W poniższym wpisie dowiesz się więcej o bólach stopy, a dokładnie jej przedniej części. Jedną z przyczyn może być metatarsalgia. Jej podłoże może być różne. Jakie są objawy i co robić w tym przypadku, przeczytacie poniżej.

Dolegliwości bólowe przedniej części podeszwy stopy, uczucie pieczenia, parzenia pojawiające się podczas chodzenia jest zmorą wielu kobiet (mężczyzn w mniejszym stopniu). Panie, które przychodzą do naszego gabinetu z takimi dolegliwościami często zgłaszają, że mają trudność z doborem obuwia. W domu posiadają wiele par różnego rodzaju butów, niestety niewiele z nich jest wygodnych, zapewniających komfort chodzenia.

Dodatkowo na skórze stopy pod drugim, trzecim lub czwartym palcem można zaobserwować modzele lub odciski, czyli zrogowacenia, które tworzą się w miejscach nadmiernego ucisku bądź obciążenia.

 

Metatarsalgia- na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Metatarsalgia to nic innego, jak dolegliwości bólowe występujące w obrębie przodostopia, a konkretnie pod głowami kości śródstopia. Przeciążenie w tej okolicy może mieć podłoże pierwotne lub wtórne.

Metatarsalgia pierwotna powstaje na skutek większej wiotkości tkanki łącznej. Wiotkość ta jest uogólniona, dotyczy wszystkich stawów ciała, a zakresy ruchów są poprawne bądź zwiększone. Stopa takiej osoby w odciążeniu może zachowywać swoje łuki poprawnie wykształcone, natomiast pod obciążeniem (tj. w pozycji stojącej) ulega wypłaszczeniu. To w jakim stopniu dojdzie do niekorzystnego rozkładu sił w obrębie przodostopia zależy również od masy ciała (im większa, tym trudniej stopie zachować wysklepione łuki) oraz ilości podściółki tłuszczowej – naturalnego amortyzatora.

Metatarsalgia wtórna ma swoje podłoże w nieprawidłowym ustawieniu stopy lub nieprawidłowej budowie anatomicznej stopy. Ograniczona ruchomość stawów stóp na skutek ich zesztywnienia, stany po złamaniach kości stopy zrośniętych z przemieszczeniem, ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zniekształcenia wynikające z polineuropatii lub reumatoidalnego zapalenia stawów- wszystko to wpływa na sposób przetaczania stopy po podłożu. Prawidłowo pierwsza na podłożu powinna zostać postawiona pięta, następnie boczna krawędź stopy, odbicie natomiast powinno następować z pierwszego palca. Jeśli ten proces przetaczania zmieniony jest przez ból lub ograniczoną ruchomość dochodzi po nadmiernego obciążania głów kości śródstopia.

Gabinet Gliwice - zadzwoń!

Gabinet Wrocław - zadzwoń!

Stopa Mortona- zwana inaczej stopą grecką

Bardzo częstą zmianą anatomiczną predysponującą do metatarsalgii jest stopa Mortona, zwana inaczej stopą grecką. Pierwsza kość śródstopia jest w tym przypadku dłuższa od drugiej, co może zaburzać wybicie z pierwszego palca podczas chodu i powodować przeciążenie w obrębie drugiej (najdłuższej) kości śródstopia. O ile w starożytnej Grecji ta cecha wyglądu była pożądana, ponieważ kojarzono ją z mądrością (zerknijcie na stopę na obrazie “Narodziny Wenus” S. Botticelli), w codziennym jej użytkowaniu może niestety przysporzyć dolegliwości bólowych – co już atutem nie jest.

Co robić w przypadku metatarsalgii?

Chcąc zmniejszyć dolegliwości bólowe należy odciążyć bolesne obszary stopy. Po pierwsze ważna jest redukcja masy ciała u osób z nadwaga i otyłością. A po drugie pożądany efekt przyniesie skorygowanie ustawienia stopy, np. za pomocą wkładek indywidualnych do obuwia lub indywidualnie wykonanego obuwia ortopedycznego.

W trakcie rehabilitacji fizjoterapeuta za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń i technik pracy z tkankami poprawi ruchomość stawów, wpłynie na napięcie mięśniowe i wyuczy poprawnego sposobu obciążania stóp.

W przypadkach, gdzie kończą się możliwości leczenia zachowawczego wskazana jest konsultacja ortopedyczna. Warto pamiętać o zadbaniu o swoje stopy w gabinecie podologicznym – bez usunięcia skutków nadmiernego obciążenia przodostopia, czyli modzeli i odcisków komfort chodzenia poprawi się tylko częściowo. Całkowite usunięcie zrogowaceń i przywrócenie elastyczności skórze odejmuje ból i dyskomfort powodowany przez odciski, a także uczucie napięcia i sztywności powodowane przez modzele.

Chcesz się pozbyć dolegliwości bólowych i zachować swoje stopy w dobrej kondycji?

Oddaj się w ręce naszych specjalistów fizjoterapii!

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach