terapii mięśniowo-powięziowej,
- dobór odpowiedniego obuwia do wkładek ortopedycznych z elastyczną wstawką w miejscu haluksów,
- zdrowy tryb życia i kontrolowanie masy ciała, ponieważ nadwaga stanowi dodatkowe obciążenie stóp.
Wizyta kontrolna
Już po kilku dniach zmniejszył się odczuwany ból u naszej pacjentki, stopy przestały puchnąć. Po tygodniu wybrała się na krótki spacer. Po miesiącu mogła wrócić do codziennych długich spacerów, bez bólu.
Wkładki ortopedyczne a płaskostopie poprzeczne
Odwiedź naszą część poradnikową, gdzie fizjoterapeuci Ortomedicum dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Co to jest płaskostopie, jakie sa objawy, a także czym skutkuje brak jego leczenia? Sprawdź i dowiedz się więcej.