Pacjentka

Nasza pacjentka 49 lat, pracuje w pozycji stojącej przez 12 godzin/ dziennie. Pracuje sześć dni w tygodniu. Po powrocie z pracy odczuwała silne bóle stóp, wieczorami stopy czasami były opuchnięte. Unikała chodzenia, spacerów i wycieczek, bo wtedy bolały ją stopy. Był problem z krążeniem krwi. Była pod opieką poradni kardiologicznej.

Skręcenie stawu skokowego prawego w 4 roku życia, nie choruje, obuwie na płaskim obcasie. 

Objawy u pacjenta

Bolała kość (okolica haluksa), robiły się odciski, duże na śródstopiu. Pomimo tego, że usuwała u podologa, to one wracały. W okolicach haluksa była czerwona skóra. Bolał również kręgosłup.

Wynik badania i diagnoza

Obustronnie paluch koślawy, płaskostopie poprzeczne. Ruchomość stawów stóp w normie- lekko ograniczona korekcja ustawienia palców I. Stopa Mortona- wrodzona krótsza pierwsza kość śródstopia. Tyłostopia ustawione prawidłowo.  Przeprosty stawów kolanowych P>L. Ruchomość stawów biodrowych w normie. Ciężar ciała w statyce przeniesiony na prawą kończynę dolną w ok 60%. W dynamice rozkład ciężaru ciała pomiędzy kończynami prawidłowy. Pierwszy promień niedociążony.

Odcisk stopy po urazowej amputacji stopy

Zalecenia

Zastosowano wkładki z pelotą metatarsalną i podparciem pierwszego promienia. Wklejono peloty do obuwia, w którym wkładki się nie zmieszczą. Zadaniem peloty jest podniesienie łuku poprzecznego i prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy. 

Zalecono:

  • noszenie wkładek ortopedycznych i pelotek,
  • codzienne ćwiczenia części podeszwowej stóp z wykorzystaniem piłeczki rehabilitacyjnej do terapii mięśniowo-powięziowej,
  • dobór odpowiedniego obuwia do wkładek ortopedycznych z elastyczną wstawką w miejscu halluksów,
  • zdrowy tryb życia i kontrolowanie masy ciała, ponieważ nadwaga stanowi dodatkowe obciążenie stóp.

Wizyta kontrolna

Już po kilku dniach zmniejszył się odczuwany ból u naszej pacjentki, stopy przestały puchnąć. Po tygodniu wybrała się na krótki spacer. Po miesiącu mogła wrócić do codziennych długich spacerów, bez bólu.

przed
po wkladce

Wkładki ortopedyczne a płaskostopie poprzeczne

Odwiedź naszą część poradnikową, gdzie fizjoterapeuci Ortomedicum dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Co to jest płaskostopie, jakie sa objawy, a także czym skutkuje brak jego leczenia? Sprawdź i dowiedz się więcej.