W poniższym wpisie dowiesz się więcej o bólach stopy, a dokładnie jej przedniej części. Jedną z przyczyn może być metatarsalgia. Jej podłoże może być różne. Jakie są objawy i co robić w tym przypadku, przeczytacie poniżej.

Dolegliwości bólowe przedniej części podeszwy stopy, uczucie pieczenia, parzenia pojawiające się podczas chodzenia jest zmorą wielu kobiet (mężczyzn w mniejszym stopniu). Panie, które przychodzą do naszego gabinetu z takimi dolegliwościami często zgłaszają, że mają trudność z doborem obuwia. W domu posiadają wiele par różnego rodzaju butów, niestety niewiele z nich jest wygodnych, zapewniających komfort chodzenia.

Dodatkowo na skórze stopy pod drugim, trzecim lub czwartym palcem można zaobserwować modzele lub odciski, czyli zrogowacenia, które tworzą się w miejscach nadmiernego ucisku bądź obciążenia.

 

Metatarsalgia- na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Metatarsalgia to nic innego, jak dolegliwości bólowe występujące w obrębie przodostopia, a konkretnie pod głowami kości śródstopia. Przeciążenie w tej okolicy może mieć podłoże pierwotne lub wtórne.

Metatarsalgia pierwotna powstaje na skutek większej wiotkości tkanki łącznej. Wiotkość ta jest uogólniona, dotyczy wszystkich stawów ciała, a zakresy ruchów są poprawne bądź zwiększone. Stopa takiej osoby w odciążeniu może zachowywać swoje łuki poprawnie wykształcone, natomiast pod obciążeniem (tj. w pozycji stojącej) ulega wypłaszczeniu. To w jakim stopniu dojdzie do niekorzystnego rozkładu sił w obrębie przodostopia zależy również od masy ciała (im większa, tym trudniej stopie zachować wysklepione łuki) oraz ilości podściółki tłuszczowej – naturalnego amortyzatora.

Metatarsalgia wtórna ma swoje podłoże w nieprawidłowym ustawieniu stopy lub nieprawidłowej budowie anatomicznej stopy. Ograniczona ruchomość stawów stóp na skutek ich zesztywnienia, stany po złamaniach kości stopy zrośniętych z przemieszczeniem, ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zniekształcenia wynikające z polineuropatii lub reumatoidalnego zapalenia stawów- wszystko to wpływa na sposób przetaczania stopy po podłożu. Prawidłowo pierwsza na podłożu powinna zostać postawiona pięta, następnie boczna krawędź stopy, odbicie natomiast powinno następować z pierwszego palca. Jeśli ten proces przetaczania zmieniony jest przez ból lub ograniczoną ruchomość dochodzi po nadmiernego obciążania głów kości śródstopia.

Bardzo częstą zmianą anatomiczną predysponującą do metatarsalgii jest stopa Mortona, zwana inaczej stopą grecką. Pierwsza kość śródstopia jest w tym przypadku dłuższa od drugiej, co może zaburzać wybicie z pierwszego palca podczas chodu i powodować przeciążenie w obrębie drugiej (najdłuższej) kości śródstopia. O ile w starożytnej Grecji ta cecha wyglądu była pożądana, ponieważ kojarzono ją z mądrością (zerknijcie na stopę na obrazie “Narodziny Wenus” S. Botticelli), w codziennym jej użytkowaniu może niestety przysporzyć dolegliwości bólowych – co już atutem nie jest.

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Co robić w przypadku metatarsalgii?

 

Chcąc zmniejszyć dolegliwości bólowe należy odciążyć bolesne obszary stopy. Po pierwsze ważna jest redukcja masy ciała u osób z nadwaga i otyłością. A po drugie pożądany efekt przyniesie skorygowanie ustawienia stopy, np. za pomocą wkładek indywidualnych do obuwia lub indywidualnie wykonanego obuwia ortopedycznego.

W trakcie rehabilitacji fizjoterapeuta za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń i technik pracy z tkankami poprawi ruchomość stawów, wpłynie na napięcie mięśniowe i wyuczy poprawnego sposobu obciążania stóp.

W przypadkach, gdzie kończą się możliwości leczenia zachowawczego wskazana jest konsultacja ortopedyczna. Warto pamiętać o zadbaniu o swoje stopy w gabinecie podologicznym – bez usunięcia skutków nadmiernego obciążenia przodostopia, czyli modzeli i odcisków komfort chodzenia poprawi się tylko częściowo. Całkowite usunięcie zrogowaceń i przywrócenie elastyczności skórze odejmuje ból i dyskomfort powodowany przez odciski, a także uczucie napięcia i sztywności powodowane przez modzele.

Chcesz się pozbyć dolegliwości bólowych i zachować swoje stopy w dobrej kondycji?

Oddaj się w ręce naszych specjalistów!