Wada postawy u dzieci, skolioza, problemy z kręgosłupem, płaskostopie poprzeczne czy płaskostopie podłużne, a także halluxy (czyli paluchy koślawe), to coś czego jako rodzice chcielibyśmy zaoszczędzić naszym dzieciom. My rodzice, zwłaszcza kiedy sami borykamy się z problemami zdrowotnymi, staramy się za wszelką cenę uchronić przed nimi swoje dzieci. Czy mamy na to odpowiednie metody? Czy jest coś, co pozwoliłoby w przyszłości uniknąć naszym dzieciom braku komfortu, nieestetycznego wyglądu czy wręcz bólu?

 

Najważniejsza jest profilaktyka

Niestety tylko niewielu z nas ma świadomość,  że tak jak w przypadku niektórych chorób zakaźnych czy próchnicy zębów, także dbając o kręgosłup i stopy naszych dzieci powinniśmy postawić na profilaktykę, czyli badania kontrolne i ewentualne działania zapobiegawcze. Tak, tutaj także zdecydowanie sprawdza się stara prawda:

„Lepiej zapobiegać niż leczyć!”

Skąd się biorą wady postawy u dzieci?

Wada postawy u dzieci stanowią coraz większy problem zwłaszcza u dzieci szkolnych. Nasze dzieci we wczesnym dzieciństwie mają wygięty kręgosłup i „wypięty brzuszek”.  Kiedy uczą się chodzić zmiana ich sylwetki tzw. lordoza, związana jest z próbą utrzymania równowagi i jest zupełnie naturalna.  Musimy jednak pamiętać, że około szóstego roku życia kręgosłup oraz stopy naszych dzieci powinny zacząć przyjmować prawidłowy kształt. Czas wczesnoszkolny, to jednak trudny okres dla kręgosłupa młodego człowieka. To moment szybkiego wzrostu, który niestety zbiega się też w czasie ze zmianą trybu życia. Nasze dzieci mają wtedy mniej czasu na ruch, dużo czasu spędzają siedząc w ławce, a dodatkowo noszą na plecach ciężkie tornistry. W takich przypadkach wada postawy u dzieci powstaje bardzo szybko. To czas kiedy warto zgłosić się do specjalisty na pierwszą wizytę i przeprowadzić badanie profilaktyczne. W czasie takiej wizyty możemy też uzyskać informację o tym jakie zajęcia sportowe będą najlepsze dla naszego dziecka. Ważne jest bowiem to, że w niektórych przypadkach niewłaściwa aktywność może pogłębiać ewentualne wady postawy naszych dzieci.

 

Co dają badania komputerowe stóp i układu ruchu?

To właśnie ten moment kiedy zaczynamy działać profilaktycznie. Przeoczone w tym wieku nieprawidłowości w budowie stóp, kolan lub długości kończyn mogą powodować dyskomfort lub nawet ból podczas chodzenia, stania, biegania, a nawet siedzenia. Żeby ten dyskomfort lub ból zniwelować, nasze dzieci ustawiają swoje ciała nienaturalnie. Często oznacza to, że ustawiają je krzywo. Jeżeli taki stan rzeczy trwa przez jakiś czas, wówczas cały szkielet może się zdeformować. Mamy wówczas do czynienia ze skoliozą, wystające łopatki i inne.

 

Najgorsze jest to, że wada postawy u dzieci, to nie tylko problem estetyczny

Dzieci z dużymi wadami zaczynają unikać aktywności sportowej, mają gorszą kondycję, przez co szybciej się męczą, często dodatkowo potykają się i mają problemy z koordynacją. Podczas zabaw nie nadążają za rówieśnikami, co powoduje problemy z integracją w grupie i akceptacją przez kolegów i koleżanki w klasie. Jako rodzice nierzadko bagatelizujemy sygnały, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Jeżeli więc Twoje dziecko: potyka się, nierówno zdziera buty, skarży się na powracające bóle kolan, unika aktywności fizycznej lub w Waszej rodzinie są przypadki tzw. halluksów, płaskostopia, koślawości oraz wad postawy, to zgłoś się na badanie komputerowe do jednego z naszych gabinetów i zyskaj pewność, że wszystko jest w porządku, bądź zareaguj w porę. Wcześnie wykryte nieprawidłowości dają możliwość natychmiastowego leczenia, które dzięki temu jest krótsze, a co za tym idzie mniej kosztowne. Najważniejsze jednak jest to, że daje także najlepsze efekty. 

Więcej informacji i statystyk związanych z profilaktyką wad postawy u dzieci w szkołach znajdziecie na stronie Najwyższej Izby Kontroli.

 

Na czym polega badanie komputerowe stóp w gabinetach Ortomedicum?

