Drodzy pacjenci, 

Od sierpnia zapraszamy do naszego gabinetu na bezpłatną analizę składu ciała (poza wagą ciała sprawdzimy zawartość % tłuszczy, mięśni), porozmawiamy o dolegliwościach i problemach zdrowotnych. 

Dlaczego DIETETYKA w ORTOMEDICUM? 

Coraz częściej obserwujemy wśród naszych pacjentów skutki negatywnego wpływu pandemii na kondycję ciała. Praca zdalna, nauka zdalna, mniej aktywności fizycznej, długotrwały stres wpływają negatywnie na pojawiającą się nadwagę ale również prowadzą do wielu dolegliwości a nawet chorób. 

Podczas wielu rozmów dostawaliśmy pytania o dietę, dietetyka…aż w końcu pomyśleliśmy, żeby dietetyka zaprosić do nas. Dlatego od sierpnia wprowadzamy nową specjalizację i nowe usługi do naszego gabinetu. 

WPŁYW NADWAGI NA NASZE STOPY

Dietetyka ma też powiązanie z naszą główną działalnością czyli leczeniem schorzeń stóp. Stopy są zbudowane w taki sposób, aby pełnić przede wszystkim funkcję stabilizacji i amortyzacji Warto pamiętać, że cały ciężar ciała spoczywa właśnie na nich!

JAKI WPŁYW MA NADWAGA NA STAN NASZYCH STÓP? 

1. ZMIANA POSTAWY CIAŁA – Otyłość prowadzi do niepoprawnego pogłębienia krzywizn kręgosłupa oraz przesunięcia środka ciężkości do przodu.

2. PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE – Pogłębienie krzywizn kręgosłupa wiąże się ze zwiększonym naciskiem na przodostopie, czyli przedniej części stopy tuż za palcami. Nacisk prowadzi do obniżenia łuku i może pojawić się płaskostopie poprzeczne. 

3. PRZYKURCZE MIĘŚNI – Długo trwające napięcie powoduje przykurcz np. mięśni łydki i tylnej części uda.

4. ZABURZONY CHÓD – Grubsze uda zmieniają chód, zwiększając pracę mięśni miednicy. Może to prowadzić do bólu stawów biodrowych i kolanowych.

DLACZEGO WSPÓŁPRACA Z DIETETYKIEM JEST TAK ISTOTNA? 

Żyjąc w ciągłym pośpiechu często nie zdajemy sprawy z tego co jemy, w jakich ilościach i jakie konsekwencje to wywołuje.

Narastająca częstość występowania chorób cywilizacyjnych takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, wady postawy stanowi coraz większy problem zdrowotny. 

Jak zacząć współpracę z dietetykiem?

Konsultacja dietetyczna – pierwsza wizyta

JAK PRZEBIEGA WIZYTA?

Wywiad diagnostyczny składa się na poszczególne etapy, dzięki którym dowiesz się jakie błędy żywieniowe popełniałeś/aś, jakie rozwiązania dietetyczne będą dla Ciebie najlepsze oraz w jaki sposób dietą możesz wpłynąć na swoje zdrowie.

1. Wywiad zdrowotny, żywieniowy

Szczegółowo przeprowadzony wywiad pozwala na odnalezienie przyczyn powstałych dolegliwości, oraz stanowi podstawę do ustalenia indywidualnego planu żywieniowego.

2. Analiza dotychczasowych błędów

Dietetyk na podstawie dostarczonego przez pacjenta dzienniczka żywieniowego omawia błędy w dotychczasowym żywieniu i proponuje alternatywy, które pozwolą na ich wyeliminowanie.

3. Wykonanie pomiarów antropometrycznych i przeprowadzenie analizy składu masy ciała

Podczas tego etapu badania zostają wykonanie pomiary ciała, takie jak m.in. masa ciała, wzros i obwody masy ciała. Analiza składu masy ciała pozwala nam na ustalenie poszczególnych tkanek organizmu takich jak m.in. tkanka tłuszczowa

4. Przekazanie zaleceń żywieniowych

Przekazanie zaleceń żywieiowych dostosowanych do potrzeb podopiecznego.

PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY:

Pierwsza wizyta ukierunkowana jest na poznanie dotychczasowych nawyków pacjenta, stąd pacjenta prosi się o :

  1. Przygotowanie dzienniczka żywieniowego (pacjent przynosi zapis żywieniowy z ostatnich 3-7 dni)
  2. Dostarczenie przeprowadzonych dotychczas badań, dokumentacja przebytych chorób (jeśli takie pacjent posiada)