Dziecko na fotelu podologicznym to dla nas to normalny widok, bo dziecięce stópki też potrzebują pomocy podologa. Dzięki temu, że świadomość rodziców rośnie, trafia do nas coraz więcej dzieci z wrastającymi paznokciami, brodawkami wirusowymi (nazywanymi potocznie „kurzajkami”) i odciskami.

 

Kiedy jeszcze warto zgłosić się z dzieckiem do podologa?

Zawsze, gdy zauważycie na stopach lub paznokciach niepokojące zmiany. Gdy dziecko sygnalizuje ból podczas chodzenia. Gdy paznokieć dziecka po urazie nie chce odrastać albo odrasta nieprawidłowo. Gdy na stopach dziecka pojawią się odciski i zgrubienia,
Do podologa możecie zwrócić się także z takim problemami jak: nadmierna potliwość stóp, odparzenia, zmieniona płytka paznokciowa lub kłopoty z prawidłowym obcinaniem paznokci.

Najczęstsze dolegliwości, jakie leczymy w gabinecie podologa

Brodawki wirusowe u dzieci

Latem to prawdziwa plaga na dziecięcych stopach. Nic dziwnego, bo latem łatwiej zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego – na przykład na basenie.

Brodawki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, a rodzice często mylą je z odciskami i próbują usuwać samodzielnie w domu. Niestety, nieumiejętne obchodzenie się z brodawkami wirusowymi powoduje, że “rozsiewają się” na większej powierzchni i trafiały już do nas dzieci, które miały brodawki wirusowe na całych stopach lub między wszystkim paluszkami.

Dlatego jeżeli zauważycie podejrzane zmiany na stopach dziecka, lepiej przyjść do gabinetu podologa, my zajmiemy się nimi skutecznie i fachowo.

WAŻNE:
– Pamiętajcie, że kurzajki często występują u dzieci z osłabionym układem immunologicznym.
– Pojawienie się brodawek wirusowych jest objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z tym wirusem i dotykanie przedmiotów, z którymi miała kontakt osoba zarażona.

– Brodawki na stopach często przypominają zwykłe zgrubienia skóry (odciski).
– Wirus brodawczaka rozprzestrzenia się szczególnie latem, bo ciepło i wilgoć tworzą idealne warunki do jego rozwoju.

– Ochroną przed infekcją jest m.in. noszenie klapek w takich miejscach jak: baseny, prysznice, szatnie, pomosty przy akwenach wodnych. Po wizytach w takich miejscach należy dokładnie osuszać stopy dziecka, zwłaszcza strefę międzypalcową. Można zdezynfekować stopy płynem lub sprayem do dezynfekcji rąk.

– Należy zwracać szczególną uwagę na codzienną higienę (nawet w czasie urlopu) – dziecko codziennie musi zakładać świeże, czyste skarpetki, nosić przewiewne, lekkie buty, w których stopa nie będzie się nadmiernie pocić.

– Co kilka dni należy dokładnie obejrzeć stopy dziecka

Dziecko u podologa, siedzi na fotelu podologicznym, podolog Ortomedicum przeprowadza zabieg podologiczny.

Wrastające paznokcie u dzieci

Wrastające paznokcie u dzieci są zwykle efektem nieprawidłowego obcinania paznokci przez rodziców – rodzice obcinają paznokcie zbyt krótko lub na okrągło – za głęboko wycinając płytkę paznokciową po bokach.

Wrastające paznokcie mogą być też następstwem chodzenia w zbyt ciasnych, za małych butach. Wrastaniu sprzyjają również wady postawy, palce młoteczkowate oraz urazy stóp. Niestety, są też dzieci, które mają predyspozycje genetyczne do wrastania paznokci.

Pierwszą oznaką wrastających paznokci są zaczerwienienia skóry z boku paznokcia, obrzęk, opuchlizna oraz ból, który nasila się przy dotyku. Dziecko może mieć problem z chodzeniem. Niestety, sytuacja nie rozwiąże się sama – paznokieć z czasem jeszcze mocniej wbija się w skórę i mogą pojawić się stany zapalne.

Leczenie wrastających paznokci polega na przywróceniu płytce paznokciowej prawidłowego kierunku wzrostu. W przypadku niemowląt i małych dzieci najczęściej stosujemy tamponadę. U starszych możemy zastosować specjalne klamry ortonyksyjne na paznokcie.

WAŻNE:

Podczas wizyty w gabinecie podologicznym, jesteśmy w stanie określić przyczynę wrastania paznokci. Podolog przekaże rodzicom wskazówki dotyczące pielęgnacji i prawidłowego skracania paznokci. Może też nauczyć rodziców, jak samodzielnie wykonać tamponadę – jeśli będą chcieli wykonywać ten zabieg samodzielnie w domu.

Odciski, zrogowacenia skóry

Odciski nie dotyczą tylko dorosłych, pojawiają się – choć oczywiście znacznie rzadziej – także na dziecięcych stópkach – bolą i utrudniają chodzenie. Dziecięce odciski świadczą o nieprawidłowym rozkładzie obciążeń, nieodpowiednim obuwiu lub… niewykrytych wadach stóp. Dlatego tak ważne są odpowiednie buciki i skarpetki, najlepiej bawełniane, które nie powodują przegrzania stopy dziecka i w których stópka nie będzie się nadmiernie pocić.

WAŻNE:
Jeśli na stopach dziecka pojawiają się odciski i zgrubienia należałoby przebadać je pod kątem wad postawy i stóp (np. płaskostopia). Takie badania wykonujemy na miejscu w Ortomedicum.

Na wizytę w gabinecie podologicznym można się zgłosić z dzieckiem w każdym wieku. Wszystkie opisane dolegliwości mogą dotyczyć zarówno rocznego malucha jak i nastolatka.

Nasi podolodzy współpracują z fizjoterapeutami, więc jeśli w trakcie wizyty podolog zauważy nieprawidłowości wymagające dalszej konsultacji fizjoterapeutycznej (np. wady stóp), od razu skieruje Was na dalsze badanie. Jeśli konieczne będzie noszenie wkładek ortopedycznych przez dziecko, wykonujemy je na miejscu.

Zarezerwuj wizytę dla dziecka u podologa w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę dla dziecka u podologa we Wrocławiu