Diagnostyka w naszych gabinetach jest połączeniem badania przyrządowego z wykorzystaniem maty tensometrycznej i podoskopu z profesjonalną oceną postawy ciała oraz badaniem funkcjonalnym wykonywanym przez fizjoterapeutę. Właściwie przeprowadzone badanie umożliwia uzyskanie dokładnych informacji na temat stóp. Jakiekolwiek odchylenia i nieprawidłowości w budowie lub pracy poszczególnych części stopy mogą wpływać na występowanie wady postawy u dzieci, młodzieży a nawet osób dorosłych, powracających kontuzji u sportowców oraz przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa, kolan czy bioder.

Wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości pozwala natomiast wdrożyć odpowiednie działania lecznicze ukierunkowane na przyczynę dolegliwości. Wada postawy u dzieci zawsze wymaga konsultacji.

Jak przebiega badanie i dlaczego trwa w Ortomedicum aż 45 minut?

Wyznajemy zasadę, że dopiero dokładne i właściwie przeprowadzone badanie daje możliwość postawienia właściwej diagnozy i szansę na powodzenie terapii. Uważamy, że nie da się tego zrobić nie dotykając Pacjenta i jego stóp (ustalając diagnozę „zza biurka”) lub poświęcając na te czynności zaledwie 15 minut. Jeżeli więc oczekujecie szybkiego, „taśmowego” i bezdusznego traktowania, to u nas tego nie znajdziecie. W naszych gabinetach każdemu, niezależnie od wieku, przekonań oraz dolegliwości, poświęcamy maksimum naszej uwagi i czasu, a każde badanie przeprowadzone przez naszych specjalistów zawiera kilka stałych elementów:

  1. Na początku diagnostyki komputerowej fizjoterapeuta zbiera tzw. „wywiad medyczny” – szczegółowo przeprowadzony wywiad bardzo często stanowi wskazówkę w odnajdowaniu przyczyn wszelkich dolegliwości.
  2. Kolejnym elementem jest analiza obciążenia stóp oraz postawy ciała na specjalistycznym sprzęcie, jak mata tensometryczna oraz podoskop. Dzięki badaniu na tych przyrządach możliwa jest ocena symetrii obciążenia kończyn, wydrążenia łuków stóp oraz stref maksymalnego nacisku na poszczególne części stopy. Badanie jest wykonywane w pozycjach statycznych oraz w trakcie chodu.
  3. Ostatnim etapem diagnostyki w gabinecie jest badanie manualne, czyli sprawdzenie ruchomości stawów stóp oraz ocena elastyczności struktur mięśniowych. Każda wada postawy u dzieci jest osobno diagnozowana.

 

Co dalej po badaniu?

Wszyscy Pacjenci Ortomedicum dostają dokładne wskazówki, które wynikają z przeprowadzonego badania. Jeżeli badanie nie ujawni żadnych nieprawidłowości w obrębie stóp i biomechaniki chodu – wtedy fizjoterapeuta zaprasza osoby dorosłe na badanie kontrolne za rok, a dzieci, które rosną a wraz z nimi ich stopy, za pół roku. Należy jednak pamiętać, że badanie kontrolne powinno się wykonać wcześniej jeżeli pojawią się jakieś dolegliwości.

Jeżeli jednak badanie wykaże wady w biomechanice czy budowie stóp lub też nierównomierne obciążenie ciała, to fizjoterapeuta proponuje indywidualny plan ćwiczeń terapeutycznych oraz w niektórych przypadkach wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych jako uzupełnienie terapii. W czasie takiej wizyty przekazujemy też informacje dotyczące zakupu właściwego obuwia, które ma duży wpływ na kondycję naszych stóp, a niewłaściwie dobrane może pogłębiać wady.

 

Wada postawy u dzieci- oto 8 kroków jak jej uniknąć

Oto kilka ogólnych zasad, które pomogą uniknąć kłopotów z kręgosłupem u dzieci:

  1. Zachęcaj dziecko do ruchu.
  2. Wprowadź zdrowe nawyki np. codziennie ćwicz z dzieckiem choćby tylko 15 min – wykonujcie ćwiczenia zalecone przez specjalistę.
  3. Zadbaj o właściwą dietę dziecka.
  4. Nie dopuszczaj do nadwagi Twojego dziecka.
  5. Kontroluj wysokość biurka i krzesła, przy których Twoje dziecko odrabia lekcje.
  6. Pamiętaj, że prawidłowo założony tornister przylega do pleców dziecka, nie opiera się na pupie a dodatkowo ma sztywny tył i regulowane, szerokie szelki.
  7. Dobierz właściwą dla swojego dziecka aktywność sportową.
  8. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych w gabinecie fizjoterapeutycznym, wyrób w dziecku nawyk dbania o własne zdrowie.

 

Jeżeli tak jak my uważasz, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to nie zwlekaj i zapisz swoje dzieci na komputerowe badanie stóp i układu ruchu w jednym z naszych gabinetów. Chroń swoje dziecko przed wadami postawy i skoliozą.

Zarezerwuj wizytę w Gliwicach

Zarezerwuj wizytę we Wrocławiu