Odciski to problem skórny, z którym prawie każdy z nas miał kiedyś  styczność

Przyczyną tworzenia się  odcisków jest zwiększony silny ucisk na tkankę skórną, co powoduje gromadzenie się w danej strefie większej ilości krwi oraz podniesienie temperatury. Organizm dąży do pozbycia się uszkodzonych komórek i wywołuje  nadprodukcję rozrodczych komórek naskórka i powstawanie zrogowaceń czyli odcisków i modzeli.

Jakie mogą być odciski?

Odciski najogólniej możemy podzielić na twarde występujące na wierzchniej stronie stopy lub na podeszwowej części przodostopia oraz na miękkie pojawiające się najczęściej między palcami. Ze względu na strukturę wyróżniamy odciski naczyniowe, naczyniowo-nerwowy nerwowe, włókniste,  brodawkowate oraz prosowate.

Skąd się biorą odciski?

Odciski często towarzyszą problemom z  ukrwieniem, cukrzycy, chorobom tarczycy czy zwyrodnieniom. Do przyczyn powstawania odcisków należą między innymi:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, szczególnie takiego na obcasie z wąskimi noskami,
  • wady postawy,
  • płaskostopie,
  • nieprawidłowy chód,
  • haluksy,  
  • palce młotkowate ,
  • nadwaga.

Co zrobić, gdy boli?

Najczęściej staramy się sobie z nimi poradzić domowymi sposobami lub szukamy pomocy u chirurga jednak trzeba się zastanowić czy lepsza alternatywą nie będzie udanie się do specjalisty podologa tym bardziej, gdy owe zmiany skórne stają się bolesne i utrudniają nam poruszanie się i nawracają.

Niezależnie od tego z jakim rodzajem odcisku mamy do czynienia niewątpliwie najczęstszą przyczyną pojawienia się pacjenta w gabinecie podologicznym jest ból. Z relacji naszych pacjentów wynika, że sami próbują pozbyć się problemu poprzez ścieranie pumeksem,  tarką, dłubanie, namaczanie. Często kupują preparaty na odciski lub brodawki w aptece co powoduje macerację czyli rozmiękczenie naskórka często wokół odcisku co może prowadzić dodatkowo do pojawienia się stanu zapalnego a nie do usunięcia problemu.

Dodatkowo pacjenci podczas chodzenia unikają bólu i tym samym wykrzywiają stopy co prowadzi do poważnych następstw. Czasami zanim pacjent trafi na fotel podologiczny boryka się z bolącym problemem kilka miesięcy, a nawet lat… rezygnując z aktywnej formy spędzania czasu.  Z wywiadu z pacjentami wynika że często zwlekają z wizytą bo po prostu boją się bólu – a odczucia podczas zabiegu są o wiele mniej bolesne niż te podczas codziennego funkcjonowania.

Jak pomaga podolog?

Odciski są usuwane przy pomocy skalpela i dłutka,  stopniowo usuwa się zmianę scien warstwy martwego naskórka,  czasami przy dużych zmianach trzeba powtórzyć zabieg aby efekt był zadowalający. Skóra stopy jest dezynfekowana przed jak i po zabiegu,  dodatkowo pacjent dostaje odciążenie, aplikowania jest także maść łagodząca podrażnionej tkanki.

Ulga jest natychmiastowa. Różnica jest odczuwalna natychmiast.

Co robić, aby odciski nie powracały?

 Trzeba pamiętać o wyeliminowaniu przyczyny powstania odcisku: 

  1. Należy zadbać o dobór odpowiednich butów.
  2. We wskazanych przypadkach należy przebadać stopy i zastosować wkładki ortopedyczne.
  3. Oprócz tego należy pamiętać o codziennej pielęgnacji stóp , kąpieli, oraz regularnym nawilżeniu odpowiednimi preparatami.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu