Co to jest płaskostopie? Jakie są sygnały ostrzegawcze?

Wielu rodziców martwi się, gdy u dziecka zdiagnozowane zostaje płaskostopie podłużne. Zaniedbane płaskostopie rzeczywiście może mieć konsekwencja dla rozwoju całej postawy naszego dziecka, a wieku dorosłym prowadzić do dolegliwości bólowych i deformacji w wyższych partiach ciała .

Przyczyną płaskostopia, potocznie określanego “platfusem”, jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie fizjologicznego łuku podłużnego stopy. Każde dziecko rodzi się mając tzw. płaskostopie fizjologiczne, które zwykle znika, gdy wraz z rozwojem dziecka mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. Jednak jeśli po ok. 5 roku życia płaskostopie nie znika, to należałoby skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą dziecięcym, aby zbadać dziecko pod kątem wad stóp. Doradzamy, aby dokładnie obserwować rozwój dziecka.  Warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów ostrzegawczych:

  1. Kształt odbicia stopy (np. stopa odbita na piasku lub po kąpieli mokry ślad na podłodze). Jeśli ślad nie ma wcięcia pośrodku stopy i jest płaski, rozlany, to może być to płaskostopie.
  2. Test mięśni – Możemy przeprowadzić test w warunkach domowych: postaw dziecko na całych stopach na podłodze, następnie poproś, by stanęło na palcach. Jeśli podczas stania na stopach nie ma łuku podłużnego (stopa na całej długości przylega do podłogi), a gdy dziecko stanie na palcach – uwidacznia się, to znaczy, że mięśnie nie rozwinęły się, jak powinny.
  3. Sposób chodzenia – zwróć uwagę w jaki sposób chodzi dziecko, niepokojące może być chodzenie na “wewnętrznych krawędziach stóp”.
  4. Sposób “zdzierania” butów. Sprawdzaj jak zużywają się buty dziecka, jeśli są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej, to może być to właśnie płaskostopie.

Jeśli zauważymy jakikolwiek z opisanych powyżej problemów, zdecydowanie powinniśmy udać się do specjalisty, aby wykonać pełną diagnostykę stóp.

Poznaj przypadek naszego pacjenta

Do naszego gabinetu zgłosiła się mama ze swoim 13-letnim synem. Nasz młody pacjent kochał ruch i był bardzo aktywny. Niestety od wielu lat miał problemy ze stopami, odczuwał ból i szukał skutecznej pomocy.

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego oraz po kompleksowej diagnostyce komputerowej stóp i narządu ruchu okazało się, że mamy do czynienia z kilkoma problemami stóp i narządu ruchu:  

  1. koślawość tyłostopii (prawego i lewego)
  2. płaskostopie podłużne w stopie lewej
  3. niewydolność mięśni piszczelowych tylnych oraz mięśni trójgłowych
  4. przykurcz mięśni trójgłowych łydek oraz czworogłowych ud
  5. sztywny chód
  6. zaburzenie propulsji (przetaczania) stóp

 Co zalecił nasz specjalista?

  • zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych na płaskostopie podłużne
  • ćwiczenia korekcyjne stóp
  • wzmocnienie mięśni posturalnych (centralna stabilizacja),
  • ćwiczenia rozciągające mięśni przykurczonych
  • kinezjotaping
  • wizyty kontrolne co 3 m-ce

Jedną ze zdiagnozowanych wad było płaskostopie podłużne, co planowaliśmy skorygować za pomocą indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz indywidualnie dopasowanych ćwiczenia korekcyjnych stóp. Nasz pacjent sumiennie zabrał się do pracy. Spotykaliśmy się regularnie (co 3 m-ce) na wizytach kontrolnych, podczas których sprawdzaliśmy postępy, uczyliśmy nowych ćwiczeń, korygowaliśmy wkładki tak, aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny.

Nasz pacjent był bardzo sumienny, cierpliwy i zdyscyplinowany. Po roku intensywnych i regularnych działań ściśle według naszych zaleceń uzyskaliśmy takie efekty:

  • płaskostopie w stopie lewej uległo znacznej redukcji
  • nastąpiła znaczna poprawa siły mięśniowej pacjenta
  • chód stał się bardziej elastyczny (poprawa propulsji stóp)

Nasz młody pacjent może cieszyć się ruchem i ulubionymi aktywnościami bez bólu. A mama jest spokojna, że syn będąc pod opieką naszych fizjoterapeutów robi takie postępy.

Na załączonych fotografiach stan stóp na pierwszej wizycie oraz 4 wizycie kontrolnej 1f642

ORTOMEDICUM – WSPIERAMY TWÓJ ZDROWY ROZWÓJ I PRZYWRACAMY DO AKTYWNOŚCI

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu