Wątpliwości rodziców

Czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?

O czym jeszcze powinnam/powinienem pamiętać w czasie kiedy moje dziecko intensywnie rośnie, by zaoszczędzić mu bólu w dorosłym życiu?

Czy jego postawa, to jak stoi czy siedzi, powinna mnie niepokoić, czy wręcz przeciwnie, to normalne?

Znasz te pytania i wątpliwości? Pewnie tak, bo one towarzyszą nam rodzicom od momentu, kiedy nasze dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki i pozostają z nami przynajmniej do osiągnięcia pełnoletności… a może nawet dłużej?

My, zespół dwóch oddziałów Ortomedicum w Gliwicach i we Wrocławiu, to też rodzice (głównie mamy, bo tak wyszło, że większość z nas to kobiety), którzy mają te same rozterki.

 

Badanie i diagnostyka wad postawy

Przez dwa lata prowadziliśmy badania w naszych gabinetach oraz badania przesiewowe w szkołach podstawowych i przedszkolach oraz klubach sportowych dla dzieci i młodzieży. Po przebadaniu blisko tysiąca młodych ludzi, wiemy już, że dzieci które powinny być dokładnie zbadane i zdiagnozowane pod kątem wad stóp i wad postawy stanowią około 90%.

Tak Droga Mamo i Drogi Tato, dobrze liczysz! Jeżeli w klasie Twojego dziecka jest 25 osób, to prawdopodobnie tylko dwoje lub troje z nich nie wykazuje żadnego z sygnałów ostrzegawczych i nie wymaga wzmożonej czujności od rodziców oraz rehabilitantów i terapeutów.

Przerażające?… Trochę tak. Dlaczego? Zmieniliśmy, a właściwie nasze dzieci, drastycznie zmieniły styl życia. Ich kości, układ mięśni i ścięgien, czyli właściwie cały narząd ruchu, przystosowany do nieustannej aktywności, nie jest w stanie „pogodzić się” z wielogodzinnym trwaniem w tej samej pozycji.

 

badanie stop dziecko 1

 

Problemy, z którymi boryka się niemal każdy z nas

Martwisz się widząc swoje dziecko często siedzące z zaokrąglonymi plecami i pochyloną do przodu głową nad telefonem lub przed ekranem telewizora czy komputera? Widzisz jak cierpią jego plecy podczas noszenia plecaka na jednym ramieniu? Zauważyłaś/zauważyłeś jak mało czasu spędza aktywnie na świeżym powietrzu?

Czy to będzie miało przełożenie na problemy i dolegliwości bólowe naszych dzieci w przyszłości? Naszym zdaniem tak, jeżeli nie zaczniemy działać!

Co nas skłoniło do tego żeby głośno o tym mówić? Fakt, że to właśnie Wy, Drodzy Rodzice, zadajecie nam mnóstwo pytań z nadzieją na pomoc. Z naszego doświadczenia wynika, że są właściwie trzy przypadki, kiedy musimy służyć za drogowskaz:

  1. Rodzice znają skutki wad stóp w dorosłym życiu na własnym przykładzie i chcą ustrzec przed nimi swoje dzieci.
  2. Rodzice zauważają sygnały ostrzegawcze, jak koślawość stóp czy kolan, odstające łopatki czy nierówna wysokość barków lub wypięty brzuch, ale nie wiedzą do kogo udać się po poradę.
  3. Rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, nie mają świadomości jak groźne mogą być skutki zaniechań, a do nas zgłaszają się z kilkuletnim opóźnieniem, co oczywiście wydłuża proces leczenia i zmniejsza prawdopodobieństwo pełnego sukcesu.

Niezależnie od tego w której grupie znajdujesz się Ty, Droga Mamo, Drogi Tato, nie zwlekaj już dłużej! Zacznij działać i poznaj kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny skłonić Cię do wzmożonej obserwacji swojego dziecka lub do zgłoszenia się na pełne badanie stóp wraz z konsultacją fizjoterapeutyczną.

 

Ortuś – przyjaciel z problemami

To właśnie w odpowiedzi na Wasze wątpliwości zaplanowaliśmy kampanię informacyjną na temat objawów, które nas rodziców powinny skłonić do wizyty w gabinecie i przeprowadzenia pogłębionego badania. W tym celu powstała postać ORTUSIA – rysunkowego odpowiednika typowego dziecka w wieku szkolnym. Nasz ORTUŚ ma charakterystyczne problemy najczęściej występujące u dzieci (niekoniecznie jednocześnie). Chcemy Wam w ten sposób pokazać, na co warto zwrócić uwagę obserwując swoje dziecko, choćby przy kąpieli, w trakcie wizyty lekarskiej (tzw. bilansu) lub na plaży czy na basenie. Chcemy też, żebyście wiedzieli co robić, kiedy takie objawy u swoich pociech zauważycie.

Zatem zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku Ortomedicum Wrocław i Ortomedicum Gliwice oraz naszego bloga.

Do zobaczenia!

 

Masz jakieś pytania? Chcesz się czegoś dowiedzieć?

Wyślij do nas wiadomość!

Ortomedicum - Gliwice

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

9 + 2 =

Ortomedicum - Wrocław

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

12 + 14 =