Wątpliwości rodziców
Czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?
O czym jeszcze powinnam/powinienem pamiętać w czasie kiedy moje dziecko intensywnie rośnie, by zaoszczędzić mu bólu w dorosłym życiu?
Czy jego postawa, to jak stoi czy siedzi, powinna mnie niepokoić, czy wręcz przeciwnie, to normalne?
Znasz te pytania i wątpliwości? Pewnie tak, bo one towarzyszą nam rodzicom od momentu, kiedy nasze dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki i pozostają z nami przynajmniej do osiągnięcia pełnoletności… a może nawet dłużej?
My, zespół dwóch oddziałów Ortomedicum w Gliwicach i we Wrocławiu, to też rodzice (głównie mamy, bo tak wyszło, że większość z nas to kobiety), którzy mają te same rozterki.
Badanie i diagnostyka wad postawy
Przez dwa lata prowadziliśmy badania w naszych gabinetach oraz badania przesiewowe w szkołach podstawowych i przedszkolach oraz klubach sportowych dla dzieci i młodzieży. Po przebadaniu blisko tysiąca młodych ludzi, wiemy już, że dzieci które powinny być dokładnie zbadane i zdiagnozowane pod kątem wad stóp i wad postawy stanowią około 90%.
Tak Droga Mamo i Drogi Tato, dobrze liczysz! Jeżeli w klasie Twojego dziecka jest 25 osób, to prawdopodobnie tylko dwoje lub troje z nich nie wykazuje żadnego z sygnałów ostrzegawczych i nie wymaga wzmożonej czujności od rodziców oraz rehabilitantów i terapeutów.
Przerażające?… Trochę tak. Dlaczego? Zmieniliśmy, a właściwie nasze dzieci, drastycznie zmieniły styl życia. Ich kości, układ mięśni i ścięgien, czyli właściwie cały narząd ruchu, przystosowany do nieustannej aktywności, nie jest w stanie „pogodzić się” z wielogodzinnym trwaniem w tej samej pozycji.
Problemy, z którymi boryka się niemal każdy z nas
Martwisz się widząc swoje dziecko często siedzące z zaokrąglonymi plecami i pochyloną do przodu głową nad telefonem lub przed ekranem telewizora czy komputera? Widzisz jak cierpią jego plecy podczas noszenia plecaka na jednym ramieniu? Zauważyłaś/zauważyłeś jak mało czasu spędza aktywnie na świeżym powietrzu?
Czy to będzie miało przełożenie na problemy i dolegliwości bólowe naszych dzieci w przyszłości? Naszym zdaniem tak, jeżeli nie zaczniemy działać!
Co nas skłoniło do tego żeby głośno o tym mówić? Fakt, że to właśnie Wy, Drodzy Rodzice, zadajecie nam mnóstwo pytań z nadzieją na pomoc. Z naszego doświadczenia wynika, że są właściwie trzy przypadki, kiedy musimy służyć za drogowskaz:
- Rodzice znają skutki wad stóp w dorosłym życiu na własnym przykładzie i chcą ustrzec przed nimi swoje dzieci.
- Rodzice zauważają sygnały ostrzegawcze, jak koślawość stóp czy kolan, odstające łopatki czy nierówna wysokość barków lub wypięty brzuch, ale nie wiedzą do kogo udać się po poradę.
- Rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, nie mają świadomości jak groźne mogą być skutki zaniechań, a do nas zgłaszają się z kilkuletnim opóźnieniem, co oczywiście wydłuża proces leczenia i zmniejsza prawdopodobieństwo pełnego sukcesu.
Niezależnie od tego w której grupie znajdujesz się Ty, Droga Mamo, Drogi Tato, nie zwlekaj już dłużej! Zacznij działać i poznaj kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny skłonić Cię do wzmożonej obserwacji swojego dziecka lub do zgłoszenia się na pełne badanie stóp wraz z konsultacją fizjoterapeutyczną.
Ortuś – przyjaciel z problemami
To właśnie w odpowiedzi na Wasze wątpliwości zaplanowaliśmy kampanię informacyjną na temat objawów, które nas rodziców powinny skłonić do wizyty w gabinecie i przeprowadzenia pogłębionego badania. W tym celu powstała postać ORTUSIA – rysunkowego odpowiednika typowego dziecka w wieku szkolnym. Nasz ORTUŚ ma charakterystyczne problemy najczęściej występujące u dzieci (niekoniecznie jednocześnie). Chcemy Wam w ten sposób pokazać, na co warto zwrócić uwagę obserwując swoje dziecko, choćby przy kąpieli, w trakcie wizyty lekarskiej (tzw. bilansu) lub na plaży czy na basenie. Chcemy też, żebyście wiedzieli co robić, kiedy takie objawy u swoich pociech zauważycie.
Zatem zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku Ortomedicum Wrocław i Ortomedicum Gliwice oraz naszego bloga.
Do zobaczenia!